Skip to content

Çivi Bombacısı: Londra’yı Sarsan Terörist Film Konusu ve Yorumu

Çivi Bombacısı: Londra’yı Sarsan Terörist Film Konusu ve Yorumu yazımızda; Çivi Bombacısı: Londra’yı Sarsan Terörist film konusu, Netflix belgesel yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, ayrıca analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Çivi Bombacısı Londra’yı Sarsan Terörist Film Konusu ve Yorumu

“Öldürebildiğin kadar öldür ve ünlü ol” şeklindeki psikolojik bozukluğunu ortaya çıkaran sözleriyle 1999 yılında Londra’yı vahşete düşüren David Copeland, Netflix’in yeni suç belgeselinin merkezinde yer aldı. Bugüne kadar pek çok kaliteli suç belgeseline imza atan Netflix, türüne yeni bir üye eklerken 1999’lu yılların en vahşi katillerinden birini tekrar dünyaya hatırlatmış oldu.

Netflix’in sıra dışı katilleri merkezine aldığı belgesellere buradan ulaşabilirsiniz.

Yıllar 1999’u gösterdiğinde Londra, arkası kesilmeyen bombalı saldırıların hedefi haline geldi. Londra’nın en işlek caddelerini ve sokaklarını hedef alan bombanın, ev yapımı “çivi bombası” olduğu anlaşıldı. 1000’den fazla çivinin yer aldığı bombanın hedefinin kim olduğu tahmin edilemedi. Ancak otoritereler bunun bir terör girişimi olduğunu ön gördü. 3 kişiyi öldürüp yüzlerce kişiyi yaralayan saldırılar, dedektifler tarafından detaylı bir şekilde incelemeye tabi tutuldu. Ve günler sonra ilk bilgiler halka duyuruldu.

Çivi Bombacısı: Londra’yı Sarsan Terörist Belgesel Film Yorumu

İzlemesi oldukça acı veren Netflix belgeseli, tarihte az rastlanan bir diğer gelişmeye el attı. Nisan 1999’da arka arkaya patlatılan 3 bombanın failleri araştırılırken birkaç kan donduran bilgi halkı büyük bir paniğe itti. Öyle ki patlamaların olduğu konumlar; daha çok siyahilerin, geylerin ve Bangladeşli bireylerin yaşadığı yerlerdi. Ev yapımı çivi bombası ile belirli aralıklarla yüzlerce kişiye hasar veren saldırı, Londra’yı yerle bir edecek bir konuma itti.

Günler ayları takip ederken birtakım failler ön plana çıkmaya başladı. Kendisini aşırı sağcı olarak nitelendiren David Copeland isimli bir genç, çelişkili açıklamalarıyla polisin aklına çelmekte başarılı bir iş çıkartmaktaydı. Özellikle Brixton ve Brick Lane isimli bölgelerdeki patlamaların ardından failin kimliği net bir şekilde ortaya çıksa da polis ve dedektifler Copeland için oldukça ciddi bir soruşturma başlattı.

Neredeyse her açıklamasında eşcinsellerden hazzetmediğini, siyahilerin var olmaması gerektiğini belirten Copeland, uzun süren soruşturmanın ardından tutuklandı. İç acıtan değişik söylemleriyle insanlığa karşı nefreti gün yüzüne çıkarken arkasında bırakmış olduğu yaralılara, ölümlere aldırış dahi etmedi. Nihayetinde de demir parmaklıkların arkasına atıldı.

Her bir suç belgeselinde olduğu gibi Çivi Bombacısı’nda da pek çok ilginç detay yer almaktadır. 72 dakikalık film süresi kısa olmasına karşılık özellikle Copeland’ın katil kimliğinin ortaya çıkışı uzun sürmemektedir. Bu noktada yönetmen Daniel Vernon hikayesini yerel halktan insanlarla oluştururken olayları anbean izleyenlere aktarır. Kaçırmayın.

Nail Bomber: Manhunt filmin güncel IMDb puanına buradan ulaşabilirsiniz.

Nail Bomber: Manhunt Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: