Skip to content

Anayurt Oteli-Yusuf Atılgan | Kitap Yorumlarım

Anayurt Oteli 1973 yılında Türk yazarımız Yusuf Atılgan tarafından yazılan bir psikolojik roman. Yazar, kendisinin bir diğer meşhur kitabı olan Aylak Adam’dan sonra Anayurt Oteli’ni yazıp, kendisini daha da bilinir bir yazar haline getirmiş. 20.yüzyılın en iyi yazarları arasında yerini almış. Ayrıca 1987 yılında Ömer Kavur yapımı Anayurt Oteli filmi ile ününü yurtdışına da taşımış.

Anayurt Oteli İçerik

Benim ise Yusuf Atılgan ile ilgili düşüncelerim her zamanki gibi karışık. Evden çıkamadığımız bu zorlu günlerde Anayurt Oteli okumak ne kadar doğru oldu bilmiyorum. Kitaba çok iyi odaklanmak gerekiyor. Her kitap için böyledir bu fakat Anayurt Oteli’nde ipin ucunu kaçırmaya başladığınızda bir daha kolay kolay toplayamıyorsunuz. Aslında o kadar güzel okutuyor, insanı olaya o kadar iyi hapsediyor ki kötü yorum yapmak insanın içinden gelmiyor. Ama işlediği yalnızlık ve yabancılaşma teması insanı tarif edilemez bir duyguya sokuyor. Böyle düşünme sebebim belki de dışarıyla bağlantımızın az neredeyse hiç olmadığı içindir. Keşke daha rahat bir zamanda okusaydım diyorum kendime.

Hayır canım, kitap kötü veya kitabı sevmedim demiyorum. Ama bu kitabı kendinizi mutsuz veya yalnız hissettiğiniz zamanda okumayın diyorum sadece. Her yazarın kendisine has bir üslubu olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Yusuf Atılgan bu romanında psikolojik konulu, yalnızlık, suçluluk, yabancılaşma temalarını çok iyi işlemiş. Benim için her zaman önemli olan şey yazarın, okuyucuya mesajını iletip iletemediğidir. Yazar da bunu gayet iyi başarmış.

Roman, Zebercet’in hayatını anlatıyor. Babasından kalma Anayurt Oteli’nin müdürü kendisi. Kitapta da geçtiği gibi ne ölü, ne sağ bir yaşamın kahramanı. Varlık içinde yokluk çeken biri. Her gün birbirini tekrar ederken otel kapısından içeriye bir kadın giriyor ve her şey o anda başlıyor. İsmini bile bilmediğimiz bu kadına saplantılı hale geliyor. Kadın tekrar döneceğini söyleyerek otelden ayrılıyor. Zebercet, kadının kaldığı odayı kimseye vermiyor ve her gün orada vakit geçirip kadının gelmesini bekliyor. Günler, haftalar geçiyor. Kadın gelmiyor ve Zebercet için kaçınılmaz son geliyor. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Aptal Beyin yazımızı okumadıysanız: Aptal Beyin-Dean Burnett

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: