Skip to content

Bir Başkadır Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Bir Başkadır Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Bir Başkadır dizi konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Bir Başkadır Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi

Son zamanlarda izlediğim en etkileyici yapımlardan biri olan Bir Başkadır yorumu ile karşınızdayım. Gerek anlattığı hikâye ile gerekse şapka çıkartılacak oyuncu performanslarıyla, uzun süre gündemde kalacak ve her daim konuşulmaya devam edileceğini belirterek sözlerime başlamak istedim.

Farklı dünyaların birbirinden farklı insanları üzerine kurulan hikâye, hayati kavramlardan hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu sorgulatmıyor. Sizlere şu an yanınızda veya biraz uzağınızda gerçekleşen olayları keskin bir anlatım ile sunuyor. Zıtlığın, ayrıştırmanın ve belki de en önemlisi ötekileştirmenin acı gerçeklerine el atan yapım, her gün gördüğümüz ve görmeye de devam edeceğimiz kaçınılmaz gerçeği gözler önüne seriyor.

Berkun Oya’nın eşsiz yönetmenliği ile birlikte; başta Meryem olmak üzere, hikâyede yer alan diğer karakterlerin hayatlarına ortak oluyoruz. Modern dünyanın yalnız kadını psikolog Peri’den, akıl almaz zorluklar yaşayan Merye’min yengesi Ruhiye’ye doğru uzun ve gerçekçi bir yolculuğa çıkıyoruz.

Dizinin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Başkadır Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi

Zengin fakat yalnızlığı iliklerine kadar yaşayan bir kısım, dinine sadık fakat içinde hapsolmuşluğun verdiği duyguyla yanıp tutuşan bir kısım, doktora gitmenin günah olduğunu düşünüp mahallenin hocasına giden bir kısım gibi birbirinden zıt ve hepsinin kendi doğrularının olduğu bir toplulukta; sosyal, kültürel ve ekonomik problemlerin yaşanacağı bir gerçektir. Din ve bilimin her daim çarpıştırılacağı, bu çatışma sonunda ise insanların birbirinden daha da uzaklaşacağı bir başka gerçektir. Günümüzün en büyük problemleri arasında yer alan “siz-biz” çatışmasını, cahilliğin kaçınılmaz sonunu, yoksulluğun verdiği çekingenliği, paranın getirdiği konuşma arzusunu ince ince işleyen yapım harika bir içerik sunmayı başarıyor.

Dizinin oyuncu kadrosunda yer alan isimlerden bazı şu şekilde:

  • Öykü Karayer – Meryem
  • Fatih Artman – Yasin
  • Defne Kayalar – Peri
  • Settar Tanriögen – Ali Sadi Hoca
  • Nesrin Cavadzade – Melisa
  • Funda Eryiğit – Ruhiye

Diziyi izleyip etkilenmeyen birisinin çıkacağını düşünmüyorum. Müzikleriyle, etkileyici oyuncu performanslarıyla, kaliteli görüntü kalitesiyle herkesin hayatına iz bırakmakla kalmayıp; çoğu insanın kafasında çeşitli soru işaretleri oluşturacak bir diziydi. Netflix’in yarattığı yapay dünyanın içinden acımasız gerçeklerin hikayesini anlatarak yukarı çıkan dizi büyük bir alkışı hak ediyor. Sakın izlemeden geçmeyin. İyi seyirler…

Bir Başkadır dizi fragman ve bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sitede yer alan diğer film ve dizi incelemelerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir Başkadır Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: