Skip to content

1984-George Orwell-Kitap Yorumlarım

1984-George Orwell

1984 , en sevdiğim yazarlardan biri olan George Orwell tarafından yazılmış bir kitap. İlk basımı 1949 yılında yapılan bu romanda çoğu kişinin bilmediği bir durum mevcut. George Orwell aslında kitabına  The Last Man in Europe (Avrupada’ki Son Adam)  ismini vermek istese de yayın evi tarafından kabul edilmemiş.

 Sonradan yaptığım araştırmalara göre George Orwell önceki yazdığı kitaplar yüzünden gözetim altındayken  yazmış bu kitabı. Anlaşılan kendisinin İngiliz Hükümeti ile başı dertteymiş. 1984 ve yazarın bir diğer meşhur kitabı olan Hayvan Çiftliği , uzun yıllar boyunca en çok dile çevrilen kitaplar arasında zirvede yerini aldı. Dışarısıyla bağlantımızın olmadığı bu günlerde kitabı alıp hemen okumanızı tavsiye ederim . Ben filmini izlemeden yapamam derseniz  1984 kitabını konu alan birçok film bulmak mümkün. 

1984-George Orwell İçerik

George Orwell bu kitabında 1984 yılındaki hayali bir dünyayı ele alıyor. Özgürlüğün , sosyal hayatın ve yaşam kalitesinin olmadığı bir dünya bu. Totaliter düzenle yönetilen , iktidarın sadece kendisini ve yakınlarını düşündüğü, rejime karşı çıkan düşüncelerin(ve insanların) ortadan kaldırıldığı bir sistem.  Yeni sistem olur da yeni dil olmaz mı ? Bu dünyanın ve sistemin daha iyi anlaşılması için “ Yenisöylem kuralları” var. Kitabı daha iyi anlamanız için oraya da göz atmanızı tavsiye ederim.

Bu dünyanın sistemine karşı kendi çabalarıyla ayaklanmaya çalışan ve doğaldır ki bu ayaklanmalar için desteğe ihtiyacı olan Winston Smith’in hikayesi anlatılıyor. Bu sistemin öncüsü olarak “Büyük Birader” ya da orijinal adıyla “Big Brother” ismi geçiyor. Her insanın evinde bulunan “ tele ekran” ile insanları dinliyor, izliyorlar. İnsanların zihinlerini kontrol altına alıyor ve insanları makine haline getiriyorlar.  Ve insanlar her gün şu sözleri işitiyor:                                                                                             

  • Savaş barıştır,
  • Özgürlük köleliktir,
  • Cahillik güçtür.

Winston’un bu uzun ve zorlu yolunu mutlaka okumalısınız. 1984 son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplar arasında yerini aldı. Kitabı okuduktan sonra George Orwell’in anlattığı dünyayı çok da yabancı bulmayacaksınız..

George Orwell’den 1984 kitabını almak için: Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

Yaşlı Adam ve Deniz kitabı hakkındaki yazımı okumadıysanız : Yaşlı Adam ve Deniz-Ernest Hemingway

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: