Skip to content

Çakal (1997) Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Çakal (1997) Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Çakal (1997) film konusu yorumu, incelemesi, The Jackal eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Çakal (1997) Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Uzun süredir izleme listemde olan “Çakal” filmini nihayet izleyebildim. Her ne kadar izlememdeki en büyük etken Netflix Türkiye’nin trend listelerine girmiş olmasından kaynaklansa da ara ara kaliteli oyuncuların yer aldığı eski tarihli yapımları göz gezdirmekten keyif alırım. Bu sebeple orijinali The Jackal olan 1997 Michael Caton-Jones yapımı filme bir şans verdim. Genel itibariyle olumlu görüşler elde etsem de bazı noktalardaki ortalama altı kurgu, sanırım hepimizin yakınacağı türdendi. Diğer detaylar şöyle:

Rus mafya babası aile bireylerinden birisini kaybeder. Öyle ki cinayet olayı FBI tarafından planlanılmıştır. Diskodaki baskının ardından ölüme terk edilen kardeşinin kanı, abisine göre yerde kalmamalıdır. Bu sebeple ekranlar Çakal lakaplı bir psikopata çevrilir. Çakal (Bruce Willis) daha önce hiçbir yerde bulunmamıştır. Fotoğrafı veya farklı bir görüntüsü hiç kimsenin elinde yoktur. Görevi ise bir FBI yöneticisini öldürmektir.

Netflix’in popüler filmlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Fakat intikam almak beklediği kadar kolay olmaz. FBI’nın çeşitli kabiliyetlere sahip ajanları devreye girer. Ve sahneler kovalamaca oyununa döner. Yer yer aksiyon dolu dakikalar yaşanırken yer yer de karakterlerin iç dünyaları hakkında bilgiler verilir.

Çakal 1997 Film Konusu Yorumu

Film ile ilgili bazı problemler burada başlamaktadır. Yapılan olumsuz eleştirilerin en başında gösterilen kopukluklar yaşanmaya başlanırken ana konudan uzaklaşıldığı görülmektedir. Fakat bu yorumlar yine ve yine görecelidir. Aksiyon filmi olduğunu düşünüldüğünde çoğu sahnenin yeterli derecede heyecan içermesi olumlu gibi görülür. Bu sebeple küçük detayların çok da önemi yoktur.

IMDb: 6,4

The Jackal, Frederick Forsyth’ın çok satan romanından uyarlanan Fred Zinnemann’ın “Çakalın Günü” isimli filminden esinlenilmiştir. Yapılan onca olumsuz eleştiriye rağmen dönemin önemli yapımları arasında gösterilen film özellikle Richard Gere ve Bruce Willis ikilisinin iyi performanslarıyla hatırlanmaktadır. İzleyeceğiniz en iyi film olmayacağını belirtebilirim. Ancak aksiyon ve heyecan arayanlar için izlenilir ölçüdedir. İyi seyirler…

The Jackal Oyuncu Kadrosu

  • Bruce Willis – Çakal
  • Richard Gere – Declan Mulqueen
  • Sidney Poitier – Preston
  • Diane Venora – Valentina
  • Mathilda May – Isabella
  • Richard Lineback – McMurphy
  • Jack Black – Lamont

Son günlerin çok konuşulan dizisi: Tribes of Europa

Çakal (1997) Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: