Skip to content

Dağları Deviren Baba Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Dağları Deviren Baba Film Konusu ve Yorumu – Netflix isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Dağları Deviren Baba film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Dağları Deviren Baba Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Netflix, The Father Who Moves Mountains film incelemesinde bazı spoiler alanları bulunmaktadır.

Yakından takip ettiğim sinema kanallarının yanı sıra yerel kesimdeki yorumcular, araştırmacılar; kısa bir süre sonra Romanya’nın sinema dünyasında tekrar önemli bir yere ulaşabileceğini belirtmektedir. Sükseli Hollywood filmlerinin ya da Avrupa’daki yüksek dozajı içeriklerin kısa bir dilim içerisinde kendi bünyelerince oluşturulacağı düşünülmektedir. Ancak okunanlar, yazılanlar elbette ki birer farazi olabilir. Hollywood ve Avrupa’nın yüksek kesimiyle mücadele etmek, açıkçası pek de kolay bir girişim değildir.

Her şeyi bir kenara bırakacak olursak 17 Eylül itibariyle Netflix’te yayınlanan Dağları Deviren Baba, adı geçen “ivmelenme” hareketi için oldukça iyi bir başlangıç gibi gözükmektedir. Çünkü platformda Romen kökenli içeriklerin sayısı bir elin parmaklarını geçmediği gibi adı sanı unutulmayacak yapımlarda da değildir. Bu sebeple yazar/yönetmen Daniel Sandu, Dağları Deviren Baba ile hem ikinci uzun metrajlı filmini inşa etmekte hem de eski projelere göre çıtayı epey yükseltmektedir. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Netflix’in son filmi: En Korkunç Masal

Netflix, filmin başrolünü oluşturan Mircea Jianu isimli baba için şunlara benzer cümleler sarf eder. Emekli bir istihbarat yetkilisi olan Mircea, mutluluğu da hüznü de aynı gün içerisinde yaşamaktadır. Eski görevi gereği katı, disiplinli, somurtkan bir hale bürünmesinden dolayı epey can sıktığı gibi yeni günlere umutla baktığı için sevecen, heyecanlı görülmektedir. Somurtkan günleri çoğunlukla eski karısı Paula ile olan günlere işaret ederken heyecanlı, umutlu günleri de yeni karısı Alina’ya göz kırpmaktadır. Eski eşinden oğlu Cosmin’in yanı sıra bugünlerde de yeni eşinden bir evlat beklemektedir.

Dağları Deviren Baba Film Konusu

Yönetmen Sandu, Mircea ile tipik bir baba modeli çizerken Mircea’nın geçmişindeki hataları ile bugünkü öğretileri arasındaki farkları başarılıyla incelemektedir. Döküp kırdıklarından onarıp telafi ettiği yaşamlara kadar pek çok görsel ile bunalımlı babaya ayna tutar. Kendisine “Dağları Deviren Baba” lakabını, yakıştırmasını yapacak gelişmeler ise çok ani gelişecektir. Oğlu Cosmin ve kız arkadaşının birkaç gündür kayıp olduğunu öğrenen Mircea, haliyle eski işinin getirisiyle “tilki” gibi hareket etmeye başlayacaktır.

“Yoğun kar fırtınasında bu bölgeye yaklaşmayın!” şeklindeki ibareyi görmezden gelip Bucegi Dağı’na giriş yapan gençlerin ise tam olarak nereye gittikleri, ne yaptıkları bilinmemektedir. Bölgeye ilk olarak kurtarma ekibi girerken olumsuz sonucun ardından Mircea eski görevinin avantajlarını kullanmaya başlar. Lider Binbaşı Filip önderliğinde helikopterlerden elektronik cihazlara kadar pek çok teçhizat gündeme gelir. Ve saatler sürecek arama operasyonu cereyan eder.

Yönetmen Sandu, ortada kaybolan Cosmin ile yalnızca “fiziksel kayboluş” hikayesi öne sürmemektedir. Yıllar evvel yaşanan aile içi trajik gelişmeler sebebiyle zıt yönlere dağılan aile bireyleri arasında içsel kayboluşun da görsellerini sunmaktadır. İyi ya da kötü yönlerle ayrı düşen bir anne ile baba ortasında kalan çocuğun, yaşam mücadelesindeki zorluklara ve akabinde de zıt düştüğü bir babaya işaret etmektedir. Ya da yoğun iş hayatında yeteri kadar ilgi ve sevgiyi görmeyen bir babaya işaret etmektedir. Sandu aslında Cosmin’in yıllar evvel kaybolduğunu bugünlerde ise fiziksel olarak yok olduğunu ispat etmeye çalışırken de duygusal geçişler, başarılı görseller, aksiyonu hissettiren alt metinlerle epey kalite bir iş çıkartmaktadır. Mutlaka şans verin. Sonuç olarak: 7/10.

IMDb: 8,0 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tata muta muntii filminde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Adrian Titieni – Mircea
  • Elena Purea – Paula
  • Judith State – Alina
  • Vlad Ionut Popescu – Cosmin / ses
  • Valeriu Andriuta – Cristian Nistor
  • Radu Botar – Doru
  • Tudor Smoleanu – Filip
  • Petronela Grigorescu – Valentina
  • Virgil Aioanei – Laurentiu

Dağları Deviren Baba Film Konusu ve Yorumu – Netflix yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: