Skip to content

Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü Kitap Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Maud Ankaoua

bugün kalan hayatımın ilk günü kitap konusu yorumu ve incelemesi

Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü Kitap Konusu, Yorumu ve İncelemesi | Maud Ankaoua yazımızda; Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü kitap konusu, yorumu, incelemesi, yazarı, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Yepyeni bir kitap yorumuyla, yeniden karşınızdayım. Kütüphanemde uzun süredir durmasına rağmen; okuma fırsatı yakalayamadığım, Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü adlı kitabı nihayet okudum. Fransa ve diğer birçok ülkede en çok okunan eserler listesinde bulunan kitap, Maud Ankaoua tarafından yazılmış olup, içerdiği konu itibariyle ilham verici romanlar arasında yerini almaktadır. Yoğunluğumdan dolayı okuması biraz uzun sürse de, bana kattığı pozitif enerji sayesinde; hayata daha olumlu gözlerle baktığımı söyleyebilirim.

Düşünceleri, niyetlerini ve isteklerini gözlemle ve bunların kalbinden mi yoksa egondan mı geldiklerini belirle.

Kitabın arkasında yer alan bir sözle devam etmek gerekirse: Ruhunuzu besleyecek ve hatta hayatınızı kurtaracak bir hikâye. Aşıladığı güzel duygularla; yaşanan kötü olaylar karşısındaki tutumlarınızı değiştirmenizi sağlamasının yanı sıra, aktarılması istenen mesajların akıcı bir şekilde iletilmesi bütünlüğü sağlıyor. Yağmurlu ve kapalı bir güne pozitif yaklaşmanıza neden oluyor. Sinirlendiğiniz anda egonuza yenilmemenizi ve mantığınızla hareket etmeniz gerektiğini vurguluyor.

Başkalarından beklediklerini sen de diğerlerine ver: gülümse, iyi düşün, zaman ayır, dinle, anlayış göster ve sevdiğin şeyleri paylaş.

“Herkesin sahip olmak istediği şeylere sahibim ama hayatımdan memnun değilim.” diyor kitabın ana karakteri Maelle. Hayatının sadece iş ve ev arasında geçip gittiğinin, dünyada ne olup bittiğinin farkında olmaksızın yaşamını sürdürüyor. Daha sonra yıllardır görüşmediği arkadaşından şaşırtıcı bir mesaj alıyor ve hayatı tamamen değişiyor. Arkadaşının isteği doğrultusunda bir seçim yapması gereken Maelle, özünü bulmasına yardımcı olan yolculuğa çıkmış oluyor.

Diğerlerini verdiğin her şeyi aslında kendine verdiğini gör, zira hepimiz birbirimize bağlıyız.

Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü Kitap Yorumu

Açık konuşmak gerekirse, kitabın bazı kısımlarında sıkılmadım değil. Evet pozitif olmalıyız; evet egomuza yenilmeden, olayı derinlemesine düşünüp ona göre hareket etmeliyiz. Birçok zorluğu bunun gibi mesajlar yardımıyla çözebiliriz fakat bazı hayati kavramların anlatıldığı kadar kolay olmadığını düşünüyorum. Kitaptan çıkardığın mesajlar sadece bunlar mı diye soracak olursanız, tabii ki de hayır. Fakat kitabın bazı kısımlarında olaylar ve mesajlar o kadar aynı ki, böyle düşünmemek elde değil.

Bazı noktalarda sıkıldım demek, kitap bana hiçbir şey katmadı demek değil. Konu ve bütünlük takdir edilesi cinsten; verilen mesajlar gayet anlamlı ve geleceğe biraz daha umut ile bakmanıza sebep oluyor. Bu saydıklarım ile ilgili hiçbir eleştirim yok. Bu kitaptan kendiniz ve hayatınız için dersler çıkarabilirseniz, zaten hikâye amacına ulaşmış oluyor.  Eğer sizin hayat hikâyeniz kötü yönde ilerliyorsa, bu roman sizin hayatınızı değiştirmenize yardımcı olacaktır. İlk fırsatta okumanız dileğiyle…

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Kitaplara Göz Atın: Kitap İncelemeleri

Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü Kitap Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d