Skip to content

Biggie: I Got a Story to Tell Belgesel Film Konusu ve Yorumu

Biggie: I Got a Story to Tell Belgesel Film Konusu ve Yorumu yazımızda; Biggie: I Got a Story to Tell belgesel film konusu, yorumu, Christopher Wallace incelemesi, Netflix yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Biggie I Got a Story to Tell Belgesel Film Konusu ve Yorumu

Bireylerin rap kültürleri son yıllarda oldukça tavan yapmış durumda. Eskiden çoğu kişinin elinin tersiyle ittirdiği müzik türü, yakın tarihin en çok dinlenen şarkıları konumunda yer aldı. Bunun en büyük sebebi ritimle dans eden eşsiz sözler gibi gözükse de kelimelerin derin anlamı daha da önemli bir etken olarak gözüktü. Bunun sonucunda anlık ruh halimizi yansıtan esrarengiz şarkılar modern hale gelmiş oldu.

Başta ben olmak üzere birçok dinleyenin vazgeçilmezi haline geldi. Sabah-akşam, mutlu-mutsuz demeden ruh halimizi gerçek dünyaya yansıtmayı başardı. Bugünkü içeriğin konusunu oluşturan “The Notorious B.I.G.” de bu eşsiz performansı yakalayan isimler arasında yer aldı. Beklenmeyen ölümü sebebiyle ismi çok fazla duyulmasa da arkasında bıraktığı şarkılar gelecek nesiller için umut değeri taşıdı. Belgesele konu olan Christopher Wallace’a ait diğer bilgiler şöyle:

Biggie: I Got a Story to Tell Belgesel Film Yorumu

Ünlü rapçi dünyaya 1972 yılında gelmiştir. Ailenin tek çocuğu olma avantaj ve dezavantajlarına rağmen başarılı bir çocukluk geçirir. İnançlı ve kurallara bağlı bir şekilde yaşayan annesi tarafından büyütülür. Yıllar geçtikçe kendisinin rap dünyasına ilgisi olduğunu keşfeder ve kendisini bu alanda eğitmeye başlar. Sözler yazar, çeşitli grupların yanında yer alarak kendisini ileri taşımaya çalışır.

Rap müzikle arasının çok iyi olduğu zamanlarda hiç kimsenin beklemediği işlere bulaşır. Çeşitli kişilerin baskılarına dayanamayıp uyuşturucu işine girer. Ve oldukça para kazanmaya başlar. Aynı zamanda da Ready to Die albümü ile dünyaya ismini duyurur.

Zaman ilerledikçe uyuşturucu işini tamamen bırakır. Hayatını tamamen rap müziğe adar. Ve günden güne çok başarılı bir sanatçı haline gelir. Bu olaylardan sonra rap dünyasındaki bazı isimlerle arası bozulmaya başlar. Bu isimlerin başında Tupac gelmektedir. Doğu-batı yakası kavgaları sonucunda araları epey açılmaya başlar. Mermiler, dissler havada uçuşur. Sonunda da hayatları ölümle sonuçlanır… İkilinin biyografi türündeki birçok filmi bulunmaktadır. Mutlaka göz atmalısınız.

Belgeselin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Biyografi türündeki belgeseller her zaman değer verdiğim içerikler arasında yer alır. Konuyu oluşturan kişinin benliğini hissedebilmek ve gelişen olaylar karşısında yorum yapabilmek genel anlamda iyi hissettirmeyi başarır. Christopher Wallace’ı konu eden Netflix belgeseli için de aynı düşünceler geçerli.

Her ne kadar 2009 yılında vizyona giren Notorious filmiyle kendisi hakkında bilgiler edinsek de bilgi ve gelişmeleri kendi ailesinin ağzından duymak ayrı bir ruh haline itti. Belki de çoğumuz kendisinden haberdar değildik. Ancak kulağımıza işlenen müzikleriyle varlığını bugüne kadar korumayı başardı. Sonuç olarak kesinlikle izleyin. İyi seyirler…

Film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Belgesel türündeki diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

Biggie: I Got a Story to Tell Belgesel Film Konusu ve Yorumu yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: