Skip to content

Bana Kim Olduğumu Söyle Belgesel Film Konusu ve Yorumu

Bana Kim Olduğumu Söyle Belgesel Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Tell Me Who I Am yazımızda; Bana Kim Olduğumu Söyle belgesel konusu, Netflix incelemesi, IMDb, Tell Me Who I Am yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Bana Kim Olduğumu Söyle Belgesel Film Konusu ve Yorumu

Netflix’in bir başka büyük ses getiren belgesiyle karşınızdayım. Geçmiş hikâyeleri duyulduktan sonra Google’da milyonlarca kez araştırma yapılan Alex ve Marcus ikizler, Bana Kim Olduğumu Söyle isimli belgeselle karşımıza çıkıyor. İç acıtan bir konuyu ele alan 2019 yapımı belgesel; izleyenleri şaşırtmakla kalmayıp, büyük bir hüzne boğuyor.

Belgeselin kısa tanıtımına bakıldığında çok fazla merak uyandırmasa da; derinlere inildiğinde artan gizem ve dram bütünlüğü, sizi hikâyeye hapsediyor. Yukarıdaki açıklamada belirttiğim gibi; Alex ve Marcus ikizlerini konu alan belgesel, hiçlikten var oluş hikâyesini anlatıyor. Yoksa tam tersi mi? Gelin hep beraber bakalım.

Bana Kim Olduğumu Söyle Film Yorumu

1982 yılında geçirdiği motosiklet kazası sonucu uzun dönemli komaya giren 18 yaşındaki Alex, uyandığında kendisini yokluğun içinde buluyor. İkizi Marcus hariç; nerede yaşadığını, ailesini, ismini, hiçbir şeyi hatırlamıyor. Gözlerini açtığı anda karşısında dikilen “benim oğlum, ben” diyen annesini bile hatırlamıyor. Ancak Marcus ikizini yarı yolda bırakmayıp ona geçmişle ilgili her şeyi aylarca, yıllarca anlatıyor. Sorduğu her soruya karşılık bulan Alex, günden güne hayatını benimsemeye başlıyor.

Gözünü açtığında hatırladığı tek kişiye, tek yumurta ikizine ölümüne güveniyor. Böylece anne ve babasının çok iyi insanlar olduğuna, her yıl tatile gittiklerine, çok iyi bir çocukluk dönemi geçirdiklerine inanıyor. Ancak kazanın üstünden yıllar geçtikten sonra; önce babaları daha sonra anneleri ölüyor.

Ebeveynlerinin ölümüyle birlikte, Marcus’un yalanları tek tek ortaya çıkıyor. Marcus’un Alex için yaratmış olduğu çocukluk hikâyeleri, acımasız gerçeklerle gün yüzüne çıkmış oluyor. Alex ve Marcus’un acı dolu hikâyesi; hiçlikten var oluşa mı dayanıyor? Yoksa yaşamaktan yok oluşa mı?

Hikâyenin geriye kalan acıklı kısmını tamamlamak da size düşüyor. Ed Perkins yönetmenliğinde çekilen belgesel, günümüzde bile hala saysız örneğini gördüğümüz Pedofili hastalığına farkındalık yaratıyor. Ortaya çıkan görüntülerden elde edilen bilgilere göre; küçük Alex ve Marcus, anneleri tarafından diğer bireylere pazarlanıyor. Aynı zamanda ikizlerin 2013 yılında kaleme aldıkları kitap da okunmaya değer. Öyleyse sizlere iyi seyirler. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

IMDb: 7,6

Ayrıca film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer ilgi çekici belgesellere göz atmak isteyebilirsiniz: Netflix Belgeselleri

Bana Kim Olduğumu Söyle Belgesel Konusu ve İncelemesi | Tell Me Who I Am yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: