Skip to content

Dünya Ticaret Merkezi Film Konusu ve Yorumu

Dünya Ticaret Merkezi Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Dünya Ticaret Merkezi film konusu, yorumu, incelemesi, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, World Trade Center IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Dünya Ticaret Merkezi Film Konusu ve Yorumu

Dünyada çeşitli zaman dilimlerinde gerçekleşen ve akabinde de iyi veya kötü sonuçları doğuran filmlere karşı bir ilgimiz olduğu aşikâr. Diğer bir tabirle “gerçek hikâyeden uyarlanmıştır” temasıyla geçmiş ile günümüz arasındaki bağ görevi gören filmlerle, geçmişe dehşetle baktığımız ve gelecekte de geçmişte yaşanan trajik gelişmeleri tekrardan hatırlamamıza olanak sağlayan hikayelerin yeri apayrıdır.

Yönetmen Oliver Stone’un filmografisinde yer alan Dünya Ticaret Merkezi de az önce belirtmiş olduğum kriterleri sağlayan başlıca filmler arasında gösterilmektedir. Öyle ki Eylül 2001’de Amerika’da yaşanan trajik olaylar silsilesi sonucu binlerce yaşam son bulmuş ve tarihe acılı gün olarak not düşülmüştür. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Gerçek hikâyeden uyarlanan bir diğer film: Beyaz Çocuk Rick

World Trade Center orijinal ismiyle 2006 yılında vizyona giren Dünya Ticaret Merkezi, çoğu kişinin bildiği veya bir şekilde kulak kabarttığı bir saldırı ve saldırının perde arkasına odaklanmaktadır. 11 Eylül 2001 gününde Washington ve New York uçuşlu uçaklar El Kaide üyeleri tarafından kaçırılır. Terör saldırısı olarak açıklanan kaçırmaların ardından milyonlarca zarara ilaveten canını kaybeden binlerce kişi olduğu belirtilir. Filme konu olan saldırı girişimi ise Dünya Ticaret Merkezi kulelerine çarpıp akabinde de göçük altında kalan iki polisin (Port Authority policeman) hayatta kalma mücadelesidir.

Dünya Ticaret Merkezi Film Yorumu

Saldırılar başlamadan evvel Nicolas Cage’in hayat verdiği John McLaughlin ile tanışmamız, hikâyenin geri kalan dakikaları için epey etkileyici bir başlangıçtır. Cage’in belki de en az duyulan filmi olmasına karşılık üstlendiği her roldeki üstünlüğü ile hikâyeye yön vermesi kaçınılmaz bir gerçektir. Ortağı Will Jimeno ve diğer birkaç polis ile gündelik işlerini yaptıkları sırada saldırılar da başlamış olur. Sonu gelmeyen bağrışlar, yakarışlar ve nihayetinde de aksiyonu bol dakikalar.

Nicolas Cage’in başrolde olduğu 2021 yapımı bir diğer film: Pig

Amerika’da gerçekleşen en trajik olaylar listesinde ilk sıralarda yer alan uçak saldırılarının yönetmen Oliver Stone tarafından beyaz perdeye aktarılması epey eleştirilmektedir. Ancak dünyada gerçekleşen gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak adına etkileyici bir görsellik sunmaktadır. Keza konuşmuş olduğum pek çok kişi, az önce belirtmiş olduğum ifadeleri doğrulamaktadır. Bir yandan saldırılar hakkında inceleme sunar. Diğer yandan da göçük altında kalan iki polisin yaşam mücadelesine ortak olur. Nihayetinde de uzun ve dinamik temposuyla izlemeye değer bir görüntü çizmektedir. Sonuç olarak: 6,5/10. Öyleyse sizlere iyi seyirler.

IMDb: 5,9 / Güncel puana tıklayarak ulaşabilirsiniz.

World Trade Center filminde görev alan diğer oyuncular:

  •  Nicolas Cage – John McLoughlin
  • Maria Bello – Donna McLoughlin
  • Connor Paolo – Steven McLoughlin
  • Michael Peña – Will Jimeno
  • Armando Riesco – Antonio Rodrigues
  • Jay Hernandez – Dominick Pezzulo
  • Jon Bernthal – Christopher Amoroso
  • Morgan Flynn – Caitlin McLoughlin

Dünya Ticaret Merkezi Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: