Skip to content

Çete Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Çete Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Çete 2006 film konusu yorumu, Gridiron Gang incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, ayrıca oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Çete Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Film istatiksel olarak birkaç bilgi vermekle başlar. Amerika’daki gençlerin yaklaşık 120.000’inin ıslahevinde bulunduğunu belirtir. Bazıları tutulduğu süre zarfının sonunda topluma başarıyla katılır. Fakat %75 gibi yüksek orandaki bu kişilerin çoğunun ya sokakta yaşayıp öldüğünü ya da topluma karışamadığını ekler. 2006 yılındaki bu veriler dikkate alındığında günümüzün gelişen veya gelişmeyen durumları karşısında ne halde olduğu biraz da olsa tahmin edilebilir haldedir.

Islahevine girme makası epey geniştir. Birisi mezuniyet balosuna sarhoş gidip olay çıkarttığında hastaneye gönderilir. Diğeri ise yaşadığı sokağın hazin çete problemleri yüzünden adam öldürerek girer. Bu sebeple gençlik yılları hassas bir dönemi teşkil eder.

Mutlaka Göz Atın: 18 Hediye

Gridiron Gang, LA’deki bir ıslahevinde geçer. Ergenliğe yeni girmiş kişilerin yanı sıra gençlik yıllarının son zamanlarına gelen kişiler burada barınmaktadır. Yönetici Sean Porter’ın (Dwayne ‘The Rock’ Johnson) önderliğinde yürütülen merkezde tahmin edeceğiniz üzere hırçın dakikalar yaşanır.

Çete Film Konusu Yorumu

Fakat Sean Porter oradaki bireylere her zaman daha iyi olabilmelerini ve geleceğe dair planları olması gerektiğini aşılamaya başlar. Kendini 4 yıl sonra nerede görüyorsun şeklindeki klasik fakat içe işleyen sorusuyla varlığını hissettirir. Aynı zamanda kendisi de bazı planlar peşindedir. Herkesin hiçe saydığı bu genç bireylerle bir futbol takımı kurup etraftaki insanlara meydan okumanın hayalini kurar.

Ancak başta bu fikir herkese komik ve saçma gelir. Meslektaşları onunla alay eder; Sean’a ve ergen bireylere inanmaz. Fakat kısa süre zarfında kazandığı başarılar, yıllardır konuşulacaktır. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan Gridiron Gang, yüreklere su serpen motive edici bir filmdir.

IMDb: 6,9

Film aynı zamanda da pek çok fikir ayrılığını beraberinde getirmiştir. Bazılarına göre türündeki filmlerin önünde yer alırken bazıları ise çarpık anlatımıyla hikâyeden bağımsız olduğunu söyler. Gerçek ve tıpatıp doğru hikâyeyi bilmemekle birlikte 2 saatlik süre zarfından gayet keyif aldığımı ve severek önerdiğimi belirtebilirim. Sonuç olarak Phil Joanou yönetmenliğindeki Çete’ye şans vermelisiniz. İyi seyirler…

Gridiron Gang Oyuncu Kadrosu

  • Dwayne ‘The Rock’ Johnson – Sean Porter
  • Xzibit – Malcolm Moore
  • L. Scott Caldwell – Bobbi Porter
  • Leon Rippy – Paul Higa
  • Kevin Dunn – Ted Dexter
  • Jade Yorker – Willie Weathers
  • David V. Thomas – Kelvin Owens
  • Mo McRae – Leon Hayes

Aynı zamanda film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Satranç temalı çok konuşulan film: Masum Hamleler

Çete Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Diğer yazılarda görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d