Skip to content

Dünyanın Merkezine Yolculuk Film Konusu ve Yorumu

Dünyanın Merkezine Yolculuk Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Dünyanın Merkezine Yolculuk film konusu, yorumu, incelemesi, Journey to the Center of the Earth IMDb puanı, eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Dünyanın Merkezine Yolculuk Film Konusu ve Yorumu

Jules Verne’in 1864 tarihli fantastik romanından modernize edilen Dünyanın Merkezine Yolculuk, ismini “sinema dünyasının ilk üç boyutlu aksiyon filmi” olarak tozlu yapraklara kazıyor. Sinema tarihinde bir kapıyı kapatıp başka bir kapıyı açan içerik olarak da bilinmesinin yanı sıra gelecek kuşaklara ilham kaynağı olması açısından da epey önem taşıyor. Diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Profesör Trevor Anderson, kardeşi Max’in jeolojik keşif sırasında kaybolmasının ardından yas tutan başarılı bir bilim adamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıllar evvel ani bir şekilde ortadan kaybolan Max, arkasında ne bir mesaj ne de bir kanıt bırakmıştır. Kayboluşunun üstünde yıllar geçmesine karşılık henüz bir gelişme elde edilememiştir. Ta ki küçük oğlu Sean ortaya çıkana kadar.

Viaplay’den yeni bir dizi: Dystopia

Sismik hareketleri kontrol eden bir araştırma merkezinde görev alan Trevor, merkezin kapatılacağını öğrenir. Kardeşinin yası yetmezmiş gibi bir de araştırmalarından mahrum kalma ihtimali oluşan genç adama son darbeyi bakıcılık görevi vurur.

Dünyanın Merkezine Yolculuk Film Yorumu

Yeğeni Sean bir müddet Trevor’ın yanında kalacak ve anlaşamayan ikili günler geçirmek zorunda kalacaktır. Fakat ikili arasındaki gergin ilerleyiş, Sean’ın elindeki Dünyanın Merkezine Yolculuk kitabın ortaya çıkmasıyla son bulur. Çünkü kitabın içinde babasına ait birtakım notlar bulunmakta ve olası yeri hakkında fikir vermektedir. Aynı zamanda da İzlanda bölgesinde sismik hareket belirmiş ve babasının (kardeşinin) orada olabileceği tahmin edilmiştir. Böylece Trevor ve Sean’ın, İzlanda yolculuğu başlamış olur.

Dünyanın Merkezine Yolculuk, mazisi 150 yılı aşkın bir süreye tekabül eden Jules Verne’nin aynı isimli romanından uyarlanmaktadır. 1864 yılında yayınlandıktan sonra bilim-kurgu dünyasına farklı bir boyut kazandıran hikâye bu kez modern hali film ile beraber sinema dünyasının yeni öncülerinden olmuştur. Ve hikâyenin anlam kazandığı bir diğer deyişle üç boyutlu akışın önem kazandığı bölüm Sean ve Trevor’ın İzlanda’ya ulaşmasıyla ortaya çıkacaktır. Orada tanışmış oldukları Hannah isimli genç kadının rehberliği ile gezegenin merkezine olan yolculukları devam edecektir. Karşılaşacakları senaryo ise son derece tehlikelidir.

Journey to the Center of the Earth, aksiyon ve bilim-kurgunun bol olduğu bir hikâye vaat etmektedir. İzleyen üzerinde farklı duygular uyandırma hissi ile yoluna devam ederken karşımıza pek çok sıra dışı gerçeklik ile çıkar. Aile teması ile yüzleri güldürecek bir bütünlüğe, gerek üç boyutlu oluşu gerekse yeni bir gezegen keşfine giden yolculuğu ile de fantastik bir akışa sahiptir.

Ancak filmi 3 boyutlu izlemeyenlerin içerik hakkında olumsuz eleştirilerde bulunması doğal bir yaklaşımdır. 2 boyutlu görseller yeteri kadar yoğun bir hava oluşturamamakta ve enerjisini izleyene yansıtamamaktadır. Nihayetinde de Dünyanın Merkezine Yolculuk ile muhteşem bir akış beklemek yanlış olur. Ortalamayı aşamayan hikayesi ile tiyatro havasını andırmasına ilaveten beklentiyi aşamayan diyaloglara, yaratıcı olmayan noktalar sahiptir. Sonuç olarak, 6/10. Çerezlik.

IMDb: 5,8

Journey to the Center of the Earth Film Oyuncuları ve Diğer Karakterler

  • Brendan Fraser – Trevor Anderson
  • Josh Hutcherson – Sean Anderson
  • Anita Briem – Hannah Ásgeirsson
  • Seth Meyers – Profesör Alan Kitzens
  • Jean Michel Paré – Max Anderson
  • Jane Wheeler – Elizabeth
  • Giancarlo Caltabiano – Leonard

Dünyanın Merkezine Yolculuk Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: