Skip to content

90’ların En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Her gün daha da artan bilim-kurgu filmleri hayatımızda önemli bir yere sahip. 90’lı yıllarda filmler görüntü kalitesi olarak bugüne çok da benzememesine rağmen; hem konu hem de iyi oyunculuklar bakımından günümüzde hala çok sayıda izlenime sahipler. IMDb puanına göre sıralanan; 90’ların En iyi Bilim Kurgu Filmleri listesi sizlerle.

10. Stargate (1994)

Oyuncu kadrosunda; Kurt Russell, James Spader, Viveca Lindfors bulunan filmin yönetmen koltuğunda Roland Emmerich bulunuyor. Yıllar önce Mısır’da halkaya benzeyen makine bulunur. Her gün yeni bir bilgi öğrenilen ve sırları hala çözülemeyen makine, yer altında saklanır. Araştırma ekibindeki Daniel Jackson, hiyerogliflerin yıldızları işaret ettiğini keşfeder ve olaylar gelişir.

IMDb: 7,1

9. Back to the Future III (1990)

Oyuncu kadrosunda; Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Thomas F. Wilson bulunan filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis var. Zaman yolculuğu konusuyla bir döneme damgasını vuran film hala da damga vurmaya devam ediyor. Zaman makinesi bozulduğu için 1885 yılında kısılıp kalan doktor, Marty’ye bir mektup gönderir. Marty, mektubu alır ve doktoru bulmak için 1885 yılına gider.

IMDb: 7,4

8. Contact (1997)

Oyuncu kadrosunda; Jodie Foster, Matthew McConaughey, Tom Skerritt bulunan filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis bulunuyor. Pulitzer ödüllü Carl Sagan’ın romanından başarılı bir şekilde beyaz perdeye uyarlanan film, uzayı ve dünya dışı varlıkları konu ediyor. Eski bir yapım olmasına rağmen görüntü kalitesi gayet başarılı ve oyunculuklar filmi güzel kılan diğer etkenlerden biri.

IMDb: 7,4

7. Dark City (1998)

Yönetmenliğini Alex Proyas’ın yaptığı ve oyuncu kadrosunda William Hurt, Richard O’Brien, Jennifer Connely’in bulunduğu film kesinlikle izlenmeye değer. Kendisini bilmediği bir otel odasında bulan John, vahşice işlenmiş cinayetlerin faili olarak aranmaktadır. John, kim olduğunu öğrenmek ve bu işi çözmek zorundadır.

IMDb: 7,6

6. The Fifth Element (1997)

Filmin başrollerinde; Bruce Willis, Gary Oldman, Ian Holm bulunuyor, yönetmeni ise Luc Besson. Kötülük, dünyayı yok etmeye çalışmaktadır. Bu dünyayı tehlikeli kötülükten kurtaracak şey, taşlardan ve Beşinci Element’ten oluşan bir silahtır.

IMDb: 7,7

5. Gattaca (1997)

Filmin yönetmen koltuğunda Andrew Niccol, oyuncu kadrosunda ise; Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law gibi isimler var. Bilimin ve teknolojinin çok daha ilerlediği bir tarihte, genetik özellikleri üstün bir insan ırkı yaratılmıştır. Normal insanlar ise geri planda bırakılıp, onların yerlerine özellikleri yüksek insanlar geçer.

IMDb: 7,8

4. Twelve Monkeys (1995)

Bir başka zamanda yolculuk konusunu ele alan bir film. Terry Gilliam yapımı filmin başrollerinde Bruce Willis ve Brad Pitt gibi meşhur isimler var. İnsanlığı yok etmeye çalışan bir virüs, beş milyar kişinin ölümüne sebep olmuştur. Hayatlarını yer altında geçiren toplum, çareyi geçmişe birini göndermekte bulur.

IMDb: 8

3. Jurassic Park (1993)

Steven Spielberg yönetmenliğindeki filmin başrollerinde; Sam Neill Laura Dern ve Jeff Goldblum gibi isimler bulunuyor. Fosil halinde bulunan bir sineğin, dinozor kanı taşıdığı keşfedilir. Bunu keşfeden bilim insanları DNA ile yeniden dinozor yaratmaya karar verir.

IMDb: 8,1

2. Terminator 2 (1991)

İlk filmden tam 7 yıl sonra yapılan, devam filmi Terminator 2 Kıyamet Günü ismiyle karşımızda. Yönetmenliğini James Cameron’un yaptığı ve oyuncu kadrosunda ise Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Edward Furlong gibi isimler var. Makinelerin öldüremediği John Connor’ı, yok edici ile onu çocukken öldürmeyi amaçlar. John Connor da kendisini koruyacak birini o zamana gönderir.

IMDb: 8,5

1. The Matrix (1999)

Wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği filmin başrollerinde; Keanu Reeves ve Laurence Fishburne gibi isimler bulunuyor. Uzaydan gelen yaratıklar ve insanlar arasındaki savaş dünyayı yaşanmaz hale getirmiştir. Kurtuluş için “seçilmiş kişiyi” bulmak gerekmektedir.

IMDb: 8,7

90’ların En İyi Bilim Kurgu Filmleri yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: