Skip to content

2020’nin En İyi Dizileri TIME Tarafından Yayınlandı

2020’nin En İyi Dizileri TIME Tarafından Yayınlandı yazımızda; 2020’nin En İyi Dizileri nelerdir, en iyi dizi konuları, yorumları, incelemeleri, IMDb puanları gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

2020’nin En İyi Dizileri TIME Tarafından Yayınlandı

Hem Türkiye’yi hem de dünyayı etkileyen başta salgın süreci olmak üzere; birbirinden farklı birçok zorluğun yaşandığı bu yılı geride bırakmak üzereyiz. 2021 yılına gün saydığımız şu günlerde, online platformlara karşı olan ilgimiz son yıllara oranla oldukça artmakta ve çeşitli yapımları bularak günlerimizi geçirme derdindeyiz. Çoğu yıl sonunda olduğu gibi; bu sene de yılın en iyi dizilerini -kendi kriterlerine göre- açıklayan TIME dergisi, bir nebze de olsa karantina günlerimizi eğlenceli hale getirmenin peşinde. Liste şu şekilde:

2020’nin En İyi Dizileri Listesi

1- I May Destroy You

IMDb: 8,1

Listenin ilk sırasında HBO ve BBC One’da ortak yayınlanan, I May Destroy You yer alıyor. Michaela Coel’in yazıp yönettiği 2020 yapımı dizi; Londra’da yaşayan genç bir kadının zorlu hikayesine odaklanıyor. Sarhoş olduğu bir gecenin ardından yaşadığı akıl almaz olayları ele alan yapım, insani sınırların boyutunu test ediyor. Kaçırmayın!

2- Better Call Saul

IMDb: 8,7

Listenin 2.sırasında tanıdık bir dizi yer alıyor. Breaking Bad’de ismini oldukça sık duyduğumuz Saul Goodman’ın avukatlık hikayelerine odaklanan yapım; Breaking Bad ile özdeşleşen diğer karakterleri de ele almaktan geri kalmıyor. Suç ve dramın yoğunlukta hissedildiği dizi, son yılların en başarılı yapımları arasında yer almayı hak ediyor.

3- Immigration Nation

IMDb: 7,4

Belgesel türüyle karşımıza çıkan Immigration Nation, Netflix’in en başarılı yapımları arasında yerini almaktadır. ABD’ye kaçak yollarla girmiş ve hayatını devam ettirmeye çalışan göçmenler üzerine çekilen belgesel; pek çok hayati kavramı sorgulamaya sebebiyet veriyor. ICE (Immigration and Customs Enforcement’s) adı verilen kolluk kuruluşu ülkenin sınır güvenliklerinden sorumlu olup, Trump yönetimi öncesi ve sonrası değişen koşulları gözler önüne seriyor.

4- Mrs. America

IMDb: 7,9

1970’lerin hayatını konu edinen Mrs. America dizisi, feminizm ve kadın haklarının eşitliğini ele almaktadır. Dizinin her bölümünde farklı kadınlara odaklanılmış, kadın-erkek eşitliği için Eşit Haklar Tasarısı’nın ABD’nin her eyaletinde kabul görmesi için verilen mücadele gözler önüne serilmiştir. Fakat bu mücadele kolay olmayacak, feminist hareketin karşısında muhafazakâr kökenli diğer kadın hareketi bulunacaktır. Benzer sorunların bulunduğu günümüz için diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

5- The Queen’s Gambit

IMDb: 8,7

İzlenme rekorlarını alt üst eden yakın tarihli yeni dizi The Queen’s Gambit, listenin bir başka üyesi. Anya Taylor-Joy’un başrolünde olduğu yapım, Beth Harmon isimli genç bir kızın satrançla olan hikayesine odaklanmaktadır. Küçük yaşta annesini kaybettikten sonra yetimhaneye gönderilen küçük kız, üstün zekâsı ve bazı kişilerin yardımıyla son yılların en başarılı satranç oyuncusu olmak için savaşır. Mutlaka izleyin.

6- City So Real

IMDb: 6,8

Nat Geo’nun 2020 yapımı belgeseli; Chicago’nun siyaset dünyası hakkındaki akıl almaz gerçekleri gün yüzüne çıkartıyor. 5 bölümden oluşan dizi çeşitli röportaj ve kasetlerle şekillenirken; arka planda yaşanan yolsuzlukları, suçları gözler önüne seriyor. 2020’nin en iyi belgeselleri arasında yerini alan yapım, izlenilmeyi hak ediyor.

7- Betty

IMDb: 6,6

HBO’nun bir başka gençlik dizisi Betty, kaykay tutkunlarının eğlenceli dakikalarını konu ediyor. Erkek kaykaycıların hakim olduğu bölgede kendisini göstermeye çalışan bir grup kaykaycı kızların çabasına odaklanan yapım, keyifli dakikalara imza atıyor.

8- P-Valley

IMDb: 6,7

2020’nin bir diğer popüler dizisi P-Valley; Mississippi’de bulunan bir striptiz kulübündeki dansçıların hayat hikayelerine odaklanıyor. İçerdiği mesajlarla izleyenlere pek çok farklı bakışı açısı sunan yapım, gerçekliği ve alt metinleriyle izleyenleri şok etmeyi başarıyor. Kaçırmayın, mutlaka izleyin.

9- BoJack Horseman

IMDb: 8,7

Listenin 9.sırasında son yılların en güzel dizileri arasında gösterilen BoJack Horseman yer alıyor. 2014 yılında vizyona girmesinin ardından hemen hemen her yıl bu tarz listelere ismini yazdırmayı başaran yapım 6 sezondan oluşuyor. Mutsuz, hayata karşı negatif, kaybetmeye alışmış sıfatlarıyla kendisini tanımlayabileceğim BoJack isimli bir atın hikayelerine odaklanan dizi; pek çok açıdan güzel bir şölen sunmayı başarıyor. Henüz bu diziye başlamayan sevgili okuyucu (izleyici), mutlaka izlemelisin.

10- Desus & Mero

IMDb: 7,2

Daniel “Desus Nice” Baker ve Joel “The Kid Mero” Martinez isimli iki yapımcının evlerine çağırdıkları ünlü konuklarla gerçekleştirdikleri eğlenceli konuşmaları konu eden yapım, pandemi sürecinin en çok izlenen yapımları arasında yer almaktadır. Şu ana kadar 2 sezonu yayınlanan yapımın oldukça iyi yorumlar aldığını ve yakın zamanda yeni sezonların da izleyenlerle buluşacağının haberini vermiş olalım. İyi seyirler…

Sitede yer alan diğer içeriklere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

kaynak

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: