Skip to content

American Rust Dizi Konusu ve Yorumu – Showtime

American Rust Dizi Konusu ve Yorumu – Showtime isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. American Rust dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Diğer yeni içerikler için takipte kalınız. Keyifli dakikalar dileriz…

American Rust Dizi Konusu ve Yorumu – Showtime

Son günlerin popüler dizisi American Rust’ı “bir çırpıda, heyecanla” izlemek pek de mümkün gözükmüyor. Suç-polisiye temalı dizilerde görmeye alışık olduğumuz yavaş temponun etkisi ilk bölüm boyunca sürerken ortaya sunulan gizemli gelişmeler -bana göre- kurgunun ve entrikaların gerisinde kalıyor. Hele ki Mare of Easttown gibi türünün en parlak en güncel içeriklerinden birini gördükten sonra arzuladığımız ile gördüğümüz kriterler arasında epey fark olduğu hissediliyor.

Yaratıcı Dan Futterman’ın aynı isimli Philipp Meyer romanından uyarladığı Showtime dizisi American Rust, tamamen alışılagelmiş suç-polisiye unsurlarıyla start almaktadır. Pennsylvania Buell kasabasında hayat süren polis şefi Del Harris’in kullanmış olduğu hapları toz haline getirip, ağırlığını ölçtüğü açıkçası garip bir sekansla hizmetine başlar. Del Harris’in gizemli hap ölçümlerinin yanı sıra dikkat çeken bir diğer nokta da kasabanın gerek görsel gerek ruhsal olarak çöküntü halinde olduğudur. Ekonomik buhranın kol gezdiği, halihazırda çalışıyor olan çelik fabrikalarının yok olduğu, kasvetli, ruhumuzu sarsan bir ambiyans söz konusudur.

American Rust Dizi

Dikkatler tekrar Harris’e çevrildiğinde de yaşlı polisin ağır vasıta haliyle içlerimizi kararttığı sekanslar ortaya çıkar. Kendisi kasabanın bir numaralı koruyucusu olmasına rağmen ve bugünlerde bütün kasabayı sarsan bir cinayetle -hırsla, azimle- uğraşması gerekirken kendisi yokluğun, sarsıntının, alışılmış günlerin içinde kaybolmaktadır. Diğer pek çok polisiye dizisinde gördüğümüz hırslı, deli-dolu dedektifin aksine kendisi “nasılsa, her gün cinayet suçlu peşindeyiz” moduyla çöküşünü resmetmektedir.

Kasabının görselleri ise tahmin ettiğinizden farklı değildir. Sorunlu ebeveynler, yalanlar üzerine kurulan ilişkiler, gizemli işlerle meşgul olan ağa babaları gibi gibi. Haliyle bu yalanlar üzerine kurulan kasaba ile bizleri cinayete sürükleyecek sekanslar da gecikmeden ortaya çıkar. Ve bu noktada da Harris’in tahmin edilenden zor geçecek olan yolculuğu da başlamış olacaktır. Çünkü Harris, kasabadaki son cinayetle ismi anılan Billy adındaki gencin annesine (Grace) sonuna kadar bağlı… Sonuna kadar aşıktır.

Gelecek bölümlerinde “keyif” vaat eden bir diğer dizi önerisi: Only Murders in the Building

American Rust kesinlikle bir Mare of Easttown değildir. Gerek kurgusal gerek karakterler açısından bir benzetme gayeleri söz konusu olsa da her iki kurgunun yakından uzaktan ilgisi yoktur. American Rust’ın kasvetli kasaba gizemli polis şefi konseptiyle Mare of Easttown’a yönelme çabası olsa da temposuzluk, durağanlık American Rust’ı yerle bir etmektedir. Ancak henüz 1 bölümün yayınlandığını… Ve kalan bölümlerin epey iç açıcı hale bürünebileceği bilgisini vermek gerekmektedir. Sonuç olarak: 6/10.

IMDb: 6,6 / Güncel puana buradan ulaşabilirsiniz.

Dizide görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Jeff Daniels – Del Harris
  • Alex Neustaedter – Billy Poe
  • Jon Collin Barclay – Aaron
  • David Alvarez – Isaac English
  • Justin Mane – Roth
  • Maura Tierney – Grace Poe
  • Bill Camp – Henry English

American Rust Dizi Konusu ve Yorumu – Showtime yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: