Skip to content

Diziseverlere Özel 5 Muhteşem Dizi Önerisi

Yapılan son araştırmalara göre tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dizi ve film izleme oranları büyük ölçüde artmaktadır. Her gün binlerce üyelik kazanan çevrimiçi dizi ve film siteleri günümüz dünyasının vazgeçilmezleri arasında yerini almaktadır. Kafamızı dağıtmaya ihtiyacı olduğumuz bugünlerde, en iyi aktivitelerden birinin değişik yapımcılara ait dizileri izlemek olduğunu düşünüyorum. İşte siz diziseverler için hazırladığım birbirinden güzel 5 dizi önerisi.

1) Love, Death & Robots (2019)

IMBb: 8,5

dizi-önerisi-love-death-robots

18 bölümlük bir mini diziyle karşınızdayım. Animasyon türündeki dizide her bölüm farklı konular ele alınıyor. Bilim kurgudan korkuya, komediden fanteziye kadar birbirinden farklı konseptleri barındırıyor. Dikkatini toplamakta güçlük çekenler için çok ideal bir dizi çünkü bölümler 5-15 dakikadan oluşuyor. İlginç konular anlatıyor olması ise işin cabası. Netflix yapımı dizinin yapımcılığı ise David Fincher, Tim Miller ve Joshua Donen’a ait.

2) Unbelievable (2019)

IMDb: 8,4

dizi-önerisi-unbeliavable

Gerçek bir hikâyeden yola çıkan ve izleyicileri derinden etkileyen bir başka Netflix dizisi Unbelievable. Başlarda ergen bir kıza karşı gerçekleştirilen tecavüzü ele alan dizi daha sonrasında aynı kaderi paylaşan birçok kadın üzerinden tecavüz ve şiddet vakalarını gözler önüne seriyor. Dizide suçluların yakalanmasından çok kadınların toplumda nasıl yargılandığını ve dışlandığını göreceksiniz. Özellikle dizinin ana karakteri ergen kız Maria’ın tecavüze uğradıktan sonra verdiği ifadelere inanılmaması, arkadaşları tarafından dışlanması ve hatta verdiği ifadelerden dolayı suçlu sayılması sizi bir hayli rahatsız edecek, hukukun yerini bulmasını isteyeceksiniz. Maria hayatına tekrar geri dönebilecek mi? Sizleri günlerce etkisi altında bırakabilecek bir dizi bekliyor.

3) Escape At Dannemora (2018)

IMDb: 8,0

Gerçek olaylardan esinlenilmiş dizide,  Richard Matt (Benicio Del Toro) ve David Sweat (Paul Dano) isimli; cinayetten hüküm giymiş iki mahkûmun hapisten kaçış hikâyesi konu ediliyor. Richard’ın hazırlamış olduğu büyük planı en ince ayrıntılarına kadar çalışıyorlar. Planın işleyebilmesi ve firarın gerçekleşebilmesi için içeriden birine ihtiyaç duyuyorlar. Richard’ın kurnazlığı sayesinde hapishane terzisi de farkında olmadan çeteye katılmış oluyor.

Bir başka hapisten kaçış temalı Prison Break dizisiyle karşılaştırmayı doğru bulmasam da içerik bakımından özlem gidereceğinizden eminim. Dizi bir de mini dizi formatında olduğu için daha fazla beklemeden izlemenizi öneririm.

4) River (2015)

IMDb: 8,0

dizi-önerisi-river

Dizi, Londra’da yaşayan John adındaki bir dedektifin hayatını konu almaktadır. Dedektif konulu dizi deyince akla gelen polisiye, gerilim temalarının yanı sıra; dram bu dizinin ana temasını oluşturuyor. Ortağının ölümüyle hayatı alt üst olan John, hem kendi davalarıyla ilgileniyor hem de ortağının katilini bulmaya çalışıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Stellan Skarsgård, Nicola Walker, Adeel Akhtar gibi isimler bulunuyor. Yönetmen koltuğunda ise Abi Morgan var.

5) See (2019)

IMDb: 7,6

See, günümüzden yüzyıllar sonrasında geçmektedir. Dizide, yaşanan zamanda görme engelli insanlığın, hayatta kalmak için verdikleri çeşitli uğraşlar konu edilmektedir. Yeni doğmuş ikiz bebeklerin mucizevi bir şekilde görebiliyor olmaları işleri karıştıracaktır.

Amerikan yapımı bilim kurgu-drama dizisinin senaryosu, Peaky Blinders’ın da senaristliğini yapan Steven Knight tarafından kaleme alınmıştır. Başrolünde Game of Thrones dizisinde Kahl Drogo karakterini canlandıran Jason Momoa bulunmaktadır. Bu dizide Baba Voss rolünü üstlenen başarılı oyuncunun etkileyici performansı sizleri bekliyor.  

Diziseverlere Özel 5 Muhteşem Dizi Önerisi yazı sonu..

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: