Skip to content

Athlete A Belgesel Konusu, Yorumu ve İncelemesi

athlete a belgesel konusu yorumu ve incelemesi

Athlete A Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Athlete A belgesel konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Hemen hemen her yazımda belirttiğim gibi; belgesellerin sinema sektöründeki önemi, günden güne artmaya devam ediyor. İçerdikleri sosyal mesajlarla, çoğu insanda farkındalık yaratan bu yapımlar geçmişe ışık tutmakla kalmayıp, geleceğe dair sorunların da çözümüne öncülük ediyor. Bugün sizlere, bu yaptığım açıklamaya çok uygun olan bir belgeselden bahsediyor olacağım. Bazıları haber veya sosyal medya yardımıyla konu hakkında bilgi sahibi olsa da; çoğu kişinin anlatılan konudan bihaber olduğunu düşünüyorum.

Athlete A; uzun ve başarılı bir geçmişe sahip olan ABD Kadın Jimnastik takımında yaşanan taciz skandalını konu ediyor. Bizlere aktarıldığı kadarıyla 1992 yılından beri devam uzun taciz zincirin başında, Kadın Jimnastik takım doktoru olan Larry Nassar yer alıyor. Genç kızları tedavi ediyor numarasıyla 250’ye yakın çocuğa taciz eden Nassar, uzun yıllar boyunca ne bir şikâyet alıyor ne de bir uyarı. Genç demeye dilim varmıyor çünkü taciz edilen kızların çoğu neredeyse çocuk. İşin başka bir ilginç yanı, bu adamı takım içinde sevmeyen kişi neredeyse bulunmuyor. İnsanlara karşı sempatik ve esprili duruşuyla onların sevgisini kazanan doktor, aynı anda meğer ne çok insanın canını yakmış.

Athlete A Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi

Hayatınızın bir bölümünde muhakkak Olimpiyat Oyunları’nı izlemişsinizdir veya aile büyükleri tarafından “bak bu eski olimpiyat şampiyonu” gibi söylemler işitmişsinizdir. ABD’nin olimpiyatlarda bu kadar başarılı olmasının sebebi çok eskiye dayanıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 1976 Olimpiyat Oyunları’nda kırılmadık rekor bırakmayan 14 yaşında bir kız vardı. Nadia Comaneci. Bütün dünya önünde sayısız başarı elde eden bu 14 yaşındaki kız; dünyadaki jimnastik sporuyla uğraşan insanlara bir çağrıda bulunmuş oldu. Böylelikle küçük yaştaki insanlar, bu sporla ilgilenmeye başladı. Artan ilgiyi ve Nadia’nın üstün başarısını gören ABD, Nadia’nın antrenörlerini kendi bünyesine dahil etti. O olimpiyattan sonra Marta ve Bela Karolyi isimli karı kocayı Jimnastik takımının başının getiren federasyon, başarılı yılların temelini atmış oldular.

Fakat bu çiftin antrenman sistemi çok katıydı. Gözlerden uzak ve hatta telefonun dahi çekmediği bir yerde kamp süreci geçiren kızlar, günler süren çok disiplinli bir eğitimden geçtiler. Her ne olduysa bu süreçte yaşanmaya başladı. Takım doktoru Larry Nassar, sayısı net olmamakla birlikte yaklaşık 250 genç insanı taciz etti. Bu olaydan haberdar olan takım antrenörleri, üç maymunu oynayarak günleri hatta yıllarını geçirdiler. Olayı ciddi mecralara taşımaktan korkan kızlar, bu yaşanan skandalla birlikte hayatlarını sürdürdüler. Federasyonun başında yer alan Steve Penny başta olmak üzere, antrenörler hatta FBI’dan birkaç isim; Larry Nassar’ın yaptıklarını görmezden geldiler…

Belgeselde yer alan bazı kişiler: Maggie Nichols, Gina Nichols, John Nichols, Steve Berta, Rachael Denhollander…

Belgesel Yönetmenleri: Bonni Cohen, Jon Shenk

Belgeselin devamına göz atmak için tıklayınız.

Belgesel Türündeki Yapımları İzlemekten Keyif Alıyorsanız, Bu Belgesele Göz Atın: One Child Nation

Athlete A Belgesel Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: