Skip to content

Bird Box Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

bird box film konusu yorumu ve incelemesi

Bird Box Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda sizleri; Bird Box film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevapları bekliyor…

Bugün yine, gerilim ve gizem temalarının baskın olduğu bir film ile karşınızdayım. Yayınlandığı tarihten itibaren elde ettiği gelir ve izlenme sayısı olarak Netflix’in en başarılı yapımları arasında gösterilen Bird Box, konusu itibariyle izleyenleri heyecana sürüklemeyi başarıyor.

Emmy ödüllü The Night Manager dizisinden sonra kendisini nerede göreceğimizi merakla beklediğimiz dizi ve film yönetmeni Susanne Bier, Bird Box yönetmenliği ile kendi isminin altına önemli bir filme daha imza atmış oldu. Aynı isimli Josh Malerman’ın romanından uyarlama olan ve senaristliğini Eric Heisserer yaptığı Bird Box, ufak birkaç olumsuz detaya rağmen filmseverlerlere heyecanlı dakikalar yaşatmayı başarıyor.

Başrol oyuncusu dışında –bana göre- filmde kimin oynayıp oynamadığının pek önemi olmadığını düşünüyorum. Ana hatları belli olan, ekstra oyunculuk performansı istemeyen bir yapım Bird Box. Filmin başrol oyuncusu aynı zamanda yapım ekibinde de yer alan Sandra Bullock (Malorie), anne rolüyle karşımızda ve filmin güzellik çıtasını yukarıya taşıyan isim konumunda. Sarah Paulson (Shannon), Trevante Rhodes (Tom), John Malkovich (Douglas) gibi isimler filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Lion

Bird Box Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

IMDb tarafından 6,6 gibi düşük bir puana layık gösterilen 2018 yapımı Bird Box, konusu bakımından A Quiet Place’i andırıyor. A Quiet Place’de konuştuğunuzda veya ses çıkardığınızda başınıza tehlikeler gelirken, Bird Box’da gözlerinizi açtığınız an tehlikeyle karşılaşıyorsunuz. Ne olduğunu bilmediğimiz (ve filmin sonunda dahil anlamadığınız) bir güç (varlık), kendisine bakan insanların beyinlerine işleyip onları delirtiyor ve kendilerini öldürmelerine yol açıyor. Dünyada birçok insan bu sebepten dolayı ölüyor ve insanlar güvenli, kapalı bir yer bulabilmek adına canla başla uğraşıyor.

Yaşadıkları evde tehlikeyle karşılaşan ve daha güvenli bir yere gitmek için uzun bir nehir yolculuğuna çıkan Malorie ve çocuklarını, gerilim dolu anlar bekliyor. Gözlerinde bağlı olan kumaşları açtıkları an öleceklerini bilen Malorie; iz, yön bilmeden günlerce kürek çekiyor. Baktığınızda delirmenize yol açan varlık, aynı zamanda da tanıdığınız birinin ses tonunda isminizle hitap ederek sizi ele geçirmeye çalışıyor.

İlginizi Çekebilir: Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Filmin değerlendirmesine gelecek olursak; heyecanlı ve gerilim dolu dakikalar yaşattığı doğru fakat varlık dediğimiz gücün ne olduğunu hiçbir zaman anlamamız büyük bir soru işareti oluşturuyor. Rüzgar çıktığında dalların ses çıkarması veya ani karartılar olarak gördüğümüz varlık, tam olarak ne bilmiyoruz. Destansı açıdan ele aldığımızda dünyanın sonu şeklinde yorumlanabileceği gibi, dini açıdan şeytan veya kötü ruhlu bir varlık olarak yorumlanabilinir. Fakat ne olursa olsun –herkesin negatif yorumlarına rağmen- filmin izlenebilinir bir yapım olduğunu düşünüyorum. Boş kaldığınızda veya canınız sıkıldığında, rahatlıkla açıp izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Bird Box Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

İlginizi Çekebilir: Çizgili Pijamalı Çocuk

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: