Skip to content

9,75 Film Konusu ve Yorumu

9,75 Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. 9,75 film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, Netflix, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

9,75 Film Konusu ve Yorumu

9,75 film incelemesi spoiler içermiyor.

Ezel, Babil, Çarpışma ve Karadayı gibi son yılların en çok talep gören dizilerine yönetmenlik yapan Uluç Bayraktar; filmografisindeki eksik parçayı tamamlamak için, Mehmet Eroğlu’nun 9,75 Santimetrekare romanına başvuruyor. Yıllarca TV dünyasının içinde olduktan sonra çok daha kısa bir sürede, bahsi geçen diziler kadar etki yaratıp yaratamayacağı tartışılsa da gerek Eroğlu’nun hazine değeri gören romanı gerekse kendisinin sinematik yetenekleriyle 9,75’i kusursuzca kıvırdığı görülüyor. Çağan Irmak gibi Türk sineması için nadir parçalardan biri olan kişinin yanında yıllarca “stajyerlik” eğitimi almasının getirilerinin sadece Türkiye’de değil, Avrupa basınında da kullanırken; başta Almanya olmak üzere pek çok ülkeden büyük bir takdir görüyor.

Haliyle, bu denli olumlu eleştiri yağmuruna tutulmasında, dillerden düşmeyen bir hikâyeye imza atmasında, en büyük etkenlerden biri olarak güçlü oyuncu kadrosu dikkat çekiyor. Nejat İşler, Berkay Ateş’e ilaveten Şebnem Bozoklu, Eylül Dursun, Ercan Kesal ve Funda Eryiğit gibi isimleri bünyesinde barındıran 9,75; aşk ile dramın, gerçek ile hayalin, siyaset ile kültürel geçişlerin ibarelerini ekranlara yansıtıyor. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Ve bütün olay mekanizmasının

Merkezinde -muhteşem- Nejat İşler’in hayat verdiği Ahmet yer alıyor. Filmin açılış sekansında, kendisinin 1990’lı yılların Güneydoğu Anadolu’sunda subaylık yaptığı görülürken; Zinar isimli küçük çocuğun Ahmet’e olan yakarışı görülüyor. “Benim adım Zinar. Babam, etkisizleşmemiş bir terörist. Babam seni öldürecek.” Zinar’ın tam olarak ne demek istediği… Hangi nedenle buna benzer bir cümle kurduğu anlaşılmazken; aynı durumun Ahmet için de geçerli olduğu anlaşılıyor. Ve şimdi 2013 yılında, Ahmet’in, Gezi Olayları’nda ayakta durmaya çalışan diğer pek çok eylemci ile birlikte hareket ettiği görülüyor. Yere yığılışını; alt komşusu Marilyn’e (Eylül Dursun) “gazdan dolayı” diye açıklasa da Ahmet’in beyninde ölümcül bir tümörün yer aldığı doktor tarafından tasdikleniyor.

Son günlerin popüler filmlerinden bir diğeri: X

En genel özetiyle, Ahmet karşımızda, 1990’lı yıllardaki askerlik geçmişi nedeniyle hayatının o evrelerini hatırlamayan, Zinar ile olan ilişkisini unutan, yalnız yaşayan, beyninde tümör olan bir roman yazarı kimliğiyle duruyor. Ara ara canlanan halüsinasyonlar ile birlikte Zinar’ı hatırlamaya çalışsa da; hiçbir gelişme, o anları, hatırlamasına yardımcı olmuyor. Üstelik halihazırda yazıyor olduğu romanı için o sekans aralıklarına muhtaç oluyor. Beynindeki tümörün kendisini 1-2 ay sonra öldüreceğini öğrenmesiyle birlikte, eski asker arkadaşından (Berkay Ateş) yardım isteyerek hafızasından silinmiş olan anıları, yaşanmışlıkları bir an önce geri kazanmanın mücadelesini vermeye başlıyor.

9,75 Film Yorumu

Hikâyenin Ahmet boyutu işlenmeye devam ederken; yıllar içinde gelişmiş olan doğu-batı savaşları, Gezi Olayları gibi ciddi siyasi meseleler de ekranlara taşınıyor. Şimdilerde büyük patlak veren Gezi Olayları’nda yardıma muhtaç olan kişilere ev sahipliği yapan komşusu Marilyn sayesinde, Ahmet bir de, 30’lu yaşlarında olan bir kadın (Serap – Funda Eryiğit) ile aşk dramının içine sürükleniyor. Serap’ın yalnızlığı, yetim büyümüş olması bir kenara genç kadının ahenkli, göze hoş gelen kişiliği Ahmet’in son birkaç ayındaki yolculuğu için duygusal bir tona ulaşıyor. Bir yandan ölüm ile yüzleşen bir yandan aşkın taze kapılarına giren Ahmet, en önemli görevine, romanına ve Zinar’a yoğunlaşmaya devam ediyor. Onunla oyun oynayan bu çocuk kim?

Kitapla ne denli uyumlar veya ne denli anlaşmazlıklar yaşadığı bir kenara, 9,75; çekiminden kurgusuna, oyuncusundan dış mekanlarına kadar sürükleyici bir portre çiziyor. İçinde siyasetin de, aşkın da, dramın da olduğu hikayede; eksik parça görülmediği gibi Zinar boyutuyla izleyiciyi her saniye diri tutuyor. Emeklere sağlık.

Sonuç olarak: 7,5/10.

IMDb: 7,4. Öyleyse keyifli seyirler. Diğer içeriklerde görüşmek üzere.

9,75 Film Oyuncu Kadrosu ve Diğer Karakterler

  • Nejat İşler
  • Berkay Ateş
  • Şebnem Bozoklu
  • Eylül Dursun
  • Ercan Kesal
  • Funda Eryiğit
  • Cem Uslu
  • Cahit Şahin Yalçın ve diğer.

9,75 Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Categories

Filmler

Tags

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: