Skip to content

Çocuk Oyunu Değil (Not a Game) Belgesel Filmi Konusu ve Yorumu

Çocuk Oyunu Değil (Not a Game) Belgesel Filmi Konusu ve Yorumu yazımızda; Çocuk Oyunu Değil (Not a Game) belgesel film konusu, Netflix yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Çocuk Oyunu Değil (Not a Game) Belgesel Filmi Konusu ve Yorumu

Günümüzün popüler oyunlarını oynayan insanlar mı şiddete yönelirler? Yoksa şiddete eğilimliler mi bu oyunları oynar? Ya da filmdeki bir diğer örnekte belirtildiği gibi: romantik kitaplar okuyunca romantik mi olunur? Yoksa romantik olunduğu için mi romantik kitaplar okunur? Bu ikilemlere benzer pek çok sorun ortaya atılabilir. Ancak hepsinin ortaya atılmasındaki amaç aynıdır. Her iki tarafın farklı eğilimleri olduğu ve bu hususların yıllardır tartışıldığı gerçeği söz konusudur.

2020 yılında yayınlanan Not a Game, oyun kültürünün başlangıcına ve bu süreçte, bireylerin hangi davranışları sergilediğine ön ayak olur. Bilgisayarların bulunduğu yıllardan sonra; oyunların, oyun çeşitliliğin, platformların ve en önemlisi de oyuncuların davranışlarını ele alır. Oynanan oyunların insan sağlığına etkilerine ve oyuncuların çevresine verdiği tepkilere ışık tutar.

Çocuk Oyunu Değil (Not a Game) Netflix Belgesel

Film, izleyenleri 1950’li yıllara götürerek; bilgisayarın ilk kullanımına ve yıllar içerisindeki gelişime ayna tutar. Çoğu kişinin defalarca oynadığı XOX’e ve şu an ismini hatırlayamadığım birçok oyunu süzgecinden geçirir. Teknolojinin ve insan popülasyonun artmasıyla, oyun sayısı ve kültürü artmaya başlar. Fakat her yeni girişimin pozitif noktaları olduğu gibi negatif yönleri de vardır.

Negatif kriterlerden ilki; hepimizin hali hazırda bildiği bir noktadır. Küçük çocukların gelişimine olumsuz yönde etki eden bazı oyunlar, anne ve babalar için büyük bir tehdittir. Bu noktada da devreye yazının başında sormuş oldum sorular devreye girer. Oyunlar, insanları gerçekten şiddete yönlendiren bir araç mıdır?

Bu soruların yanıtları, çeşitli aile bireyleri ve profesyoneller aracılığı ile çözüme kavuşturulmaya çalışılır. “Anne, 5 dakika daha” diyen çocuğa karşılık “Hemen buraya gel” diyen nispeten katı bir aile ve çocuğunun sevdiği işi yapması için biraz daha rahat olan aileler mikrofon karşısına geçer. Ve hepsinin kendisine göre haklı sebepleri vardır. Kimisi oğlunun Xbox’ını kırarken kimisi de “oğlum Clash Royale takımına katıldı” diyerek internet ağını geliştirmeye çalışır.

Oluşan diğer negatif durum ise oyuncuların saldırganlığına yönelik tutumlardır. Bireylerin saldırgan olma nedenleri “sadece oyunlar yüzünden” diyerek geçiştirilemez. Filmde aktarıldığı gibi; ailenin sosyoekonomik durumu, siyasi nedenler gibi pek çok önemli husus bireylerin sağlığını etkiler. Tek suç, oyunlara ait değildir.

Bu sebeple Not a Game hemen her bireyin izlemesi gereken bir içeriktir. Eksik yönleri ve “daldan dala” atlama gibi problemleri olsa da aktarmak istediği düşünceleri örnekleri ile ele almaktan geri kalmaz. İzleyin, izlettirin.

Ayrıca belgesel fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

IMDb: 6,1

Diğer belgesellere göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Çocuk Oyunu Değil (Not a Game) Belgesel Filmi Konusu ve Yorumu yazı sonu. Diğer içeriklerden haberdar olmak için siteye abone olabilirsiniz. Öyleyse görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: