Skip to content

Brokeback Dağı Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Brokeback Dağı Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Brokeback Dağı film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, Brokeback Mountain yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Brokeback Dağı Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

1963 yazında Jack Twist (Jake Gyllenhaal) ve Ennis Del Mar (Heath Ledger), kış aylarını rahat geçirebilmek için iş arayışına giren iki genç birey olarak hikâyenin açılışını yaparlar. Montana Brokeback Dağı’ndaki yerel bir çiftçinin hayvanlarına bakmak üzere birleşen ikili, dağın eteklerine çekilir. Ve böylece yazın kavurucu sıcakları altında; harika müzikler ve görüntüler eşliğinde koyun sürülüleri olan maceraları başlamış olur.

Yönetmen Ang Lee, yaklaşık yarım saat süren karakter tanıtımına başvurarak bireyler hakkında detaylı bilgi etmemize olanak sağlar. Her ikisinin de kovboy olmasının yanı sıra sert duruşları ve nispeten çekimser yaklaşımları gözden kaçmaz. Ancak koca yazı beraber geçireceklerini düşünen ikili, naif sohbetler yardımıyla ortamı yumuşatmaya başlar.

Tarihlerin 1963 göstermesi nedeniyle; etrafta ne çok sayıda eğlence mekânı ne de her öğün farklı farklı yemek yiyebilecek bir durum vardır. Bu sebeple her ne yaparlarsa ortak yapmalı ve anı verimli geçirmelidirler. Böylece Jack ve Ennis yakınlaşmaya başlarlar. Hayatlarında neler yaptıklarını, hayallerini veya komik hikayelerini birbirleriyle paylaşırlar.

Brokeback Dağı Film Yorumu

Günlerin hızla geçtiği ve yazın neredeyse bittiği dakikalarda Jack ve Ennis arasında duygusal bir bağ kurulduğu görülmektedir. Her ikisinin de beklemediği bu gelişmeyle birlikte; aşkın, sevginin ve değer vermenin önemi ortaya çıkar. Ancak her ikisinin de arkada bıraktıkları bir hayat vardır. Ennis kısa bir süre sonra Alma isimli genç kadınla evlenecek ve Jack ise rodeocu kimliğine geri dönecektir.

2005 yılında vizyona giren Brokeback Dağı, günümüzde de sık sık tartışma konusu olan LGBT kültürünü merkezine alan en iyi filmlerden birisi olmaya adaydır. Günümüzün modern ve gelişmiş dünyası göz önünde bulundurulduğunda ön yargıcı, eleştiri yapmaktan zevk alan kişiler nasıl hakimse; 1960’lı yılların gelişmemiş ve bir o kadar da dar görüşlü kişilerin varlığının hangi sonuçları getireceği aşikardır. Ancak Brokeback Mountain; herhangi bir polemiğe girmeden saf ve temiz duyguları içinde barındırarak sadece aşk hikayesine odaklanmaktadır.

Bu noktadaki en büyük pay sahibi de Jake Gyllenhaal ve Heath Ledger’a aittir. Olağanüstü performanslarını yanı sıra senaryoya kattıkları eşsiz dokunuşlar görülmeye değer bir sekans yaratır. 1963 Brokeback Dağı’ndaki ayrılışlarının ardından yıllar geçtikten sonra tekrar bir araya gelen ikili, farklı hayatlar kurmalarına rağmen içindeki tuttukları sevgi, aşk duygusu ile yeniden kendi benliklerine ulaşır. Böylece karakterlerin içinde yaşadığı fırtınalara, görüp de söylemediği, yapmak isteyip de yapamadığı kavramlar ortaya çıkmaktadır. Nihayetinde yıkıcı ve derinden etkileyen son ile de pek çok hayati kavramın önemi anlaşılır… Sonuç olarak: 8/10

Son günlerde konuşulan diğer popüler filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

IMDb: 7,7

Film Oyuncuları ve Karakterleri

  • Heath Ledger – Ennis Del Mar
  • Jake Gyllenhaal – Jack Twist
  • Randy Quaid – Joe Aguirre
  • Michelle Williams – Alma
  • Marty Antonini – Timmy
  • Anne Hathaway – Lureen Newsome

Brokeback Dağı (Brokeback Mountain) Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Öyleyse sizlere keyifli günler. Diğer içeriklerde görüşmek üzere. Ayrıca siteye abone olarak güncel içeriklerden haberdar olabilirsiniz…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: