Skip to content

Aşk ve Gurur Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Pride and Prejudice

Aşk ve Gurur Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Aşk ve Gurur Film Konusu Yorumu ve İncelemesi |Pride and Prejudice yazımızda; Aşk ve Gurur film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Bugün sizlere orijinali bir kitap olan ve kitabın yazımından asırlar geçmesine rağmen, aşk ve dram denilince akla gelen birkaç eserden biri olan Aşk ve Gurur filminden bahsedeceğim. Değeri çok bilinmeyen ve bazı kesimin çok beğenmediği bir kitap olan Pride and Prejudice, İngiliz edebiyatının önemli kadın yazarlarından biri olan Jane Austen tarafından 1813’te yayınlanan bir kitaptır. Orijinal çevirisi Gurur ve Ön Yargı olmasına rağmen Türkçe şekliyle Aşk ve Gurur olarak anılmaktadır.

Hem kitabını okumuş hem de filmini izlemiş biri olarak, her ikisinden de ayrı ayrı keyif aldığımı söyleyebilirim. Konusu ilginizi çektiyse ve vaktiniz kitaba vakit ayıramayacak kadar az ise filmi izlemenizi önerebilirim. Fakat kitapta olup filmde olmayan bazı kısımlarla karşılaşacağınızı söylemeden geçemeyeceğim. “Bir şey kaybeder miyim?” Hayır kaybetmezsiniz.             

Araştırmalarıma göre bu kitabı konu alan birçok film yayınlanmış. Fakat en sevilen ve kitaba en çok sadık kalan eser olarak bu 2005 yapımı versiyonu beğenilmiş. Yönetmenliğini Joe Wright’ın ve senaristliğini Deborah Moggach’ın yaptığı filmin oyuncu kadrosu şu şekilde:

Keira Knightley / Elizabeth Bennet

Matthew Macfadyen / Mr. Darcy

Rosamund Pike / Jane Bennet

Jena Malone / Lydia Bennet

Carey Mulligan / Kitty Bennet

Talulah Riley / Marry Bennet

Donald Sutherland / Mr. Bennet

Brenda Blethyn / Mrs. Bennet

Rupert Friend / Wickham

Simon Woods / Mr. Bingley, gibi isimlerin dışında daha birçok önemli oyuncu filmde yer alıyor. Burada vurgu yapmak istediğim konu, Keira Knightley üzerine olacak. Oynadığı Elizabeth karakteriyle gönüllerde taht kuran ünlü oyuncu bu film sonrasında; Oscar, Altın Küre ödüllerine aday gösterildi. Gelin şimdi 4 dalda Oscar’a aday gösterilen Aşk ve Gurur filminin konusuna bir göz atalım.

Aşk ve Gurur Film Konusu Yorumu ve İncelemesi-elizabeth bennet
Keira Knightley / Elizabeth Bennet

İlginizi Çekebilir: Persona

Aşk ve Gurur Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Filmin isminden de tahmin edebileceğiniz gibi; aşk, filmin ana temasını oluşturuyor. Fakat; “Ön yargılarımız sahip olduğumuz romantik duygularımızı nasıl etkiliyor? Gururlu bir insana aşık olunur mu?” gibi önemli soruların da cevabı konu ediliyor.

Bennet ailesi; Elizabeth, Jane, Lydia, Kitty, Marry isimli 5 kız çocuk ve karı kocadan oluşan kalabalık bir ailedir. Geçmiş yılların vazgeçilmez profili olan anne Bennet, kızlarını zengin ve iyi birisiyle evlendirmenin derdindedir. Bunun üstüne Mr. Bingley isimli genç adam, anne Bennet’in isteğine hızır gibi yetişir. Onlara komşu olan Bingley, bir balo vasıtasıyla Jane Bennet isimli aile bireyi ile tanışır.

Mr. Bingley ile birlikte baloya gelen bir diğer kişi ise Mr. Darcy’dir. İsteksiz, itici tavırlarıyla, adeta yazı kışa çevirmektedir. Bir o kadar da zengin ve kibirli bir insandır. Bennet kızlarından Elizabeth, onunla dans etmek ister fakat bu teklifi geri çevrilir. Daha sonra Mr. Darcy, Elizabeth’in orada olduğunu bilmeyerek onun hakkında kötü cümleler kurar ve belki de aşkın ilk kıvılcımları oluşmaya başlar.

Günden güne Jane ve Bingley ikilisi hayatına devam ederken, Jane birden hastalanır ve Bingley’lerin evinden çıkamaz hale gelir. Ailenin 2.en büyük kızı Elizabeth ablasının yanına gider ve orada Mr. Darcy ile karşılaşır. Elizabeth’in kendine has tavrı, etkili konuşma kabiliyeti, Darcy’i etkilemeye başlar. Elizabeth de içten içe etkilense de Darcy’nin gururlu tavırları, Elizabeth’in ön yargılarını daha da arttırmaktadır. Elizabeth’in, Wickham isimli subayla tanışmasıyla –belki de- Darcy’den nefret etme aşamasına gelir. Wickham’la eski dost olan Darcy, babasının ölmeden önce Wickham’a vadettiği bir kiliseyi ona bırakmadığı iddiasıyla karşılaşır. Elizabeth ilk başta, daha yeni tanıştığı Wickham’a inanır fakat sonra ne mi olur? İzleyin ve insanların içinde bulunan gururun, ön yargının bir aşkı nasıl etkilediğini görün. İyi seyirler..

Aşk ve Gurur Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

İlginizi Çekebilir: Fahrenheit 451 Kitap Yorumu

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: