Skip to content

Babamın Kemanı Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Babamın Kemanı Film Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Babamın Kemanı film konusu, yorumu, My Father’s Violin incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Babamın Kemanı Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Türk yapımcı, yönetmen ya da oyuncular Netflix Türkiye nezdinde iyi işler çıkartıyor. Yıllar evvel Hakan Muhafız ile başlayan akabinde ve yıllar içinde Aşk 101, Kağıttan Hayatlar, Kin, Fatma ve daha pek çok projeyi ile ulusal bültende kendilerine yer bulan başarılı isimler, Babamın Kemanı ile yine, yeni bir başarının sırrını ortaya koyuyor. Peşin peşin gelecek olan “sıradan, değişmeyen Türk filmleri” yorumlarına rağmen güçlü öncülü ile 21 Ocak bültenine ev sahipliği yapan Babamın Kemanı, aile iç dinamiklerini test eden kimliği ile daha şimdiden trend listelere gireceğini ispatlamış oluyor.

Netflix’in bir diğer güncel filmi: Münih Savaş Yaklaşıyor

Evet, tipik Türk filmi. Evet, aile bağlarını sınayan sıradan bir senaryo. Ancak küresel bültendeki senaryoları da göz önünde bulunduracak olursak; kıtlık faktörü hemen her ortamda kendisini belli ediyor. İçinde bulunduğumuz son yılları “değişim” süreci olarak lanse etmek her ne kadar doğru bir kapıya çıksa da; kafamızı çevirdiğimiz her noktada birbirine meydan okuyan ve tamamen aynı doğrultuda ilerleyen projeler gözlerden kaçmıyor. Ancak bu sözler, Babamın Kemanı’nı harikulade bir film olduğunu da ispatlamıyor. İçimizi ferahlatan pek çok alt metin ve oyuncu ekibi yer alsa da; yine vasatlık kavramını ön plana taşıyan klişelikten ziyade basit önergeler kol geziyor.

Babamın Kemanı Film Yorumu

Bütün düşük düşürücü veya iyi ya da kötü yorumları ayrı bir tarafa koyacak olursak; Babamın Kemanı, Engin Altan Düzyatan’ın boy gösterdiği Mehmet Mahir isimli yetenekli keman virtüözü ile akış sağlıyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki eşsiz başarılarının ardından bugünün turnesini ait olduğu yerde, Türkiye’de, gerçekleştiren genç adam, lüks evi ve sevdiği kadını ile soluksuz bir hayat yaşıyor.

Hikâyenin öbür ucunda, Mehmet Mahir’in yaşadığı hayatın tam tersini yaşayan, Ali Rıza ise geçimini yakın arkadaşları ile meyhanelerde çalarak sağlayan dul bir adama ışık tutuyor. Küçük kızı Özlem’in doğduğu vakit eşini kaybeden yaslı baba, bir yandan Özlem’e bakmaya çalışırken bir yandan da ölümcül hastalığın dertleriyle uğraşıyor. Doktorlara göre çok az zamanı kaldı.

Sıcak ve soğuk, artı ya da eksi, akla gelebilecek pek çok zıtlık kavramını derinliklerine kadar yaşayan Mehmet Mahir ve Ali Rıza’yı ortak kılan tek noktanın keman olmadığı anlaşıldığında; ikilinin aslında ağabey-kardeş olduğu anlaşılıyor. Görünüşe göre Ali Rıza, kardeşini küçük yaşlarda terk edip kaçtı. Ve yıllarca birbirlerini görmediler. Ancak yıllar sonra, bugün, Ali Rıza kardeşine “ben ölüyorum, Özlem’e ebeveynlik yap” dediğinde ikili tekrar bir araya geldi.

Yönetmenliğini Andaç Haznedaroğlu’nun üstlendiği Babamın Kemanı, iki kardeş hakkında bilgiler verdikten sonra Ali Rıza’yı ölüm döşeğine, Özlem’i ise Mehmet Mahir’in yanına uğurlamaktadır. Benim kardeşim zaten yıllar önce öldü, o yüzden benim bir yeğenim yok diyen Mehmet Mahir, Özlem için epey ön yargılı olsa da günler, haftalar, aylar içinde Özlem’e ısınmaya başlamaktadır.

Peki bu birliktelik, aile olabilmek için yeterli olacak mıdır?

Kuru bir dram hikayesi yerine kemanın eşsiz müzik tınısıyla dramatik hikayesine dokunuşlar sağlayan Babamın Kemanı, pek çok açıdan etkileyici gözükmektedir. Engin Altan Düzyatan’ın inişli-çıkışlı performansına, kendisine eşlik eden yeterli ölçüde oyuncu kabiliyeti olmamasına rağmen küçük Özlem ve diğer birkaç unsur ile -en azından- standart ruh haline sapmamaktadır. Ve bu süreçteki en büyük yardımcıları kemanın “oyuncu kadrosundan öte” gözüken melodisidir. Onun haricinde aile iç dinamiklerini, bağlarını, aile olma güdüsünü kontrol eden; ve ona göre şekil bulan bir dramatik senaryo izlemini vermektedir. Şans verilir. 6,5/10.

Filmin güncel IMDb puanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

My Father’s Violin Film Oyuncu Kadrosu ve Diğer Karakterler

  • Engin Altan Düzyatan – Mehmet Mahir
  • Gülizar Nisa Uray – Özlem
  • Selim Erdoğan – Ali Rıza
  • Belçim Bilgin
  • Erdem Baş
  • Yener Sezgin
  • Yiğit Çakır
  • Ayfer Dönmez Ertekin
  • Ulrich Mertin

Babamın Kemanı Film Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: