Skip to content

Ben Bir Denizim Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Ben Bir Denizim Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Ben Bir Denizim film konusu, Netflix yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, ayrıca hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Ben Bir Denizim Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Adana Altın Koza Film Festivali’nden arda pek çok güzel film kaldı. Nasipse Adayız, bu filmler arasından en dikkat çekici olanı gibi gözükse de; popülerliği yurt dışına kadar uzanan ve en az Nasipse Adayız kadar ilgi gören bir başka film daha vardı. Ben Bir Denizim. Başrollerinde Gürberk Polat, Serkan Keskin, Sitare Akbaş, Celil Nalçakan gibi yeni-eski birçok önemli oyuncunun yer aldığı filmde, bakın ne konu edildi:

Diğer film önerilerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Ben bir balığım. Aşk ise daldığım bir derya. Aşktan gözlerim yaşlı olsa da o derya gözyaşımı nereden bilir ki? Başımı o denizden çıkarayım desem… Balığım ya nefesim kesilir.”

Kendisini; Benim Tatlı Yalanım, Babil ve Kırk Yalan gibi içeriklerden hatırladığımız Gürberk Polat, babasının yanında karton toplayarak hayatını kazanmayan çalışan Deniz isimli genç bir çocuğa hayat vermektedir. Henüz 20’li yaşlarında olmasına karşılık olgun tavırlarıyla dikkat çekerken beyefendiliği ve kibar duruşu ile hikâyenin ilk dakikasından olumlu yorumlarla karşılaşır.

Kısa bir süre önce yayınlanan ve başrolünde Çağatay Ulusoy’un olduğu Kağıttan Hayatlar isimli filme benzer bir giriş yapan Ben Bir Denizim, İstanbul’un çeşitli yerlerinden manzaralar sunarak yoluna devam eder. Deniz, arabasını arkasına almış ve günlük harçlığını çıkarabilmek için İstanbul sokaklarında turlarına başlar. Son günlerde yeteri kadar karton toplayamadığı için babasından (patronu) sık sık azar yese de yılmadan yoluna devam etmeye çalışmaktadır.

Ben Bir Denizim Film Yorumu

Boş kasalardan ve azar işitmekten sıkılan genç Deniz, çareyi -yasak olmasına rağmen- bir inşaat alanına girmekte bulur. Karşısına çıkan manzara, hayatına değiştirecektir. Bir kasa dolusu kartonun yanı sıra o güne kadar hiç rastlamadığı bir duygunun keşfini gerçekleştirir. Aşk. İnşaatta babasının yanından duran Nisan isimli kıza ilk görüşte vurulan genç adam, hayatının akışının değiştiğine şahit olur. Böylece her gün o inşaat alanına gitmeye başlar. Nisan ile aralarında birtakım gelişmeler yaşanırken ikili babalarından kaçıp evlenme kararı alır. Bu sebeple ellerinde bol miktarda para olmalı ve arkalarına bakmadan kaçabilmelidirler. Ancak yolun sonu hiç de iyi olmayacaktır.

Hikâyenin en önemli karakterleri Deniz ve Nisan gibi gözükse de Deniz’in babası ve patronu rölüyle karşımıza çıkan usta oyuncu Serkan Keskin kilit sahneleri üstlenmektedir. Adamda birtakım sorunların olduğu o kadar bellidir ki… Çocuğuna bir yandan çok iyi davranırken bir yandan da dış kapının dış mandalı üslubuna yerleşmektedir. Deniz ve babasının yalnız yaşadığı dikkatlerden kaçmaz. Ki babasının -eski- eşi ve kadınlar hakkında çığrışları yalnızlığın sebebini açıklar. Kadınlara güven olmayacağını ve kadınların her seferinde erkekleri yanıltacağını söyler. Bu sebeple eski karısı ile arasında ciddi bir problem olduğu anlaşılır. Kadınlara olan ön yargısının bir başka kanıtı Deniz’in babasına “ben evleneceğim” demesiyle yeniden ortaya çıkar. Bozuk imlası (çok iyi oyunculuk yapıyor), ani sinirlenmeleri ve oğluyla yaptığı “ben seni bırakmam, evlenme, beraber yaşayalım, diğer insanlar kötü” şeklindeki konuşması aslında her şeyi özetlemektedir.

Ben Bir Denizim, hiç beklenmedik final sahnesiyle efsane bir kimlik oluşturur. Günümüzün vasat dünyası hakkında bilgiler verirken; aşkın parayla olan saçma ilişkisine, bir babanın cahilliği ve akabinde de yıkılışına sahne olur. Yönetmen Umut Evirgen’i de tebrik etmeden geçmeyelim. Mutlaka izleyin.

75 dakikalık süresiyle dikkat çeken filmin oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler:

  • Gürberk Polat, Serkan Keskin, Sitare Akbaş, Celil Nalçakan, Seda Akman, Aslı Sancar, Hakan Can Kardiganoğlu, Ahmet Kuzey Çiçek

Ben Bir Denizim Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Vakit ayırdığınız için teşekkürler. Diğer yazılardan anında haberdar olmak için siteye abone olabilirsiniz. Öyleyse görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: