Skip to content

Citation Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Citation Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Citation film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Citation Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Ağustos 2020’de yayınlanması beklenen Citation filmi COVID-19 sebebiyle beklenenden ileri bir tarihte, 6 Kasım’da Netflix izleyenlerine sunuldu. Başlangıçta sinema için tasarlanan film, yine salgın kurbanı oldu. Uzun süren çekimlerin ardından nihayet platformdan yayınlanan film sosyal konulu dram temasıyla dünya çapında yankı uyandırmayı başardı. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan Citation, Nijeryalı genç bir üniversite öğrencisinin profesörü tarafından taciz edilişini ve sonrasında yaşanan akıl almaz gelişmeleri konu ediyor.

Netflix’in yeni romantik-komedi temalı dizisi: Love & Anarchy

Kunle Afolayan’ın yönettiği ve yapımcılığını Golden Effects Pictures’ın yaptığı yeni Nijerya filmi Citation, yürek burkan bir hikâyeyi konu ediyor: Obafemi Awolowo Üniversitesi’nde öğretim hayatına devam eden Moremi Oluwa 21 yaşında ve derslerinde oldukça başarılı genç bir kızdır. Okulun ünlü profesörü Lucien N’Dyare ile aralarındaki samimiyetin gittikçe artmasından dolayı rahatsız olan genç kız sessizliğini bozar. Moremi gibi birçok üniversiteli öğrenci taciz uğrasa da hiçbiri herhangi bir şikayette bulunmaz. Bu zorlu mücadeleye tek başına çıkan Moremi’yi bazı zorluklar beklemektedir çünkü profesör bu suçu kabul etmemekle kalmayıp, genç kızı suçlamaya başlar.

Citation filminin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Citation Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Yaşanmış gerçek hikâyeyi bizlere aktaran oyunculardan birkaçı şöyle:

  • Temi Otedola – Moremi
  • Jimmy Jean-Louis – Profesör Lucien N’Dyare
  • Bukunmi Oluwashina – Uzoamaka
  • Adjetey Anang – Kwesi
  • Ini Edo – Gloria

Film yönetmeni Kunle Afolayan yapımı birkaç cümleyle şu şekilde özetliyor: “Citation, kamusal ve özel alanda kadına yönelik şiddet konusunda insanlarda farkındalık yaratacak, kadın ve kadın hakları konusunda toplumu eğitecek.” Yine oyunculardan birkaçı bu filmde yer aldıklarından dolayı mutlu olduklarını ve farkındalık yaratma adına güzel bir imkan olduğunu belirtti.

Netflix’in sosyal konulu içeriklere verdiği önem herkes tarafından kabul edilmiş bir kavram haline geldi. Her yapımda olmasa bile son yıllarda oluşturulan başarı ortamı bunu kanıtlar nitelikte. Geçmişte yaşanan buna benzer binlerce olayın yanı sıra günümüzde de örneklerini halen daha gördüğümüz bir konuyu ele alan yapım, son zamanlarda izlediğim en iyi farkındalık mesajlarının yer aldığı bir filmdi. Bir daha böyle olaylar görmemek dileğiyle…

Citation film fragmanına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Netflix’in doğaüstü korku ve fantezi temalı dizisine göz atın: Paranormal

Citation Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: