Skip to content

Aynı Dalganın İçinde Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Aynı Dalganın İçinde Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Aynı Dalganın İçinde film konusu, yorumu, incelemesi, Sulla Stessa Onda Netflix eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Aynı Dalganın İçinde Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Geçtiğimiz içeriklerde Netflix İtalya’nın film sektöründeki durgunluğundan bahsetmiştim. Bu söylemlerden birkaç gün sonra platformun yeni filmi Aynı Dalganın İçinde ile karşılaştım. Fakat platformdaki kısa konusu gereği, beklentilerimi arttırmamaya gayret gösterdim. Nispeten kısa süresinin (95 dakika) ardından tahmin ettiğim gibi beklentilerimin sonuca ulaşmadığı kanaatine eriştim. Yönetmenliğini Massimiliano Camaiti’nin yaptığı filmin konusu şöyle:

Hikâye, İtalya’nın sempatik şehirlerinden olan Palermo ve Sicilya’da geçmektedir. Plajları ve denizinin güzelliği ile bilinen Sicilya, yelkenli kampı için genç bireylere ev sahipliği yapmaktadır. Sahneler kamptan görüntüler ile başlarken ön plana iki isim çıkar. Sara ve Lorenzo. Günler geçtikçe birlikte vakit geçirmekten keyif alan ikili, duygusal açıdan yol kat etmeye başlar.

Kamp süreci boyunca ilişkilerinin baharını yaşayan ikili, Palermo’ya döndüklerinde de kaldığı yerden devam ederler. Ancak akış içindeki tatlı gidişat, Sara’nın iç acıtan hastalığı ile bozulur. Hastalığı çok eski yıllara dayanırken bacağındaki kasları yavaş yavaş kaybettiği öğrenilir. Yakın bir tarihte tekerlekli sandalyeye düşebileceği ve yoğun bir rehabilitasyon sürecine katılması gerektiği anlaşılır. Sara bu hastalığı Lorenzo’dan saklamaya çalışsa da genç adam bunu öğrenir.

Aynı Dalganın İçinde Film Yorumu

Sonraki dakikalar Lorenzo ve Sara ikilisinin romantik dakikalarına sahne olur. Lorenzo, Sara’ya olan duygularını net bir şekilde ifade ederek hastalığın önemli olmadığını ve iyileşme sürecine yardımcı olacağını belirtir. Ancak katılmaları gereken yelken savaşında yürek burkan gelişmeler yaşanır…

Her ne kadar senaryo duygusal ve çoğunlukla iç acıtan bir hikâyeyi ele alsa da akış içindeki düşünce karmaşası hangi noktaya odaklanacağımız konusunda büyük bir soru işareti yarattı. İkilinin kısmen de olsa tatlı gözüken romantik ilişkilerine mi yoksa Sara’nın amansız hastalığına mı vurgu yapıldığı çeşitler sebepler yüzünden sürekli ertelendi.

Şu şekilde bir yorumla karşılık verebilirsiniz: hem dramın hem de aşkın ön planda olduğu bir film olamaz mı? Kesinlikle olabilir. Ancak Aynı Dalganın İçinde senaryo akışı boyunca -bana göre- dramı da aşkı da hissetmemize olanak sağlamadı. Tam Sara’ya üzüleceğimiz sıra hikâyeye başka etkenler ilave ederek duygularımızı arka planda bıraktı.

Uzun lafın kısası, ne Sara-Lorenzo çiftinin romantik dakikaları olumlu yansıdı ne de Sara’nın dramatik hastalığı ön plana çıktı. Geriye de oradan oraya savrulan oyuncular kaldı. Keşke hikâyenin acıklı bölümü daha net aktarılabilseydi. Ya da aşkın gözü kör ettiği bir ortam inşa edilerek “hastalık ne ki” yorumuna sebebiyet verilseydi. Senaryoda ikisi birlikte yapılmaya çalışıldığı için ortaya başarısız bir hikâye çıkmış oldu.

Umarım aktarmaya çalıştığım ince çizgi layıkıyla sizlere ulaşmıştır. Sonuç olarak duygusallık seviyenizi artıracak fakat bunu birtakım sebepler yüzünden eksik hissettirecek bir hikâye sizleri bekliyor. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

IMDb: 5,4 (güncel puana buradan ulaşabilirsiniz.)

Aynı Dalganın İçinde (Sulla Stessa Onda) Oyuncu Kadrosu

  • Elvira Camarrone – Sara
  • Roberto Christian – Lorenzo
  • Donatella Finocchiaro – Susanna
  • Corrado Invernizzi – Boris
  • Sofia Migliara – Barbara
  • Vincenzo Amato – Antonio
  • Olivier Paris – Francesco
  • Manuela Ventura – Tuccia
  • Olivia Castanho – Jessica

Aynı Dalganın İçinde Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: