Skip to content

Barbarians Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Barbaren

Barbarians Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi | Barbaren yazımızda; Barbarians dizi konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

barbarians dizi konusu yorumu ve incelemesi

The Last Kingdom’ın üstün başarılarının ardından Netflix, tarih ve savaş meraklılarına özel yeni bir dizi ile gündeme gelmeyi başardı. 23 Ekim 2020 tarihi itibariyle; The Queen’s Gambit, Perdida gibi yeni dizilerle birlikte platformda yayınlanan Barbarians, uzun yıllar önce gerçekleşen Teutoburg Orman Savaşı’nın öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmeleri ele alıyor. The Last Kingdom, Vikings gibi yapımları soluksuz izleyenlere layık harika bir içerik sunmayı başarıyor. Netflix Almanya yapımı dizi 6 bölümden oluşuyor.

İlginizi Çekebilir: Perdida

Jan-Martin Scharf, Arne Nolting ve Andreas Heckmann’ın yaratıcısı olduğunun dizinin yönetmen koltuğunda tanıdık isimler yer alıyor. Vikings dizisinin de yaratıcıları arasında yer alan Steve Saint Ledger, Barbarians dizisiyle tekrar karşımıza çıkıyor. Steve Saint Ledger’a ilaveten Barbara Eder de dizinin yönetmen kadrosunda yer alıyor.

Yayınlanmasının üstünde kısa bir süre geçmesine rağmen dizinin IMDb puanı: 7,5

Dizi; Germenler ve işgalci Roma İmparatorluğu arasında MS 9 yılında gerçekleşen Varus -veya Teutoburg Ormanı- Savaşı’nı konu ediyor. Almanya tarihi için zafer niteliği taşıyan fakat İtalyanlar için facia olarak adlandırılan bu tarihi olayı izleyenlerle buluşturan yapım, güzel bir görsel şölen sunuyor. Çoğunlukla tarihin doğruları üzerinden ilerleyen dizi, kurgu yapmaktan da kaçınmıyor.

Barbarians Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi

Publius Quinctilius Varus yönetiminde Roma, Germen ittifakını yok etmenin derdindedir. Germen ittifakının başında ise Arminius yer almaktadır. Eski bir Roma subayı olan Arminius, Varus’un fikriyle Germen tarafına geçmiştir. Küçüklü yaşlarında Roma İmparatorluğu tarafından alıkonulan Arminius, ait olduğu yere dönmüştür.

Barbarians (Barbaren) dizisinde performans gösteren oyunculardan birkaçı şöyle:

  • Gaetano Aronica – Varus
  • Jeanne Goursaud – Thusnelda
  • Laurence Rupp – Arminius
  • Bernhard Schütz – Segestes
  • David Schütter – Folkwin Wolfspeer

Gerçek bir hikâyeden esinlenen ve sonucunda üç Roma lejyonun alt edilmesiyle sonuçlanan dizi, şu sıralar yayınlanan birçok yapımın önüne geçmiş oldu. Tarihi bir olayı; üç çocukluk arkadaşının gözünden izleyenlerle buluşturan dizi, kendi türündeki yapımlar arasında önemli bir pozisyonda yer alacağını gösterdi. Her ne kadar çoğu kişinin sevdiği konu ve temayı yansıtmasa da, izlemeye fırsatı olan çoğu kişinin beğeneceğinden eminim. İyi seyirler…

Barbarians dizi fragman ve bölümlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Netflix’in bir başka yeni dizisine göz atın: The Queen’s Gambit

Barbarians Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi | Barbaren yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d