Skip to content

Cold Mountain Film Konusu ve Yorumu

Cold Mountain Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Cold Mountain film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, Netflix, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Cold Mountain Film Konusu ve Yorumu

İlk olarak halihazırda görmüş olabileceğiniz veya henüz keşfetmediğiniz bir gelişmeyi hatırlatmakta yarar var. Her gün daha da gelişmeyi hedefleyen blog-okur.com ailesi olarak; hem bireyin kendisine hem de gelişen ailemize katkıda bulunacağını düşündüğümüz yeni projemizi “gönüllü yazar arkadaş başvurumuzu” mutlulukla sizlere sunuyoruz. Eğer kitaplara, dizi veya filmlere ilginiz var ise… Ve buna ilaveten ilginizi sözcüklere dökme gibi bir hayalinizi varsa, bizlerle birlikte çalışabilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Sahneler, tarihlerin 1864’ü gösterdiği ve Amerika’nın İç Savaş ile mücadele halinde olduğu tozlu ve karmaşık sahnelerle start almaktadır. Büyük bir patlamanın ardından piyade Inman firar eder. Ve hayallerini kurduğu, onun için yanıp tutuştuğu -aşkı- Ada için uzun bir yolculuğa çıkar. Birbirlerini son görmelerinin ardından 3 yıl geçtiği için Ada’nın kendisini bekleyip beklemediğinden emin değildir. Ancak Cold Mountan’ı tekrar dönecekse, bunun tek sebebi de Ada’dır. 3 yıl önceki tanışmalarının ardından aşk kıvılcımları atılsa da birbirlerini çok iyi tanımamaktadırlar. Üstelik Ada’nın babası işinin erbabı olan bir rahiptir. Ayrıca 3 yıl önceki konuşmalarına göre rahibin Ada için farklı planları bulunmaktadır.

Cold Mountain Film Konusu

Hikâyenin Ada kısmı ise beklenildiği gibi gelişmektedir. Sevdiği kişiyi askere uğurlayan genç kadın, günlerin geçip gitmesini ve Inman ile bir an önce buluşmayı arzulamaktadır. Ancak geçen 3 yıllık süre zarfında; o da en az Inman kadar acımasız gerçeklerle yüzleşme durumunda kalmıştır. Babasının vefatının ardından eğitimli kız, kaçan kıza; disiplinli kız korumacı Ada’ya dönüşür. Çiftlikteki Ruby isimli kadının yardımıyla hayata tutunsa da tek çaresi Inman’dır.

Charles Frazier’in aynı isimli romanından Anthony Minghella tarafından uyarlanan Cold Mountain, anlayacağınız üzere yoğun dram ve kaos ortamına sürüklenmekte ve bundan güç almaktadır. Birbirlerini seven iki bireyi kilometrelerce ayırırken aşkın, hüznün, aidiyetin farkındalığını yapmaktadır. Bu süre zarfında 1800’lü yılların trajik savaş, siyasi gelişmeler, kültürel olaylarından da esinlenmekten geri kalmamaktadır.

2015 yapımı başarılı bir dizi: Trapped

Hikâyeye damga vuracak isim ise yazının başında belirtmiş olduğum yolculuktur. Patlamanın ardından yaralı bir şekilde firar eden Inman’, tahmin edeceğiniz üzere dümdüz bir yol beklememektedir. Kendi çıkarları için her türlü tehlikeyi göze alacak yol kesicilerden, kölelere; Inman’ın başına konacak ödül avcılarından çeşitli çetelere kadar oldukça karmaşık ve uzun bir yol bulunmaktadır.

Aslına bakılırsa Cold Mountain’ı birkaç cümleyle özetlemek epey zorlayıcı bir kriterdir. Halihazırda 150 dakikalık çalışma süresiyle karmaşık bir dünya sunmasının yanı sıra her bir sahneye yerleştirilen ince mesajlar, görseller ile süslenmiştir. Ancak genel çerçeveden bakıldığında elde kalan sadece birkaç ana husustur. O da savaşın yıkıcılığı ile etrafa savrulan insanların; umut, aşk, sevgi, bağlılık gibi faktörlerle bir araya gelmeye çabasıdır. Bir araya gelindikten sonra da başka dünyalara, diyarlara duyulan hasretin yansımasıdır. Sizleri epey uzun ve epey yorucu bir hikâye bekliyor. Ancak hissettirdikleri ile pek çok dünyevi gelişmeyi de arkada bırakmaya sebep, yardımcı oluyor…

IMDb: 7,2 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2003 yapımı filmde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Jude Law – Inman
  • Nicole Kidman – Ada Monroe
  • Renée Zellweger – Ruby Thewes
  • Eileen Atkins – Maddy
  • Brendan Gleeson – Stobrod Thewes
  • Philip Seymour Hoffman – Reverend Veasey
  • Natalie Portman – Sara
  • Giovanni Ribisi – Junior

Cold Mountain Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: