Skip to content

Durgun Su Film Konusu ve Yorumu

Durgun Su Film Konusu ve Yorumu isimli içeriğimize hoş geldiniz. Sizleri birkaç dakika boyunca meşgul edecek inceleme yazısında şuna benzer soruların cevaplarını bulacaksınız. Durgun Su film konusu, yorumu, incelemesi, Stillwater eleştirisi, yönetmeni, senaristi, oyuncuları, karakterleri, yayınlanma tarihi, IMDb puanı, fragmanı, hakkında, özeti, analizi gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Keyifli dakikalar dileriz…

Durgun Su Film Konusu ve Yorumu

Dünya genelinde yaşanan yoğun sağlık krizinin ardından sinema alanında yavaş yavaş, gün yüzünü görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Çoğu aktivitemiz psikolojik yönden halen daha kısıtlanmasına karşılık neredeyse her insanın keyif alacağı, sinemanı salonları ile tekrar gündelik ritüellerimizi yakalayabiliyor tekrar nefes aldığımızı hissedebiliyoruz. Ve hal böyle olunca da “bu hafta vizyona girecek filmler” konseptli içeriklere kaldığımız yerden devam ediyoruz. Durgun Su hakkındaki diğer detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan (resmi değil, gerçek olduğu ön görülür) Durgun Su, son 5 yıldır kızını hapishane köşelerinde ziyaret eden Bill Baker isimli bir babayı merkezine almaktadır. Yıllar evvel kızı Allison’ı bir nevi üniversite değişim programıyla ABD’den Fransa Marsilya’ya uğurlayan genç baba, çeşitli sondaj fabrikalarından çalışmasına karşılık son yıllarını -kısmen- işsiz geçirmektedir. Anlık gelişen günlük işlerle yolunu bulur. Ve bugünlerde kızı Allison’ı görmek için Fransa’ya uçar. Anlatıya göre kızı bir cinayete karışmış. Ve 9 yıllık hapsin 5 yılını tamamlamıştır.

Amazon Prime Video’nun yeni erotik-gerilim filmi: The Voyeurs

“ABD’den Avrupa’ya değişim programı” konsepti cereyan ettiğinde, izleyenlerin Amanda Knox isimli kadını hatırlamaları mümkün gözükmektedir. O da aynı Allison gibi değişim programıyla İtalya’ya yerleşmesinin ardından oda arkadaşını öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanmıştır. Bu sebeple yönetmen Tom McCarthy’nin, Knox’tan etkilendiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Durgun Su Film Konusu

Benzer kurgu ile Allison’ı aynı konsepte dayandırarak genç kızı, çetrefilli bir hayata sürükler. Üstelik Allison, her defasında suçsuz olduğunu, partideki bir diğer kişinin cinayeti gerçekleştirmiş olduğunu söyler. Bill ile Allison’ın son buluşmasındaki ortaya çıkan mektupta da benzer ifadeler kullanılır. “Ben suçsuzum, cinayet şöyle gerçekleşti. Şununla konuşun.” Allison avukatına vermesi için babasına bir mektup verse de avukatı bu mektubu göz ardı eder. Ve Bill de bir avukat, bir dedektif gibi ve en nihayetinde bir baba olarak kızının belirtmiş olduğu kişilerle buluşarak kızının suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışır.

Bill karakteri neredeyse her filmde gördüğümüz yardımsever, sevgi dolu ve azimli baba rolünü ortaya çıkarmaktadır. Kızı ve ailesi ile geçmişte problemler yaşayan baba rolüne de sahip çıkmasına karşılık bugünkü moduyla hatalarını telafi etmek isteyen aynı zamanda da kızının kurtarmak isteyen kişiye bürünmektedir. Haliyle işi pek de kolay değildir. Bir dedektif bir avukat olabilmek başlı başına problemken Bill, Avrupa’nın merkezinde dil bilmeyen yön bilmeyen yabancı bir kişidir. Kaçınılmazdır ki bu kriterler onu epey zorlamaktadır. Ona yardımcı olacak Virginia isimli kadına rağmen…

Durgun Su’yu birkaç cümle ile özetleyecek olursak. Duygusal ve fiziksel açıdan yoksun olarak nitelendirebiliriz. Böylesi dramatik ve kaotik yapımlarda çarpıcı duygu geçişlerinin, anlık hayal kırıklıklarının yaşanması icap etmektedir. Ancak Stillwater nispeten tutuk bir başlangıç ve oldukça vasat bir son ile akış süresini tamamlamaktadır. En nihayetinde izleyeni yakaladığı, elde ettiği sekans aralıkları olsa da çok daha iyisine yönlenebilirdi. Sonuç olarak: 6/10.

IMDb: 6,6

Stillwater filminde görev alan diğer oyuncu ve karakterler:

  • Matt Damon – Bill
  • Camille Cottin – Virginie
  • Abigail Breslin – Allison
  • Lilou Siauvaud – Maya
  • Deanna Dunagan – Sharon
  • Idir Azougli – Akim
  • Anne Le Ny – Leparq

Durgun Su Film Konusu ve Yorumu yazı sonu. Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Öyleyse sizlere keyifli seyirler. Ayrıca siteye abone olarak güncel yazılardan anında haberdar olabilirsiniz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
%d blogcu bunu beğendi: