Skip to content

Disobedience Film Konusu, Yorumu ve İncelemesi

Disobedience Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazımızda; Disobedience film konusu yorumu, İtaatsizlik incelemesi, Netflix eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Disobedience Film Konusu Yorumu ve İncelemesi

Hatırlayanlar vardır; Sebastián Lelio, 2017 yapımı Una mujer fantástica (Muhteşem Kadın) filmi ile “Yabancı Dil En iyi Film” Oscar’ını almıştı. Usta yönetmen, oldukça ses getiren konusu ve oyuncu ekibiyle izleyenlere dört dörtlük bir film hazırlamıştı. Ve küçüğü büyüğü demeden hemen hemen bütün yorumculardan tam puan almayı başarmıştı.

Yine aynı yıl içinde karşımıza, kendisinin ilk İngilizce filmi olarak tarihe geçen Disobedience (İtaatsizlik) ile çıktı. Rachel Weisz ve Rachel McAdams gibi başarılı kadın oyuncuları ön plana alarak farklı bir konuyu ele alan yönetmen-yapımcı, izleyenleri yine mest etmeyi başardı. Her ne kadar Muhteşem Kadın tadında olmasa da 2 saate yakın süresiyle keyifli ve ilginç bir deneyim olmuştu. Film konu ve detaylarına yazının devamında ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Bridge and Tunnel

Naomi Alderman’ın aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan Disobedience, hayatını New York’ta sürdüren başarılı fotoğrafçı Ronit Krushka’nın etrafında şekillenmeye başlar. Doğup büyüdüğü Londra’dan ayrılarak hayatına New York’ta devam eden genç kız, babasının ölüm haberini aldıktan sonra Londra’ya döner. Yıllarını Ortodoks Yahudi topluluğuna hizmet ederek geçiren babasının evine geldiğinde topluluk tarafından hoş karşılanmaz.

Disobedience Film Konusu Yorumu

Küçüklüğünden orta yaşlarına kadar geçirdiği Londra topraklarına geri döndükten sonra beraber büyüdüğü Esti ve Dovid ile karşılaşır. Yıllar önce biriktirdikleri anıları tazeleyen arkadaş grubu, duygusal dakikalara imza atar. Ronit; Esti ve Dovid’in evlendiğini öğrendikten sonra garip duygular yaşar. Ve geçmişte yaşanan bazı olaylar gün yüzüne çıkmaya başlar.

Yönetmen Lelio, o dakikalardan sonra bu üç karakterin iç dünyasına detaylı olarak girmeye başlar. Geçmiş yıllarda yaşanan olaylara güzel bir bakış açısı sunar. Ve bugünün yaşanan gelişmelerine de değinmekten geri kalmaz.

IMDb: 6,6

Lelio’nun LGBT türündeki 3.filmi olarak tarihe geçen Disobedience, Ronit ve Esti’nin küçüklü yaşlarındaki aşkına odaklanarak hikâyeye devam eder. Din, aile vb sebepler yüzünden aşk hayatları yarım kalan ikili Ronit ve Esti ön plana çıkmaya başlar.

İngiltere’nin yoğun baskıcı havasının üstüne dramatik bir ortam inşa eden yönetmen Lelio, LGBT türünün başlıca mimarları arasında gösterilmektedir. Sonuç olarak Disobedience ile; din ve aşk ikilisinin kaotik uyumuna (uyumsuzluğu) el atarak ilginç bir serüven ortaya çıkarır. Mutlaka izleyin…

Film fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Walker

Disobedience Film Konusu Yorumu ve İncelemesi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: