Skip to content

13 Korkusu Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | The Fear of 13

13 Korkusu Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi | The Fear of 13 yazımızda; 13 Korkusu belgesel film konusu, yorumu, IMDb, Netflix, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

13 Korkusu Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi The Fear of 13

2015 yılına Making a Murderer ve The Fear of 13 gibi belgesellerle damga vuran Netflix, bu alandaki üstün başarısını ispat etmeye devam ediyor. Kimsenin görmediği, duymadığı hikâyeleri gün yüzüne çıkararak; insanların nasıl zorluklar çektiğini gösteren platform liderliğinin sebebini açıklamış oluyor. Yakın tarihte yazmış olduğum Crown Heights filmine benzer bir konuyu içeren 13 Korkusu belgeseli, Nick Yarris isimli eski bir mahkümun hayat hikâyesini bizlere sunuyor. İşlemediği bir suç yüzünden 21 yıl boyunca ölüm hücresi denilen yerde hapis tutulan Nick, başından geçen olayları bu belgesel yardımıyla gerçekliğe kavuşturmuş oluyor.

Diğer popüler belgesel filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Alışılagelmişin dışında çok kötü bir çocukluk dönemi geçirdiğini söylüyor Nick. Ailesi tarafından sevilmediğini, sık sık evden atıldığını belirtiyor. Araba çalarak vaktini geçirmesinin yanı sıra kazandığı parayla da uyuşturucu ve alkol bağımlısı haline geliyor. Fakat çocukluğunda yaşadığı en kötü anıların, bunlar olmadığını söylüyor. Kendisine tecavüz edilmesi sonucu, küçücük yaşta hayatın ipini kaçırmış oluyor.

13 Korkusu Film Konusu ve Yorumu

Kaybettiği çocukluk döneminin üstüne bir de araba çalarken yakalanması, yaşadığı en büyük darbelerden biri oluyor. Hapisten kurtulma yollarını ararken, gazetede işlenmiş bir cinayet haberini görüyor. Cinliğini kullanarak bir plan hazırlıyor ve cinayeti işleyen kişinin kim olduğunu söyleyerek hapisten kurtulmanın hayali kuruyor. Nefret ettiği bir kişinin ismini vererek cinayetten onu sorumlu tutuyor. Fakat işlerin istediği gibi gitmemesi sonucu, cinayet onun üstüne kalıyor.

İdam cezasına çarptırılan Nick, suçsuzluğunu ispat edemiyor. O dönemde sadece kan örnekleri üzerinden ilerleyen cinayet davaları, hiçbir şeyi ispat edemeyeceği gibi aynı zamanda da bir insanı suçlu durumuna sokabiliyor. Yıllar sonra gazetede DNA’nın gelişimi üzerine okuduğu bir haberle yeniden hapisten çıkmanın hayali kuruyor. Uzun yıllar süren incelemeler sonunda suçsuz olduğunu ispat etmesiyle kapalı tutulduğu hücreden hayata dönmüş oluyor.

Son zamanlarda izlediğim en etkileyici belgesellerden biri olduğunu belirtmek istiyorum. Kaliteli ve ilgi çekici konusunun yanı sıra güzel çekim tekniğiyle beni büyülemeyi başardı. Kendimi hikâyenin akışına kaptırmışken aynı zamanda da ses efektlerinin etkileyici kullanımı beni belgesele daha da çekti. Bunda da belgesel yönetmeni olan David Sington’ın büyük emeği ortaya çıkmış oluyor. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

IMDb: 7,6

Ayrıca 13 Korkusu belgesel fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

13 Korkusu Belgesel Film Konusu Yorumu ve İncelemesi | The Fear of 13 yazı sonu. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: