Skip to content

Bir Geyşanın Anıları Film Konusu ve Yorumu | Memoirs of a Geisha

Bir Geyşanın Anıları Film Konusu ve Yorumu | Memoirs of a Geisha yazımızda; Bir Geyşanın Anıları film konusu, yorumu, incelemesi, Netflix eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Bir Geyşanın Anıları Film Konusu ve Yorumu Memoirs of a Geisha

Yönetmen Rob Marshall’ın yazar Arthur Golden’ın aynı isimli romanından uyarladığı Memoirs of a Geisha, 2005 yılında vizyona girdikten sonra pek çok problemi beraberinde getirmiş. Halihazırda Akademi Ödülüne aday gösterilse de Japon kültürünü yansıtan bir temada Çinli oyunculara yer vererek eleştiri oklarının merkezinde yer almış. Ancak hikâyenin baştan sona başarıyla inşa edilmesi birtakım olumsuz görüşleri arkada bırakmaya yetmiş. Diğer detaylar şöyle:

Chiyo Sakamoto, yoksul ailesinin en küçük bireyi olarak karşımıza çıkar. Henüz 9 yaşında olmasına karşılık aile bireylerine yardım etmek için ısrarcı bir tavır takınmaktadır. Nihayetinde sevdiği ve değer kişilerle yaşamakta ve hayat kaliteleri yeterli olmasa da bir arada olmanın özgüveni içerisindedir. Ailesinin yanında hiç ayrılmamış ve ne yaşadıysa aile bireyleriyle yaşamış bir kızın; sevdiği kişilerin yanından zorla alıkonulması korkunç bir hayatı işaret edecektir.

Bir Geyşanın Anıları Film Yorumu

Bahsetmiş olduğum kaçınılmaz an gelir ve ailenin babası, maddi geçimsizliği ve hayat şartlarını gerekçe göstererek küçük kızı Chiyo’yu bir geyşa evine satar. Anne isimli acımasız bir kadının yanında kölelikle, zorbalıkla karşı karşıya gelir. Henüz hayatın ne olduğunu dahi bilemezken kendisini dövülürken, işkence edilirken görür. Çünkü köle olarak görülmekte ve onun iyiliği düşünülmektedir. Depresyonla burun buruna kalan küçük kız hayatını ciddi olarak sorgulamaya başladığında şans melekleri ona gülerek karşısına Başkan isimli nazik bir beyefendiyi çıkarır. Böylece Chiyo’nun, Mameha isimli kadının yanındaki geyşa eğitimi başlamış olur.

“Bizler bedenlerimizi değil, becerilerimizi satarız. Kimsenin şahit olmadığı farklı ve gizli bir dünya yaratarak güzelliği ön plana çıkarırız. Bizler birer sanatçı, yürüyen bir sanat eseriyiz.”

Kökeni çok eski yıllara dayanan bir kültürü inşa etmek oldukça zor olsa gerek ki yönetmen eski tarihli röportajlarında yaşadıkları zorluklardan bahseder. Dönemin siyası ilişkilerinden etkilendiğini ve bu sebeple bazı problemlerle karşılaştığını söyler. Ancak sinema dünyası çoğu yönüyle zevk veren bir filme kucak açmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın izlerini taşıyan, mazisi çok eski yıllara dayanan ve sayıları azalsa da günümüzde bile örneklerine rastlanan bir geleneği konu etmiştir.

Her ne kadar yavaş bir tempoyla başlasa da hikâyenin akıcılığı ve Chiyo’nun güçlü karakteri, zamanın nasıl geçtiğini anlamamıza neden olur. Stabil gözüken temposuyla sıkıcı gibi gözükse de farklı karakterlerin yardımıyla ivmelenir. Nihayetinde de göze hoş gelen bir hikâye izleyenle buluşmuş olur. Mutlaka göz atın.

Diğer popüler filmlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

IMDb: 7,4

Memoirs of a Geisha Film Oyuncuları ve Karakterleri

  • Suzuka Ohgo – Chiyo
  • Gong Li – Hatsumomo
  • Togo Igawa – Tanaka
  • Samantha Futerman – Satsu
  • Michelle Yeoh – Mameha
  • Karl Yune – Koichi

Bir Geyşanın Anıları Film Konusu ve Yorumu | Memoirs of a Geisha yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: