Skip to content

Aşk ve İsyan Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Aşk ve İsyan Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Aşk ve İsyan film konusu yorumu, L’ultimo paradiso incelemesi, The Last Paradiso Netflix eleştirisi, aynı zamanda yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Aşk ve İsyan Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

İzleyenleri 1950’li yılların sert görünüşlü Güney İtalya’sına götüren “The Last Paradiso” geçtiğimiz günlerde platformda paylaşıldı. İtalya’nın güneyinde yer alan küçük bir kasabada anlatılan hikâyede; aşk, özgürlük, tutku gibi konular işlendi. Bir yandan ekonomik ve sosyal açıdan yokları oynayan halkın zorlu hayat şartları kapsamında mücadeleleri izleyenlerle buluşurken bir yandan da özgürlük ve yeni hayatlar arzu eden iki aşığın soluksuz serüveni konu edildi. Filmin konusu ve diğer detayları şöyle:

Filmin isminden de anlaşılacağı üzere aşk ve isyan temaları üzerinden şekillenen konu, Ciccio ve Bianca isimli iki aşığın etrafında döner. Fakat işin ilginç yanı; Ciccio, Lucia isimli bir kadında evlidir ve 7 yaşında olan bir oğlu vardır. İşinden, maddi durumlardan, eşinden ve sosyal şartlardan memnun olmayan Ciccio hayatını değiştirmeye çalışmaktadır. Daha iyi bir yerleşke adına bulunduğu kasabayı terk edip yeni bir hayata başlamanın mücadelesi içindedir.

Mutlaka İzleyin: Dünyadan Haberler

Aşık olduğu Bianca ise yerli halkın toprak ve paralarını sömüren Cumpà Schettino’nun kızıdır. Kendisini her daim yerli halkın çıkarları açısından konumlandıran Ciccio, büyük patronla ilginç konuşmalar gerçekleştirmeye başlar. Gerilim dozunun epey arttığı dakikalarda Ciccio ve Bianca’nın gizli ilişkisi ortaya çıkar. Ancak daha sonraki yaşanan olaylar kasabanın gidişatını değiştirir.

Aşk ve İsyan Film Konusu Yorumu

Dışarıdan bakıldığında aşk ve sevgi gibi temalar üzerinden ilerlediği düşünülen film, birçok konuya ayak basar. Sosyalliğin ve hatta insanlığın neredeyse hiçe sayıldığı dönemlerde insanlar geçimlerini sağlamanın derdine düşerken bir grup insanlar mağduru ezmeye devam eder. Yıllardır görmeye alışık olduğumuz bir konuyu 1950’li dönemlere ait simgesel olaylarla görmek izleyene ayrı bir görüş katarken yine 1950’ya benzer İtalya’nın çekici görüntüsü göze hoş gelir.

IMDb: 5,3

Bazen aşkın devreye girdiği bazen ise halkın haklı isyanına şahit olduğumuz film bu iki olay arasında gidip gelir. Bazı oyuncuların kötü performansları ve yine sıklıkla görmeye alışık olduğumuz gereksiz alt metinler filmin kıvrım noktalarına alt üst etmeyi başarsa da genel hatlarıyla olumlu bir seyir zevki sunar. Fakat beklentinizin çok arttırmamanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Rocco Ricciardulli yönetmenliğindeki filmi bakalım sevecek misiniz? Öyleyse iyi seyirler…

  • Riccardo Scamarcio – Ciccio Paradiso
  • Gaia Bermani Amaral – Bianca Schettino
  • Valentina Cervi – Lucia
  • Antonio Gerardi – Cumpà Schettino

Ayrıca film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Netflix’in diğer popüler filmlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Aşk ve İsyan Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: