Skip to content

Alcatraz’dan Kaçış Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Escape From Alcatraz

alcatraz'dan kaçış film konusu, yorumu ve incelemesi

Alcatraz’dan Kaçış Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Escape From Alcatraz yazımızda; Alcatraz’dan Kaçış film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Prison Break, Escape at Dannemora gibi hapisten kaçış temalı yapımları soluksuz izliyorsanız, doğru yerdesiniz. Belki de bu temalı yapımların en eskisi ile karşınızdayım. 1979 yılında izleyenlerle buluşan Alcatraz’dan Kaçış, gerçek bir hapishaneden kaçış hikâyesini konu ediyor. Gerçek oluşu ile biz izleyenleri, daha da heyecanlı vakitler bekliyor.

Göz Atmadan Geçmeyin: Netflix’te Yer Alan En İyi Korku Filmleri

Filmin detaylarına geçmeden önce “Neden hapisten kaçış temalı yapımları soluksuz izliyoruz?” sorusunun cevabını vermek istiyorum. İşledikleri suçları kenarda bırakarak, onların özgür olma isteği bizleri de heyecanlandırıyor. Uzun ve bir o kadar da zorlu planları; düşünmeleri, üstünde çalışmalar yapmaları hoşumuza gidiyor. Bize imkansız olarak lanse edilen hapisten kaçış eylemini gerçekleştirerek, onları kahraman ilan ediyoruz. Onları içeri sokanları kötü, içeridekileri ise iyi biri olarak kafamıza sokuyoruz.

Film, Amerika’nın hatta belki de dünyanın en kötü hapishaneleri arasında gösterilen Alcatraz’da geçiyor. Maksimum güvenliklerin alındığı bu ada parçası, kaçışın neredeyse imkansız olduğu bir hapishane. Neredeyse diyorum, çünkü birçok kişinin kaçabildiği fakat kimisinin boğularak öldüğü kimisinin ise nöbetçiler tarafından vurularak öldürüldüğü bir hapishane bu Alcatraz. Filmin başında da bu açık bir şekilde bizlere aktarılıyor.

Alcatraz’dan Kaçış Film Konusu

Fakat 1962 yılında, 3 mahkûm Alcatraz’dan kurtulmayı başarıyor. Frank Morris, John ve Clarence Anglin kardeşler; uzun planların sonunda, kaçmayı başarıyla gerçekleştiriyorlar. Adım adım işledikleri plan, onları hapisten kurtarmayı başarıyor ama sonrasında ne olduğu hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor. Yetkililer tarafından boğularak öldükleri düşünülse de, ellerinde herhangi bir kanıt bulunmuyor. Bugün itibariyle 90-100 yaşları arasında olması gereken kişiler, acaba okyanustan kurtulmayı başardı mı?

Bu konuyla ilgili çeşitli spekülasyonlar bulunuyor. 2013 yılında John Anglin tarafından oluşturulan bir mektup, polis memurlarının eline ulaşıyor. Mektupta; hapisten başarıyla kaçtıklarını, herkesin farklı yerlerde ikamet ettiğini ve kendisinin kanser hastası olduğunu söylüyor. Kaçışı gerçekleştiren diğer iki kişinin, vefat ettiğini de belirtiyor.

Biraz da film hakkında konuşacak olursak; filmin yönetmen koltuğunda Don Siegel yer alıyor. 1 saat 52 dakikalık filmin, IMDb puanı 7,6 olarak belirlenmiş. Gizem dolu hikâyeyi bizlere başarılı bir şekilde aktaran oyuncuların bazıları şu şekilde:

  • Clint Eastwood – Frank Morris
  • Patrick McGoohan – Warden
  • Roberts Blossom – Doc
  • Jack Thibeau – Clarence Anglin
  • Fred Ward – John Anglin
  • Paul Benjamin – English
  • Larry Hankin – Charley Butts
  • Frank Ronzio – Litmus

Kendi adıma konuşmak gerekirse; filmden ve hikâyeden yeteri kadar etkilendiğimi söyleyebilirim. Gizem dolu yapımlardan keyif alıyorsanız, kaçırmamanızı tavsiye ederim. İyi seyirler…

Uzun soluklu dizilerden sıkıldıysanız, sizlere özel mini dizi önerileri: Listeyi görmek için tıklayabilirsiniz.

Alcatraz’dan Kaçış Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Escape From Alcatraz yazı sonu…

Filmin fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: