Skip to content

1922 Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

1922 film konusu yorumu ve incelemesi

1922 Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; 1922 film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Yazdığı her romanı sinemaya uyarlanan, hemen hemen herkesin hayatında mutlaka bir kitabını okuduğu ve yakaladığı başarıyla ününü uzun yıllar boyunca koruyacak bir yazar deyince aklınıza kim geliyor? Cevabı Stephen King olmalı. Bugüne kadar yazmış olduğu romanların neredeyse hepsi filme uyarlandı. 1922 filmi de onlardan biri. 2011 yılında yazmış olduğu Full Dark, No Stars isimli kitapta yer alan 1922 hikâyesi, Zak Hilditch tarafından 2017’de sinemaya uyarlandı. Filmin senaryosuyla da kendisi ilgilenen başarılı yönetmen, hikâyenin büyük bir kısmını doğru şekilde aktardığı için olumlu yorumlar aldı.

Bakmadan Geçmeyin: High Crimes (Büyük Günahlar)

Hırs ve nefret belki de bizleri etkileyen en kötü duygulardan ikisidir. Bir şeyin en iyisi olmak, daha çok para kazanmak… Böylesi hedefler sizi çoğu zaman ileriye taşır. Fakat işler istediğiniz gibi gerçekleşmezse sizi yok eder. Bu filmde hırs ve nefret dolu bir insanın, yok oluşuna şahit oluyorsunuz. Nebraskalı bir çiftçi olan Wilfred James, oğlu Henry ve eşi Arlette ile birlikte yaşamını sürdürmektedir. Kendi arsalarında ürün yetiştirerek geçinen aile, dışarıdan bakıldığında mutlu gibi gözükse de aslında hiç de mutlu değildir. Dönemin zorlu şartlarından dolayı daha çok para kazanmak isteyen Wilfred, eşine miras kalan arsalara göz diker. Arlette’in tek derdi ise arsalardan kurtulup, şehre taşınmaktır.

1922 Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

O dakikadan sonra eşine duyduğu nefreti daha da artan Wilfred, karısından kurtulup arsaları alma derdine düşer. Nefret duygusu o kadar artmıştır ki, para kazanma hırsı o kadar ilerlemiştir ki, eşini öldürmeye karar verir. Oluşturduğu plana 14 yaşındaki oğlunu da ilave etmeye karar verir. Onu, annesine karşı kışkırtır ve aynı duyguları ona da hissettirir. Yaptıkları hain planla Arlette’i öldürürler. Mutlu başladıkları 1922 yılı, baba ve çocuğa zehir olur. Sahip oldukları her şey, birer birer ellerinden gider. Onlar artık lanetlenmiştir. Ve kaçınılmaz son, onlar için gelmiştir.

Hatırladığım kadarıyla film ile kitaptaki hikâye arasındaki tek fark, final sahnesi. Finalde ne olduğunu söylemeyeceğim fakat kitaptaki finalin daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. Hikâyenin ilerleyiş şekline ve verilmek istenen mesajlara bakılırsa, filmdeki final daha az çekici konumda yer alıyor. Final sahnesi dışında filmin neredeyse birebir şekilde senaryolaştırıldığını söyleyebilirim. Hikâye güzel, verilen mesajlar anlamlı ve oyuncu kadrosu da gayet başarılı. Filmde yer alan oyuncular şu şekilde:

  • Thomas Jane – Wilfred James
  • Molly Parker – Arlette James
  • Dylan Schmid – Henry James
  • Kaitlyn Bernard – Shannon
  • Neal McDonough – Harlan
  • Brian d’Arcy James – Sheriff Jones

Filmin fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1922 Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: