Skip to content

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 10 Yabancı Dizi

Günümüz dünyasında dizi ve film sektörü giderek daha iyi yerlere gelmektedir. Gelişen teknoloji ve rekabetçi ortam, yönetmen ve yapımcıların yaratıcılığını daha da arttırmakta ve ortaya çıkan yapımları izlenir kılmakta. Kimimizin işten döndükten sonra dinlenirken izleyeceği, kimisinin de tatilde deniz karşısında zevkle izleyebileceği dizi önerileri sizlerle. Mutlaka izlemeniz gereken en iyi yabancı dizi listesini sizler için hazırladım. Hazırlamış olduğum dizi listesinin IMDb puanlarına göre sırası şu şekilde:

1. Breaking Bad

IMDb: 9,5

Lisede kimya öğretmenliği yapmakta olan Walter White, artan öksürük problemi yüzünden bir gün doktora gider ve ileri safhada akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Sadece öğretmenlik yaparak geçimini sağlayan Walter, kendisinden sonra geride kalan ailesine maddi birikim sağlamak ister ve uyuşturucu konusunda usta olan eski bir öğrencisi Jesse Pinkman ile iş birliği yaparak uyuşturucu işine girer.

Başrollerinde Bryan Cranston ve Aaron Paul’un bulunduğu Breaking Bad, birçok ödüle layık gösterilmiştir. Toplam 5 sezondan oluşan dizinin bölümlerinin ortalama uzunluğu 45-55 dakika arasında değişmektedir.

2. Our Planet

IMDb: 9,3

Our Planet dizisi, izleyenleri dünyada bulunan en değerli doğal yaşam alanlarına bir yolculuğa çıkarıyor. Dünyanın farklı yerlerindeki; ormanlar, manzaralar ve vahşi doğaya şahit oluyoruz. Yönetmen koltuğunda olan Alastair Fothergill, 4 yıl boyunca 7 kıtada 50 farklı ülkeyi gezip kayıt altına alarak, doğayı bizlere aktarıyor. Tek sezonluk dizi, 8 bölümden oluşuyor. Bölümlerin uzunluğu ortalama 50 dakika.

3. The Last Dance

IMDb: 9,2

The Last Dance dizisi, efsanevi basketçi olan Michael Jordan’ın da forma giydiği Chicago Bulls basketbol takımının 97-98 sezonundan yayınlanmamış görüntülerinin bulunduğu belgesel türündeki bir mini dizi. Michael Jordan’ın hayatını ve Chicago Bulls’un diğer efsanevi oyuncularla dolu kadrosunu da konu alıyor.

4. House Of Cards

IMDb: 8,7

Hem oyuncu hem yönetmen rolündeki Robin Wright’ın aksine David Fincher’ın da yapımcıları arasında bulunduğu House of Cards, çevirdiği politik entrikalarla ABD’de kongre üyeliğinden en üst mevkiye kadar yükselen Francis Underwood’un hikâyesini konu alıyor. Kevin Spacey de dizinin başrolleri arasında yerini almaktadır. 6 sezondan oluşan dizinin bölümlerinin uzunluğu ortalama 50 dakikadır.

5. Chef’s Table

IMDb: 8,6

Chef’s Table, dünyanın dört bir yanından dünyaca ünlü şefleri, restoranları ve onların hikâyelerini görebileceğimiz belgesel türündeki bir dizidir. Toplam 6 sezondan oluşan belgeselin bölümlerinin ortalama uzunluğu 45-55 dakikadır.

6. Grace and Frankie

IMDb: 8,3

Başrollerinde Jane Fonda ve Lily Tomlin olan Grace and Frankie dizisinde, eşleri tarafından terk edilen bu kadınların, mecburiyetten doğmuş olan arkadaşlıklarını konu alıyor. Şu anlık 6 sezonu olan dizinin bölümleri ortalama 25-30 dakika sürüyor.

7. Manhunt: Unabomber

IMDb: 8,1

Manhunt: Unabomber, 1978–1995 yılları arasında 16 kez bombalama eylemi gerçekleştiren ve 3 kişinin ölümüne sebep olan Ted Kaczynski’yi -Unabomber- konu alan bir suç dizisidir. 8 bölümden oluşan dizinin bölümleri ortalama 45 dakikadan oluşuyor.

8.  Maniac

IMDb: 7,8

Başrollerinde; Emma Stone, Jonah Hill, Sally Field ve Justin Theroux’nun bulunduğu ve farklı zaman kurgusu ile ilginç konuları ele alan 10 bölümlük bir mini dizi. Owen Milgrim ve Annie Landsberg’in, bir şirketin yürüttüğü ilaç deneyine gönüllü olarak katılmasıyla şekilleniyor. Bölümlerin ortalama süresi ise 40 dakika.

9. I Am Not Ok With This

IMDb: 7,6

Charles Forsman’ın aynı adlı çizgi romanına dayanan 2020 yapımı komedi-drama dizisidir. Ergen olmanın zorluklarıyla mücadele eden Sydney bir yandan da telekinetik yetenekleri olduğunu keşfeder. 7 bölümden oluşan dizide, bölümlerin ortalama uzunluğu 20 dakikadır.

10. Self Made

IMDb: 7,4

Siyahi bir çamaşırcı olan Sarah Breedlove’ın, Amerika’nın en zengin iş kadını olan Madam C. J. Walker olma yolundaki gerçek başarı öyküsünü konu almaktadır. Toplam dört bölümden oluşan mini dizinin bölümlerin uzunluğu ise ortalama 45 dakika.

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 10 Yabancı Dizi yazı sonu…

Liked it? Take a second to support Canberk Hatipoğlu on Patreon!
Become a patron at Patreon!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: