Skip to content

Awake Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Awake Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Awake film konusu yorumu, Netflix incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Awake Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Kocasını savaşta kaybetmesinin ardından günün her dakikasını yas içinde geçiren genç anne Jill, çocuklarını hayata hazırlayabilmek için büyük bir direnç göstermesi gerekmektedir. Haliyle onları yedirmeli, içirmeli ve dünyanın dolambaçlı yollarına hazırlamalıdır. Ancak uğraşması, ilgilenmesi gereken tek sorun (tatlı sorun) çocukları değildir. Kendisinin de askerlik yıllarından kalma bazı problemleri bulunmaktadır. Uyuşturucu benzeri maddelere bağımlı olmuş ve günlerdir süren rehabilitasyon sürecine katılmak durumunda kalmıştır.

Lonely Hearts Club, Tsuki ve The Cuddle Workshop gibi kısa metrajlı filmleriyle tanınan yönetmen Mark Raso, halihazırda birçok dram temalı içerikle iç içe olduğunun göstergesi olarak bizlere Jill merkezli duygusal bir giriş yapmaktadır. Genç kadının tek başına birçok hayati mesele ile uğraştığına ve gerçek anlamda mücadele verdiğine odaklanmamızı istemektedir.

Diğer bir yeni film: Kara Deliklerin Gizemi

Bizler bir yandan Jill ve çocuklarının hayat mücadelesini seyrederken bir yandan da film tanıtımında yer alan bilim-kurgu temasının ortaya çıkmasını bekleriz. Geçen birkaç dakikanın ardından; tüm dünyayı etkileyen ve bir nevi kıyamet sonrasını temsil eden akıl almaz olayla karşılaşırız.

Awake Film Konusu Yorumu

Dünya ve işleyiş normal seyrinde devam ederken ani bir hava değişimi sonucu birtakım gelişmeler yaşanmaya başlar. Arabalar birbirlerine çarpmakta, herhangi bir teknolojik alet sonuç vermemekte ve tüm cihazlar kendisini yok etmektedir. Haliyle insanların psikolojik dengeleri alt üst olmaktadır. Buna sebep olan “şeye” sizler ister virüs (alışkanlık) deyin ister doğal yollarla gerçekleşen bir felaket. Ancak buna sebep olan her neyse, insanları ittiği durum sadece psikolojik etkenler değil aynı zamanda da uyku problemidir.  Kimsenin anlam veremediği gelişmeler karşısında bütün halk çılgına dönmüş. Ve uykusuzluğun, bitkinliğin çekilmez tarafı tüm ülkeyi etkisi altına almıştır.

Bizler yaşanan gelişmeleri takip etmeye çalışırken bir grup insan uyuyamadıkları için sevinmekte ve bu sebeple partiler vermektedir. Bir grup insan ise gelişmelere sebep olan itici gücün ne olduğunu keşfetmeye çalışır. Ancak çözüm için hiçbir sonuç elde edemedikleri gibi her yeni gün bin bir türlü facianın içinde kalırlar. Çıkış yolları ise Jill’in küçük kızıdır. Çünkü kendisi uyuyabilmekte ve ne olduğu belirsiz güce karşı bağışıklık sahibi olarak doğmuştur. Jill’in yeni görevi küçük kızını korumaktan geçecektir…

Awake, son zamanlarda akışına kalıp keyifle izlediğim ender filmlerden arasına ismini yazdırmayı başardı. Hiç azalmayan temposu ve ideal film süresi ile (95dk) sürükleyicilik faktörünü layıkıyla elde etti. Bu nokta belirleyici olan nokta ise senarist Joseph Raso’nun etkileyici alt metinleri ve karakter derinliğinden geçti. Böylece ortaya günümüzün pandemisine ayna tutan ve küçük bir kıvılcımla insanlığın nereye kayacağını yansıtan keyifli bir içerik çıkmış oldu. Sonuç olarak, şans vermelisiniz.

Filmin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Filmde Yer Alan Diğer Oyuncu ve Karakterler

  • Gina Rodriguez – Jill
  • Ariana Greenblatt – Matilda
  • Sebastian Pigott – Clarence
  • Jennifer Jason Leigh, Frances Fisher, Finn Jones, Shamier Anderson, Sergio Di Zio, Gil Bellows

Awake Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: