Skip to content

2020 Bit Artık (Death to 2020) Belgesel Film Konusu ve Yorumu

2020 Bit Artık (Death to 2020) Belgesel Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; 2020 Bit Artık (Death to 2020) belgesel film konusu, mockumentary, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

2020 Bit Artık (Death to 2020) Belgesel Film Konusu ve Yorumu

Yılın ilk günlerinden son günlerine kadar olan süreçte pek çok hayati kavramla sınandık. Dünyayı etkisi altına alan salgın süreci başta olmak üzere; dünyanın çeşitli yerlerine gök cisimleri düştü, Amerika’da ırkçılık davaları yaşandı, depremler, seller, orman yangınları ve daha buna benzer birçok felaketle karşılaştık.

Hepsinin doğa ve dünya bütünlüğü açısından oldukça zararı olsa da COVID-19 en yaralayıcı faktördü. Hayatımızda neredeyse hiç kullanmadığımız maskeleri çıkaramaz olduk. Sosyal çevremizden, arkadaşlarımızdan, işimizden, okulumuzda olduk. 1 yılı aşkın süredir iç içe olduğumuz bu salgın sürecinde kendi benliğimizde kaybolduk.

Evet oldukça acılı bir giriş oldu fakat Netflix’in bu yeni belgeseli ile birlikte; 2020’de yaşanan acımasız olaylara “alaycı” şekilde bakacak ve bir nebze de olsa keyifli dakikalar geçireceksiniz. Aralık ayı başında duyurulan proje, 27 Aralık itibariyle izleyenlerle buluştu.

Belgeselin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

2020 Bit Artık (Death to 2020)

Muhabir gözüyle Samuel L. Jackson; Tarih profesörü olarak Hugh Grant; Shreekr CEO’su Kumail Nanjiani; yorumcu Lisa Kudrow; Kraliçe II. Elizabeth rolünde Tracey Ullman gibi oldukça başarılı sinema geçmişine sahip olan kişilerin; kurgusal karakteriyle karşımıza çıkan yapım, 2020’de yaşanan olaylarla hicivci yaklaşımla ele alıyor. (Yukarıdaki isimlere ilaveten Cristin Milioti, Laurence Fishburne, Joe Keery, Leslie Jones da ekipte yer alan diğer isimlerden bazıları)

Son yılların en çok izleyen dizileri arasında yerini Black Mirror’ın ortak yaratıcıları Brooker ve Annabel Jones, Death to 2020’nin haklı sevincini yaşıyor. Yapımcılar bu belgeselle birlikte; gerçek olayları kurgusal karakterlerle izleyenlere sunarak, ayrı bir bakış açısı kazandırmayı başardı. Black Mirror’ın yeni bir bölümü şeklindeki yorumlara karşı; olumsuz cevap veren yapımcılar, 2020 Bit Artık sahte belgeselinin tamamıyla farklı bir içerik olduğunu belirtti. Mutlaka ama mutlaka izleyin. İyi seyirler…

(Fakat belgesel ile ilgili şöyle bir sıkıntı var: çeviri henüz yapılmadı. Bu sebepten ötürü de izleyenlerin meraklı bekleyişi hala devam etmekte. Ben İngilizce izleyebilirim diyorsanız; Netflix hesap ayarları üzerinden dili İngilizce yaparsanız, erişim sağlayabilirsiniz.)

2020 Bit Artık mockumentary (sahte belgesel) fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Belgesel türündeki diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

2020 Bit Artık Belgesel Film Konusu ve Yorumu yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: