Skip to content

A Quiet Place Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Sessiz Bir Yer

a quiet place film konusu yorumu incelemesi

A Quiet Place Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Sessiz Bir Yer yazımızda; A Quiet Place film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Herkese merhaba! Bugün sizlere; geçenlerde yazmış olduğum bir filme benzer nitelikteki bir film ile ilgili düşüncelerimi paylaşacağım. Netflix’in 2018 yapımı filmi Bird Box’ın, konusu itibariyle A Quiet Place’e benzediğini söylemiştim. Bird Box incelemesi üzerine almış olduğum olumlu yorumlar sonrasında, A Quiet Place filmi hakkındaki görüşlerimi yazmaya karar verdim. Bird Box film incelemesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bird Box’ta, “onlara bakarsan, ölürsün” düşüncesi ile konu oluşurken; A Quiet Place’te ise “ seni duyarlarsa, seni avlarlar” düşüncesi ana konuyu oluşturuyor. “Kim bu onları öldürenler?” diye soracak olursanız; ruhani bir varlık veya bir canavar şeklinde cevap verebilirim. Bird Box’ta hiç göremediğimiz kötü varlık, A Quiet Place’te görünür bir şekilde karşımıza çıkıyor. (ki böylelikle ne ile karşı karşıya olduğumuzu daha iyi anlayabiliyoruz.) Filmde bu kötü varlıkla uğraşan kişiler; anne, baba ve iki çocuk. Bütün ülkeyi etkisi altına alan varlıktan sağ kalan bu aile, diğerlerinin düştüğü hataya düşmeden hayatlarına devam etmenin derdindeler. Adeta sessiz sinema oynar gibi, gündelik işlerini halleden aile; konuştukları veya ses çıkardıkları an, ne ile karşı karşıya olduklarının bilincindeler. Fakat hayatta öyle anlar geliyor ki; konuşmanız veya yardım için çığlıklar atmanız gerekiyor. Filmin gerilim kısımları ise öyle anlarda kendini buluyor. Sizleri de bol bol “jump scare” dediğimiz anlar bekliyor.

IMDb: 7,5

Bakmadan Geçmeyin: Çekim Tekniği ve Sürükleyici Konusuyla Gizem Dolu Dakikalara Şahit olun / Kayıp Aranıyor

A Quiet Place Film Analizi

O yüzdendir ki filmin başlarında birazcık sabırlı olmalısınız. İlk başlarda filmde –kısmen- çıt çıkmaması veya gerilim düzeyinin aşağılarda olması yüzünden sizi sıkabilir fakat bunu düşündüğünüz andan sonra filmde gerilim dolu dakikalar sizinle olacaktır. Belki film konu olarak size saçma gelecektir ama bu kadar düşük bütçeyle bu kadar sürükleyici film yapmanın da kolay olmayacağını düşünüyorum. Bu yüzden, filmin hem yönetmen koltuğunda hem de başrolünde yer alan John Krasinski’i tebrik etmeliyiz. John Krasinski’nin başrolü paylaştığı diğer önemli kişi Emily Blunt da, filmin başarılı olmasındaki önemli etkenlerden biri. Filmde yer alan diğer oyuncular: Millicent Simmonds, Noah Jupe, Cade Woodward

2018 yılında izleyenlerle buluşan bilim kurgu-korku temalı filmin çok beğenilmesinden sonra, devam filmi çekilmeye karar verilmiş. 2020 Mart’ta vizyona girmesi planlanırken; pandemi süreci yüzünden 2021’de vizyona girmesi kararlaştırılmış. Cillian Murphy ve Djimon Hounsou gibi önemli oyuncuların da dahil olduğu A Quiet Place Part II, bu ölümcül canavarların nasıl oluştuğunu bizlere sunacak.

Filmin ilgi çekiciliği konusunda birçok görüş farklılıkları olsa da; kahvenizi alıp rahatlıkla izleyebileceğinizi söyleyebilirim. Gerilim dolu dakikaların tadını çıkarın, iyi seyirler..

İlginizi Çekebilir: Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

A Quiet Place Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d