Skip to content

Collective Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Collective Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Collective film konusu yorumu, Oscar, incelemesi, eleştirisi, Colectiv yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Collective Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

2020’nin en iyi belgesel filmlerinden biri olarak gösterilen Collective, izleyeni şok edecek gerçekleriyle ön plana çıkıyor. Diğer belgesel filmlerin aksine yarattığı kaotik ve dramatik ortamla beslenirken, izleyenin karşısına sadece “konuşan bir grup insanı” çıkartmıyor. Yaşanan şok edici gelişmeleri gerçek görüntülerle aktarırken, gazeteci ve medyacılarla yoluna emin adımlarla ilerliyor. 2015 yılında Romanya’da yaşanan yozlaşmış bir hikâyeyi (siyaset) gündeme taşırken arka planda yok olup giden canların anısına intikam almayı hedefliyor…

Yönetmen Alexander Nanau imzalı film izleyenleri, Ekim 2015 Bükreş’e götürerek başlar. Colectiv, Bükreş’in popüler gece kulüplerinden birisidir. O gece dönemin sevilen metalcore gruplarından biri olan Goodbye to Gravity konser vermektedir. Şarkıları etkileyici bir finalle son buldu.

Ancak gece beklenildiği gibi keyifli bitmedi. Çünkü gece kulübünde bir yangın çıktı. Yangın çıktığı sırada bir izleyen gelişmeleri telefon kamerasıyla kaydetti. Ve o gece 27 kişini hayatını kaybederken 180 kişi yaralandı. (bu ölüm ve yaralanmaların en büyük sebebinin, kulübün yangın çıkışı olmaması olarak gösterildi.)

Collective Film Konusu Yorumu

Colectiv Oscar Movie Review

Belgesele konu olan asıl gelişmeler o geceden sonraya yaşanmaya başladı. Yanıklar yüzünden hastaneye kaldırılan kişiler arasından 37 kişi daha hayatını kaybetti. Günler geçtikçe ölümler artarken bunun sebebinin Bükreş ve diğer birkaç hastanedeki bakteriler olduğu ön görüldü. Bakteriler yanık vücutlarda daha büyük etkiler yarattı ve bunlar çaresi olmayan enfeksiyonlar yol açtı.

Hükümet ve sağlık bakanlığı, her türlü tedbiri aldıklarını ve yaralı kişilerin tedavilerinin en iyi şekilde yapılacağını açıkladı. Her gün yeni bir kandırma bilgiler paylaşıldı ve insanlar sokaklara döküldü. Çünkü hastanelerde kullanılan dezenfektanlar, olmaması gerektiği kadar seyreltilmişti. Diğer bir tabirle, içinde alkol neredeyse kalmamış ve çoğunluğu sudan oluşuyordu. Bu bilgiler gün yüzüne çıkamaya başladıktan sonra Romen halkı, uzun yıllar konuşulacak bir yürüyüşe çıktı. Ve bu yürüyüş hükümetin devrilmesine yol açtı.

Dezenfektan gerçeğini ilk olarak gazeteci Catalin Tolontan ortaya çıkardı. Hastanelere dezenfektan sağlayan ilaç şirketini takibe aldıktan sonra ekibiyle beraber bazı test ve incelemeler yaptı. Ve sonuçlar beklenildiği gibi, kötüydü. Dezenfektanların hiçbir işe yaramadığı, başta yangında can veren kişiler olmak üzere bütün Romen halkı bu suistimalden zararlı çıktı.

Hükümet ve bazı birimlerin düşmesiyle geçici çözümler ortaya atıldı. Çözümlerin bir kısmı uygulandı bazıları ise dikkate alınmadı. Ancak olayların akabinde başta ilaç şirketi olmak üzere ülke içi pek çok siyasi problemlerin olduğu ortaya çıktı. En önemlisi ise insanların hayatlarıydı. Collective, son zamanlarda izlediğim en yıkıcı, en yüze çarpan içeriklerinden birisi olmayı başardı. Mutlaka izleyin. Ve yıkıcı hikayeye şahit olun.

IMDb: 8,3

Diğer belgesellere buradan ulaşabilirsiniz.

Collective (Colectiv) Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: