Skip to content

Biz (Us) Film Konusu ve Yorumu

Biz (Us) Film Konusu ve Yorumu yazımızda; Biz (Us) film konusu ve yorumu, Us 2019 incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Biz (Us) Film Konusu ve Yorumu

Film 1986 yılında gerçekleşen bir olayla başlıyor. Siyahi bir aile Santa Cruz’un hareketli eğlenceli parkında geziye çıkarken; sarhoş baba, küçük kızı (Adelaide) ve eşiyle birlikte küçük kızlarının doğum gününü kutluyor. Babası kendini oyuna kaptırdığı sırada evin küçük kızı, merakına yenik düşerek korkutucu bir deneyim yaşıyor. Her yerde aynanın olduğu ve çıkışı bulmanın zor olduğu bu oyunda, hayatını etkileyecek bir olayla karşılaşıyor. Kendisinin tıpatıp aynısını görerek, ruhsal açıdan çöküntüye uğruyor.

Bu olaydan sonra çekimler 20 yıl sonraya uzanıyor ve Adelaide karşımıza, kocası Gabe, çocukları Zora ve Jason ile çıkıyor. Santa Cruz yakınlarındaki yazlık evlerinde tatilin keyfini süreceklerini düşünürken, 20 yıl önceki olaylara benzer sahneler yaşanıyor. Adelaide aklından çıkaramadığı olayları, tekrar görmeye başlarken epey tedirgin oluyor.

Kendisinin kaybolduğu plajda bu sefer oğlu kaybolurken; geçmişteki anıları daha da canlanıyor. Eve döndükleri gece, garajlarının önünde 4 aile mensubunun tıpatıp aynılarıyla karşılaşıyor. O dakikadan sonra büyük bir savaş kendisini göstermeye başlıyor.

Bu sahneden sonra filmin neden bir yardımlaşma kampanyasının reklamıyla başladığının cevabı bulunuyor. Bu yaşananların sadece bu aileye denk gelmediğini; bencil ve hayattaki getirilerinin çok az olduğu ailelere de olduğu görülüyor.

İlginizi Çekebilir: Kadaver Film Yorumu

Biz (Us) Film Konusu ve Yorumu

Yine filmin başlangıçta gösterip daha sonra açıkladığı bir diğer nokta ise “Amerika’nın yer altı suları civarında pek çok tünelin yer aldığını ve bunların ne amaçla kullanıldığı bilmiyoruz” şeklindeki açıklaması üzerine oluyor. Toplumun ötekileştirip insan yerine koyulmayanların, evi olmayıp sokaklarda yaşayanların ve buna benzer pek çok hassas özelliğe sahip insanların yer aldığı bu tüneller, onların yolculuk yeri olduğu anlaşılıyor.

Daha yorumlanabileceği birçok mesajın yer aldığı fakat korku teması altında değerlendirmenin çok da doğru olmadığını düşündüğüm filmin son cümlelerini paylaşayım. 2019’da yayınlandığında “türünün en iyisi, muhteşem” tarzındaki yorumlara bir nebze katılıyorum. Yoksulluğun ve ırkçılığın korku temasında işlenebileceği hiç kimsenin aklına gelemezdi. Bu sebeple pek çok filmden önde benim için.

Jordan Peele’nin 2017 yapımı Get Out filminden sonra artan özgüveni filme oldukça başarılı yansıyor ve son dakikalara kadar hiç azalmıyor. Keza bu yükselişe oyuncaların da oldukça büyük katkısı bulunuyor. Söyleyeceklerim genel olarak bunlardan ibaret. Umarım siz de beğenirsiniz, iyi seyirler…

  • Lupita Nyong’o – Adelaide Wilson / Red
  • Winston Duke – Gabe Wilson / Abraham
  • Tim Heidecker – Josh Tyler / Tex
  • Elisabeth Moss – Kitty Tyler / Dahlia
  • Evan Alex – Jason Wilson / Pluto

Film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Korku türündeki diğer filmlere göz atmak için tıklayınız.

Biz (Us) Film Konusu ve Yorumu 2019 yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: