Skip to content

Archive 81 Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Archive 81 Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Archive 81 dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Öyleyse keyifli dakikalar dileriz…

Archive 81 Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Netflix Archive 81 dizi incelemesi spoiler içermiyor.

Dizinin Netflix tarafından açıklanan resmi özeti şöyle: Geçimini hasar görmüş kasetleri restore ederek sağlayan bir arşivci, gerçekleştirdiği son görevin ardından kendisini içinde şeytani bir tarikatın olduğu dünyada bulur.

Netflix’in gizem-gerilim konseptine hitap eden son dizisi Archive 81, izleyenleri, yıllardır piyasada gözükmeyen bir evrenin içine sürüklüyor. Dijital dünyanın yaygınlaşmasından önce çok daha sık karşılaştığımız ve genel tabirle analog korku diyeceğimiz bir dünyada; nispeten modası geçen kutular, kasetler, tabular benzeri bir girizgahı hedef alıyor. Lanet kavramını elverişli kılan olay örgüsüyle tarihsel açıdan bir soyutluk sağlarken küçük küçük parçalarla şeytani tarikatı mümkün kılıyor. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Tarihler 1994’ü gösterdiğinde, Visser apartmanının cayır cayır yandığı ve devamında da onlarca insanın hayata gözlere kapadığı görülüyor. Aylarca süren soruşturmanın ardından net olarak bir sonuç elde edilmese de yangından geriye, hala kurtarabileceği ön görülen bir grup video kaseti bulunuyor. Ve tarihler 20 küsür yıl ileriye sarıldığında, günümüzde, geçimini video kasetlerini restore ederek sağlayan Dan Turner (Mamoudou Athie), kasetleri hayata döndürmek için 6 haneli bir meblağ ile işe alınıyor.

Archive 81 Dizi Konusu

LMG şirketinin zengin bağışçılarından biri olan Virgil, Dan Turner’ı video kasetlerini düzenlemek üzere işe aldığında; kasetin arkasında yatan sırların ne olduğunu belki tam olarak bilmiyor. Ya da istediği, tam olarak, kasetler yardımıyla ortaya çıkacak olan şeytani kavramının kendisi oluyor. Virgil’in şüpheli tavırları bir müddet zihin karmaşıklığı yaratsa da asıl ilgilenmemiz gereken meselenin Dan’in işi olduğu anlaşıldığında; kasetler ufak ufak ipuçları vermeye başlıyor. 90’lı yıllarda Visser apartmanında yaşayan film öğrencisi Melody Pendras, kayda aldığı kasetler yardımıyla apartman içinde dolaşan, sükûn eden birtakım gizemli varlıkların, paranoyaklaşan insanların olduğunu söylüyor. Dan işi gereği, profesyonelce, kasetleri bir araya getirmeye çalışsa da; Melody’nin kayıt aldığı, kaçınılmaz, doğa üstü gelişmeler, Dan’in dikkatini çekmeye başlıyor.

Netflix’in yeni gerilim filmi: Fotokopici

Geçmiş ile günümüz arasında mekik dokuyan Archive 81, ilk olarak Virgil’in şüpheci ve tehditkâr benliği ile, devamında da Dan’in Melody ile tanışmasın ardından tam şeklini girmiş oluyor. Spoilersız anlatımın gereği karşılaşacağınız görseller daha çok hayal dünyasına ikame eden akışlar gibi gözükse de derinliklerde yatan pek çok gizemli unsurun olduğu görülüyor. İnsanları çıldırtan bu kültürel inanç sistemi Dan’in iliklerine kadar işlemeye başladığında da; soluksuz macera başlamış oluyor. Yapımcılığını James Wan’ın üstlendiği dizi ile ilgili söyleyecekler bu kadar. Sonuç olarak: 7,5/10.

Dizinin güncel IMDb puanına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Öyleyse keyifli seyirler.

Dizi Oyuncu Kadrosu ve Diğer Karakterler

  • Mamoudou Athie – Dan Turner
  • Dina Shihabi – Melody Pendras
  • Martin Donovan – Virgil
  • Matt McGorry – Mark
  • Kate Eastman – Tamara Stefano
  • Julia Chan – Anabelle
  • Evan Jonigkeit – Samuel
  • Kristin Griffith – Cassandra Wall
  • Ariana Neal – Jess
  • Eden Marryshow – John Smith ve diğer.

Archive 81 Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Categories

Diziler

Tags

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: