Skip to content

Blown Away Dizi Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Blown Away Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Blown Away dizi konusu, yorumu ve incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Blown Away Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi

Cam üfleme sanatı hakkında bir bilgiye sahip misiniz? Bir şekilde geçmişte duydunuz fakat herhangi bir detaya sahip değil misiniz? Netflix’in 2019 yapımı Reality şovuyla beraber cam üfleme sanatı hakkında hiç duymadığınız, tahmin dahi edemeyeceğiniz bilgilere sahip olacaksınız. “Cam nasıl keşfedildi? Üfleme sanatı nedir? Biz bunu neden merak edelim?” şeklindeki soruları yöneltecek olursanız; içeriğin devamında buna benzer sorularınıza cevap verebilirim diye düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir: Night Stalker: Bir Seri Katili Yakalamak

Rivayete göre ilk kez denizciler tarafından keşfedilen camın hikayesi oldukça ilginç. Bir grup denizci karaya ulaştıklarında ısınmak için ateş yakarlar. Sabah uyandıklarında ateşin etrafında kristal, parlak cisimler bulurlar. (kum, soda, kireç vb ürünlerin birleşmesiyle) Yıllar geçtikçe bu buluşun üstüne giden insanlar, camın tarihsel gelişiminde önemli bir yere sahiptir.

Daha sonra cam üzerinden çeşitli sanatsal uygulamalar yaygın hale gelmeye başlar. Yarışmanın (Blown Away) da konusu olan cam üfleme sanatı bunlardan birisidir. Boru şeklindeki camlara yüksek derecede ısı uygulandığında akışkan (yumuşama) hale gelir. Camı ısı kaynağından uzaklaştırdıktan sonra soğuyana kadar üflenir ve çeşitli aletlerle şekil verilemeye başlanır. Temel mantığı bu şekilde ilerleyen cam üfleme sanatı, aletlere göre çeşitlilik gösterebilir.

Blown Away Dizi Konusu Yorumu

Sanat yapmanın güzel yanı ise burada başlamaktadır. Bu bir meslek değildir, hobidir ve hemen hemen herkesin ilgisini çekmektedir. Daha önce hiç duymamış olabilirsiniz fakat evinizde buna benzer bir eşya mutlaka vardır.

Son olarak Netflix’in bu sanatı konu ettiği yarışma içeriğine değinelim. Her bölüm 30 dakika süren yarışmaları ele almaktadır. Heykeltıraşlar ve bu meslekle uğraşan sanatçıların oluşturduğu 10 kişilik grubun kıyasıya yarıştığı platformda, birbirinden ilginç görüntüler ortaya çıkmaktadır. Finalde yatan 60 bin dolarlık ödülün de getirisiyle, gözlerindeki hırs ve el kabiliyetleriyle izleyenleri mest eden yarışmacılar oldukça keyifli dakikalara imza atmaktadır. (2.sezon 22 Ocak’ta yayında)

IMDb: 6,9

Genel hatlarıyla çok sevilen fakat bazı yarışmacıların siyasi sebeplerle (bu konuya değinmeyeceğim) öne çıktığını iddia ettikleri yorumların aksine kendim için almak istediklerimi aldığımı belirtmek istiyorum. Özellikle yemek yediğim sıralarda bayağı bir keyifle izledim. Size de tavsiye ederim. Her insan için sanat çok önemlidir. Her şeyi yapmaya çalışmayın ama sanatsız kalmayın. Almak istediklerinizi görün ve alın. İyi seyirler…

Dizi fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginç konulu dizileri izlemekten keyif alıyorsanız: Küfürler Tarihi

Blown Away Dizi Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: