Skip to content

1917 Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

1917 Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; 1917 film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

1917 Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Konu, filmin isminden de anlayacağınız üzere “1917” 1.Dünya Savaşı zamanında geçiyor. İngiliz ve Alman birliklerinin savaş halinde olduğu dönemde Britanyalı iki kıdemsiz onbaşının dramatik hikayesini ele alan yapım, dönemin zorlu şartlarını izleyenlere yansıtıyor. Perde, Blake (Dean-Charles Chapman) ve Schofield (George MacKay) isimli iki onbaşının görevlerini tamamladıktan sonra kısa uyku sahnesiyle açılıyor. Uyandıklarında belki de binlerce insanın kaderini değiştirecek bir görevle karşılaşıyorlar. 15 km uzaklıkta yer alan diğer Britanya birliğine ulaştırmaları gereken mesajda, “hücum etmeyin, size tuzak kurdular” yer alıyor. O birliğin başında ise Blake’in öz abisi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Blown Away (Cam Üfleme Sanatı)

2012 yapımı Skyfall’un da yönetmenliğini yapan Sam Mendes önderliğinde çekilen film, onlarca Oscar adaylığı ve ödülü elde ederken 2020’nin en iyi savaş filmleri listesinde başta yer alıyor. Çoğu kişinin olumsuz yorumuna rağmen güçlü senaryosu ve görüntü yönetmenliğiyle benim de en sevdiğim filmler arasına ismini yazdıran yapım, Blake ve Schofield’in zorlu görevini konu ediyor.

1917 Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Savaşın bitmesi umuduyla günlerini geçiren ikili bu ani görevle uzun bir yolculuğa çıkarken pek çok tehditle karşılaşıyor. Hayatlarını hiçe sayarak düşman birliklerinin aralarında cesurca geçerek yaklaşık 2000 kişinin hayatını kurtaracak mesajı iletmenin azmiyle devam ediyorlar. Bazen tuzaklara yakalanıp enkazın altında kalırken bazen ise düşman uçağının saldırısına maruz kalıyorlar. (devamı spoiler)

IMDb: 8,3

Kamera çekimleriyle ilgili hiçbir detaylı bilgiye sahip olmama rağmen 1917 ile tekrar görme şansı yakaladığım çekim tekniği beni oldukça keyiflendiren noktalardan biriydi. Tek plan çekimi adı verilen teknikle yürütülen film, izleyenleri olaylar karşısında soluksuz bırakırken yaşanan gelişmeleri yanı başında oluyormuş gibi hissettirdi. Film ile ilgili bir diğer keyifli nokta ise müzikleri. Bu konuda da yapılan birçok eleştiriyi kabul etmemekle birlikte filme ayrı bir güzellik kattığını belirtebilirim.

Savaş ve ülke sevgisi konseptiyle yola çıkıp arka planda dostluk ve umut duygularını hissettiğiniz 2 saatlik keyifli bir film olduğunu belirterek sözlerime son veriyorum. Mutlaka ama mutlaka izleyin. İyi seyirler…

Film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Savaş konulu filmlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1917 Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d