Skip to content

Birdy Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Birdy Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Birdy film konusu yorumu ve incelemesi, eleştirisi, Alan Parker, Nicholas Cage, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Birdy Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Usta yönetmen Alan Parker yönetmenliğinde 1984 yılında çekilmiş duygu yüklü bir film ile karşınızdayım. Yayınlanmasının üstünden 27 sene geçmesine rağmen bugünün önemli filmleri arasında yer alan Birdy, içerdiği duygusal konuyla izleyenlere 2 saatlik bir dostluk hikayesi sunarken Vietnam Savaşı sonrasında insanların eksilen parçalarını gün yüne çıkartmaktan da geri kalmıyor. Her ne kadar asıl merceği savaş olarak belirlemese de tatlı ve duygusal bir hikayeyle savaşın sıkıntılarına yön veren senaryo, bugünün vasata bile yaklaşamayan filmlerini alt üst etmeyi başarıyor. Philadelphia’dan 2 genci konu eden film ile ilgili diğer detaylar şöyle:

İlginizi Çekebilir: The African Doctor

Nicolas Cage’in canlandırdığı Al Columbato, yere sağlam basan ve kızlarla ilişkilerini ön planda tutan bir kişilik göstermektedir. Matthew Modine’nın canlandırdığı Birdy karakteri ise içine kapanıklığı, utangaçlığı ile dikkat çekerken kuşlara karşı inanılmaz bir ilgi beslemektedir. Birdy’nin kuşlara karşı beslediği duyguyu gören Al da onunla vakit geçirmeye başladıktan sonra kuşlara farklı bir gözle bakmaya başlar.

IMDb: 7,3

Birdy Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Çeşitli oyunlar ve okul maceralarıyla küçüklüklerini geçiren ikili savaşın başlamasıyla birlikte Vietnam’da görevlerini gerçekleştirmeye gider. Savaşın ardından bazı olumsuz gelişmeler yaşanmaya başlar. Al bombanın yüzünde patlaması sonucu ağır yaralanırken Birdy ise savaşın getirdiği psikolojik olayları kaldıramayıp -kaba tabirle- deli hastanesine gitmek zorunda kalır.

Bu olaylardan sonra Birdy’nin ruhsal düşüşüne şahit olmaya başlarız. Geçmişi ve geleceği arasındaki verdiği savaşta epey yorgun düşen Birdy çıkmaza girerken, yardımına eski dostu Al koşar. İkili arasındaki diyaloglar hız kazandıkça filmin ağır ilerleyişi ortadan kalkıyor. Ve bu sayede ikilinin samimi dostluklarına yakından bakarak -nedense- umutlanıyoruz, mutlu oluyoruz.

Belki şu zamana kadar izlemiş olduğum en iyi film değil Birdy. Fakat filmin sonuyla birlikte aradığım duygusal mesajları alabildiğim için hiçbir zaman unutamayacağım bir yapım haline geldi. “Bir insan neden bu kadar çok kuşları sever?” sorusunun cevabını görmek bile keyifliydi. Keşke her zaman böyle sevgi dolu, neşeli ve güçlü bağların bulunduğu bir ortamda yer alabilsek… Mutlaka izleyin, iyi seyirler…

Film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Netflix’in birbirinden farklı konulara sahip popüler filmlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Birdy Film Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d