Skip to content

Dopesick Dizi Konusu ve Yorumu – Hulu

Dopesick Dizi Konusu ve Yorumu – Hulu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Dopesick dizi konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, analizi, IMDb puanı, fragmanı, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, yayınlanma tarihi, hakkında, kaç bölüm, kaç sezon gibi soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Diğer güncel içerikler için takipte kalmayı unutmayınız. Keyifli dakikalar dileriz…

Dopesick Dizi Konusu ve Yorumu – Hulu

Kusurlu sistemlerin kusursuz temsillerini inşa eden dizi ve filmlere sık sık rastlıyoruz. İster siyasi açıdan olsun ister kültürel veya bilimsel. Gelenek ve göreneklerini yalanlar, hainlikler üzerine inşa eden toplulukların, firmaların, yaşam standartlarının dolaylı veya dolaysız yollarla ve er ya da geç gerçek, doğru kimliğine kavuştuğuna şahit oluyoruz. Bir yanda hayat mücadelesi veren alt sınıf vatandaşlara odaklanırken diğer yandan da merkezine parayı alan üst kademedeki, sözde çarkı döndüren insanlara ortak oluyoruz.

Hulu’nun geçtiğimiz günlerde izleyen karşısına çıkarttığı Dopesick de gerçek bir hikâyeden uyarlanıyor oluşunun yanı sıra yazının başında belirtmiş olduğum karanlık dünyanın iki farklı kutbuna odaklanmaktadır. Bir tarafta güçlü ilaç firması diğer tarafta da geçimini zar zor sağlayan güçsüz kısım bulunmaktadır. Hikâyenin akışı ise 1996 yılında gerçekleşen bir tanıtımla başlamaktadır. Görünüşe göre Richard Sackler, ailesinin milyonlarca lirasını OxyContin isimli ilacın gelişimine yatırmış. Ve yanına Billy Cutler gibi isimleri alarak ilacı kasabada maden fabrikasında çalışan, ortalama altı bir yaşam süren insanlara satmaya başlamıştır. Kasabanın doktoru Samuel Finnix de dahil olmak üzere.

Dopesick Dizi Konusu

Ağrıları dindiren, güne huzurlu başlatan, mutluluk seviyesini arttıran bir ilaç olarak gündemden düşmemeye başlayan OxyContin, büyük ilaç şirketinin ceplerini doldurmaya devam etmektedir. Yıllar boyunca pek çok kişiyi iyi gelmesinin yanı sıra başta kasabada devamında da ABD genelinde yaygınlığını sürdürmektedir. Ancak geçen birkaç yıllık sürenin ardından -ve OxyContin’in yoğun kullanımının sonuçları olarak- ülkede birtakım sorunların arttığı görülmektedir. Artan suç oranları, cinayetler, soygunlar, yaralamalar… Mucize olarak lanse edilen ilaca “opioid” damgası vurulduğunda işin rengi değişecek. Ve OxyContin’i piyasaya süren aile bireyleri, hırslı birkaç avukatın yardımıyla, uyuşturucuyu salgın hale getirdiği için yargılanacaktır.

Henüz birkaç bölümünü yayınlanan çok başarılı gizem-dram dizisi: Reflection of You

Bu süre zarfında da ilaca bağımlı hale gelen bireylerin hayatlarından kesitler sunulmaktadır. Özellikle maden ocağında çalışan bireylerin ilaç ile tanışmalarının ardından farklı bir hayata sürükleniyor oluşları ilk bakışta olumlu gibi gözükse de opioid kavramı kendilerini öldürmeye yetecek kadar keskin hale gelir. Kasaba doktoru Samuel’in tatlı ve başarılı bir doktor oluşu ilacı satmasıyla birlikte yara alırken… Kendisini mahkemede, jürinin karşısında bulacaktır. Büyük ilaç şirketlerinin ABD tarihinde açmış oldukları “en ciddi uyuşturucu salgınını tetikleme” krizi ile yön bulan dizi, kusurlu sistemlerin kusursuz temsilini yapan eder yapımlardan biri olarak hafızalarda yer edinecektir. Sonuç olarak: 7,5/10.

IMDb: 8,4

Dizide görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Michael Keaton – Dr. Samuel Finnix
  • Peter Sarsgaard – Rick Mountcastle
  • Michael Stuhlbarg – Richard Sackler
  • Will Poulter – Billy Cutler
  • John Hoogenakker – Randy Ramseyer
  • Kaitlyn Dever – Betsy Mallum
  • Rosario Dawson – Bridget Meyer
  • Jake McDorman – John Brownlee ve diğer.

Dopesick Dizi Konusu ve Yorumu – Hulu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: