Skip to content

Crown Heights Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

crown heights film konusu yorumu ve incelemesi

Crown Heights Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Crown Heights film konusu, yorumu, incelemesi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Gerçek ve yürekleri burkan bir hikâye duymaya hazır mısınız? İşlemediği bir suç yüzünden tam 21 yıl boyunca hapiste yatan Colin Warner’ın hikâyesi, Crown Heights isimli film ile sizlerle buluşuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 1980 yılında işlenen Mario Hamilton cinayeti sonrası suçlu bulunan Colin Warner; 18 yaşındayken girdiği hapishaneden, uzun uğraşlar sonunda 39 yaşında çıkmayı başarabildi.

Gerçek Hikâye Uyarlamalarını İzlemekten Keyif Alıyorsanız, Bu Yapımı İncelemenizi Tavsiye Ederim: Alcatraz’dan Kaçış

Özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğunu, elinden alınana kadar anlamıyorsun. Sanki hiç insan olmamışım gibi geliyor. Sevilmediğini hissediyorsun. Bitmesini istiyorsun ama hayatımın kontrolü artık bende değildi.

Polis; 1980 yılında Brooklyn eyaletinde işlenen Mario Hamilton cinayeti sonrası, -aslında cinayet anında orada olmayan- bir çocuğa baskı uygulayarak suçluyu bulmaya çalışır. 15 yaşındaki küçücük çocuk bu baskıya dayanamaz ve önündeki şüpheli listesinden rastgele birini seçer. Seçtiği kişi Crown Heights’li Colin Warner’dır. Colin suçsuz olduğunu belirtse de, ömür boyu cezaya çarptırılır. Yoksulluğun neredeyse zirve yaptığı bu dönemde, avukatlar da işlerini yeteri kadar iyi yapamaz. Üstünde yıllar geçer ve Colin’i kardeşi gibi gören KC (Carl King), hayatını oan geri verebilmek adına uzun uğraşlar verir. Mahalleden para toplar, ilave işlerde çalışır. Nihayetinde Colin dışarı çıkar ama gençliği ve hatta geleceği elinden alınmıştır.

Crown Heights Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Bir kez suçlu bulunduktan sonra, masum olabileceğinizi kimse düşünmüyor. Eyalet, siz pes edene kadar sizi yıkmaya çalışır. O yüzden dik durup savaşmak için güçlü bir temeliniz olmalıdır.

Colin de böyle yapıyor. Onca baskı ve yıldırmaya rağmen suçsuz olduğunu söylemekten sakınmıyor. Onu yaralayan en büyük olay da bu oluyor. Sebepsiz yere içeride tutulması onu hırçınlaştırıyor ve içeride bazı olaylara karışıyor.

Filmin sonunda; 2,4 milyon ABD vatandaşının hapishanelerde tutulduğu ve bunların 120 bininin suçsuz olduğu söyleniyor. Yıllardır süregelen adalet sistemi sorunu, yine karşımıza çıkıyor. Enine boyuna araştırma yapılmayıp, günü kurtarmak adına verilen kararların sayısız insanın hayatına mâl olabiliyor. Üstüne üstlük Colin’in siyahi olmasını da kendi taraflarınca avantaj olarak kullanan polis ve diğerleri, bu konuda da bizi yanıltmıyor.

Yarı belgesel, yarı biyografi temalı film, izleyenlere dram dolu dakikalar yaşatıyor. Yapımcılığını Amazon Studios’un üstlendiği filmin yönetmeni ve senaristi pozisyonunda Matt Ruskin bulunuyor. 2017 yılında yayınlanmasından sonra birçok ödülle buluşan yapımın oyuncu kadrosu şu şekilde:

  • Lakeith Stanfield – Colin Warner
  • Nnamdi Asomugha – Carl King
  • Natalie Paul – Antoinette
  • Bill Camp – William Robedee
  • Nestor Carbonell – Bruce

Yayınlanmasının Üstünden Kısa Bir Zaman Geçen Enola Holmes Filmine Göz Attınız Mı? : Enola Holmes

Crown Heights Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d