Skip to content

Anna Karenina Film Konusu ve Yorumu

Anna Karenina Film Konusu ve Yorumu yazımızda; Anna Karenina film konusu ve yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Anna Karenina Film Konusu ve Yorumu

Savaş ve Barış, İtiraflarım, Kazaklar, İnsan Neyle Yaşar… Sanırım kimden bahsettiğimi anladınız. Yazdığı roman ve denemeleri pek çok kez beyaz perdeye uyarlanan Lev Tolstoy’un başka bir eserinin film uyarlaması ile birlikteyiz. Anna Karenina olmasa bile bugüne kadar Tolstoy’un kalem aldığı eserlerden birini elbet okumuşsunuzdur. Yazdığı döneme ait simgeleri günümüze kadar taşımakta en önemli yazarlardan biri olarak nitelendirebileceğimiz gibi aynı zamanda da içerdiği konu ve mesajlarla birlikte anlamını başarılı bir şekilde korumaktadır.

Joe Wright ve Tom Stoppard önderliğinde 2012 yılında beyaz perdeye uyarlanan hikaye; gerek anlatım tekniği gerekse film akışıyla birlikte sinema dünyasına ayrı bir boyut kazandırmayı başarmıştı. Tiyatro oyunları merakıyla bilinen Tolstoy’un, Anna Karenina’yı yazma hikayesi de oldukça manidardır. Doğru olup olmadığını bilmemekle birlikte hikâyeden kısaca bahsedeyim. 1870’li yıllarda yaşanan olaya göre; Tolstoy’un arkadaşı, sevgilisi olmasına rağmen başka bir kadına aşık olmuş. İlerleyen zamanlarda haberdar olan sevgili, bu durum karşısında çaresiz kalmış. Ne yapacağını bilemeyip, intihar etmiş.

Filme dönecek olursak…

Kefaret, Aşk ve Gurur gibi yapımlarda da birlikte çalışan yönetmen Joe Wright ve güzel oyuncu Keira Knightley; Anna Karenina ile tekrar birlikte çalışmanın verdiği mutluluğu yaşıyorlar. Önceki filmlerde de oldukça başarılı işlere imza atan ikili, bu yapımda da uyumundan söz ettiriyor.

Aşk ve Gurur film yorumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Anna Karenina Film Konusu ve Yorumu

Sevdiği adamla evlendikten sonra St. Petersburg ve çevresinde oldukça popüler hale gelen Anna Karenina (Keira Knightley), adeta sosyetenin içine düşmüştür. Evinde eksik olmayan hizmetçileri, kendisine söylenmedik güzel söz… İlerleyen günlerde Moskova’daki kardeşinden “evliliğimi kurtar” çağrısı alan Anna, apar topar yolculuğa koyulur. Trende tanıştığı Kontes Vronsky ile hoş sohbetlerinin ardından, küçük oğlu subay Vronsky ile tanışır. Bu karşılaşmanın ardından ikili arasındaki aşk, enerji ve bağ tavan yapacak ve bazı gelişmeler yaşanacaktır.

Anna Karenina, tiyatro tadındaki çekimleriyle uzun yıllar konuşulacaktır. Dekor ve kostümleriyle; akış ve alt diyaloglarıyla bütünlüğü sağlamayı başarır. İyi olduğu yönleri kadar kötü olarak nitelendirebileceğimiz kısımlar da vardır. Dekor geçişlerinin filme ayrı bir hava kattığını vurgulayabileceğim gibi ani boşluklara da sebebiyet vermektedir. Aktarılmaya çalışılan duygu ve mesajların karşılığı tam verilecekken, bazı ani geçişler havayı soğutmaktadır.

Kostümlerden müziklere, dans sahnesinden Keira Knightley’e kadar oldukça başarılı bir filmin sizleri beklediğini düşünüyorum. İster kitabı okuyun (kesin okumalısınız) ister filmi izleyin. Gerisi size kalmış. İyi seyirler…

  • Keira Knightley – Anna Karenina
  • Jude Law – Karenin
  • Aaron Taylor-Johnson – Vronsky
  • Matthew Macfadyen – Oblonsky
  • Kelly Macdonald – Dolly

Film fragman ve IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Kefaret Film İncelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Anna Karenina Film Konusu ve Yorumu yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: