Skip to content

Azizler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Azizler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Azizler film konusu yorumu ve incelemesi, Stuck Apart Netflix, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Azizler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Sosyal mecralarda yazılan “Hiçbir şey anlamadım, film bize ne anlatmaya çalıştı? Karakterleri çözemeyen bir ben miyim?” şeklindeki sorulara hitaben sizlerle birkaç düşüncemi paylaşmak istedim. Yukarıda belirtilen soru karmaşası içinden sıyrılıp benim kendi bakış açımla gördüğüm şeyler aslında oldukça basit. Bu yapacağım yorumlar çoğu kişi tarafından doğru kabul edilebilir fakat yine bazı kesimler tarafından olumsuz algılanabilir. O yüzden yazacağım cümlelerin ardından filme bir de bu gözle bakmanızı tavsiye ediyorum.

İlginizi Çekebilir: Blow the Man Down

Hayata karşı bıkkınlığının zirve yaptığı; işinden, sevgilisinden, evinden memnun olmayan Aziz (Engin Günaydın) isimli biriyle başlıyor film. Yıllardır görev aldığı işinden muzdarip, fazla para kazanamıyor ve yaşadığı evden memnun değil. Kız kardeşi ve eniştesinin onun evine taşınması ruhsal durumunu bitirmekle kalmayıp; kardeşinin küçük çocuğu Caner, evde resmen terör estiriyor. (Caner’in performansı tam anlamıyla inanılmaz)

Filmin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Filmde üstünde durulan bir diğer kişi ise Erbil (Haluk Bilginer). Aziz’le aynı iş yerinde çalışan Erbil, eşini kısa bir süre önce kaybeden kafa olarak dağılmış ve hatta ölümü dört gözle bekleyen bir profil çiziyor. Karısının fotoğrafı asılı duran buzdolabıyla saatlerce konuşmalar gerçekleştiriyor, ondan fikir alıyor ve hayatını ona göre şekillendiriyor.

Azizler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Aziz ve Erbil’in patronu rolündeki Alp (Öner Erkan) ise oldukça zengin ve bir o kadar da eğlenmeyi çok seven bir imaj yaratıyor izleyenlere. Her şeyi parayla çözebileceğini düşünen tiplerden… (benim görüşümle)

Sonuç itibariyle yazdığım bu 3 isim, kendi hayatlarında kaybolan üç farklı karaktere sahip insanı yansıtıyor. Ailesi ve sevgilisiyle mutlu bir hayatı olması beklenen Aziz, “kendimi duyamıyorum, boğuluyorum diyor”; karısını kısa bir süre önce kaybeden Erbil ise eşinin yokluğunu aramakta ve iş yerinden tanıdığı bir kadını sevme umuduna bağlanmaya çalışıyor. Aziz ve Erbil’in patronu Alp… Para, para, para. Her yeri para ama etrafı sadece paraya hayran olan insanlarla dolu. Gerçek dostluk, sevgi bilmiyor ve yalnızlığın dibine vuruyor. Filmin sonundaki sahnesiyle de kendisine yakışan bir hareket gerçekleştiriyor.

Filmde daha derinlemesine detay veremediğim pek çok karakter (İrem Sak, Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Binnur Kaya) bulunuyor. Hepsi günümüz dünyasının yakınsanan ama hiçbir zaman çözüm üretemediğimiz sorunlara alaycı şekilde yaklaşıyor. Yer yer güldürüyor yer yer ise dram havası oluşturuyor. Kiminin çok seveceği kiminin ise on beş dakika sonra kapayacağı bir film olduğunu belirterek sözlerime son veriyorum, bakalım siz sevecek misiniz?

Film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer film önerilerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Azizler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: