Skip to content

Cinler Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Cinler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Cinler film konusu yorumu, Netflix Dèmoni, Demons 2 incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Cinler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Yaşları biraz daha ilerlemiş olan sinema severlerin rahatlıkla hatırlayacağını düşündüğüm bir film, online platformlarda tekrar gün yüzüne çıktı. Böylelikle yönetmenliğini Lamberto Bava’nın senaristliğini ise Dario Argento’nun yaptığı yayın tarihi çok eski yıllara dayanan Cinler, tekrardan izleyenlerle buluşmuş oldu.

Günümüz korku filmleri göz önünde bulundurulduğunda eskiye nazaran büyük bir yol kat edildi. Korku filmlerin başlıca gereksinimlerinden olan efektler, ses ve sahne geçişleri veya en önemlisi kurgusal senaryo tahmin edilemeyecek boyutlara ulaştı. Özellikle korku tutkunlarının daha iyi bileceği üzere; The Lighthouse, IT, Get Out, Paranormal Activity veya Dabbe gibi içerikler son yılların en çok ses getiren içerikleri arasına ismini yazdırdı. Bu yapımların ortak özelliği ise psikolojik gerilim, kurgu ve korkunun efektif bir şekilde harmanlanmasıydı.

Şu an yazıyor olduğum Demoni ise bazı özellikleriyle yukarıda saymış olduğum içeriklere benzediğini söyleyebiliriz. Ancak Cinler’in 1985 yapımı bir film olduğunu ve günümüz teknolojisi baz alındığında görsel ve ses efektlerinin epey kısıtlı olduğunu eklemeliyiz. Bu sebeple seyir zevkinin kişiden kişiye değişeceğini vurgulamalıyız. Film konusu şöyle:

Sahneler, güzelliği ve sevecenliği ile ön plana çıkan Cheryl isimli bir kızla başlar. Durgunluğu ve zarifliği ile bulunduğu ortamın en dikkat çeken ismi olan Cheryl, birkaç dakika sonra yaşayacağı gelişmeden bihaberdir. Yüzünün bazı bölümlerini metal plaka (maske) ile saklayan bir adam ona doğru yaklaşır. Ve şehre yeni açılan sinema salonu hakkında bir broşür verir. Aynı zamanda da gösterime girecek bir film için davette bulunur.

Cinler Film Konusu Yorumu

Daha sonra kadraja bir başka genç kadın girer. Kathy isimli kız da Cheryl gibi ortamın ilgi çekici kişilerinden biridir. Ve maskeli adamın neden bu kadınları seçtiği belli olur (klasik bir korku filmi). İki genç kız sinema hakkında kararsızlığa düşseler de yapacak başka bir etkinlik bulamadıkları için gitmeye karar verirler. Hikâyenin şekli iki genç kızın sinema salonuna gitmesiyle değişmeye başlar.

Başlangıçta sinema salonundaki karşılaştıkları ortam nispeten hoş gözükür. Çeşitli davetliler, arkadaş grupları, evli çiftler bir aradadır. Ancak sinema lobisindeki oyuncağın bir kadının yüzünü kesmesi anlık gerilim dozajını arttırır. Etkinliğe davetli bireyler filmlerini seyrederken yüzü kesilen kadın tuvalete gider. Ve iblis (şeytan, ..) olarak geri döner. (Etkinlikte gösterime giren filmde korku temalıdır.)

Öncelikle yakın arkadaşını ısıran kadın, daha sonra hareket eden her türlü canlıyı ısırmaya başlar. Isırılan bireyler şeytana dönüşür. Salonun en arkasında ayrı bir korku yaşanırken en önünde de sinema korkusu yaşanmaktadır. Bağrışlar, yardım çağrıları birbirine karışır. Ve sona kalanlar hayat mücadelesi vermeye başlar.

Şu ana kadar daha kötü bir film konusu duymadığınızı tahmin edebiliyorum. Kan sahnelerinin bol olduğu, gereksiz oyuncu triplerinin sıkça yaşandığı bir korku filmi olduğu doğrudur. Ancak yılların 1985’i göstermesi, tüm saçma bulunan kriterlerin ufak bir savunmasıdır. Bazı noktaların çok saçma olduğunu gerçeğini unutmamakla birlikte bazı sahneleriyle de ön plana çıkma konusunda başarılı bir işe imza atar. Bence izlemeyin. Fakat son karar size kalmış. Çünkü içeriği sevenler, elbet çıkacaktır.

IMDb: 6,7

Cinler (Dèmoni) Film Oyuncu Kadrosu

  • Natasha Hovey – Cheryl
  • Paola Cozzo – Kathy
  • Fabiola Toledo – Carmen
  • Fiore Argento – Hannah
  • Karl Zinny – Ken
  • Stelio Candelli – Frank

Mutlaka Göz Atın: Denemeye Değer

Cinler Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu …

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: